SportReport AŠK Pezinok
Log in
updated 7:22 AM CEST, Apr 30, 2020

Vezikulský cyklomaratón 2001

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 
Turisticko-cyklistické preteky Vezikulák (Väzy-kôl-ak?) 9. 6. 2001

Plagát19 mája 2001 týždeň po úspešne zvládnutom cyklomaratóne Author Panda som si spravil vlastný cyklomaratón v Malých Karpatoch v oblasti medzi Račou, Kačínom, Mariankou, Borinkou a Košariskami. Na konci neho sa mi podaril neplánový pád na asfalt, keď som nezbadal zákerne schovanú jamu na ceste. Chvíľu som nevážil nič a dokončil to takzvaným tigrom. Iróniou celého pádu bolo, že som si chvíľu predtým hovoril v duchu aký som fasa bajker, že jazdím bezpečne, jazdím tak rýchlo aby som mohol zastaviť pred prekážkou. Mno a takto to dopadlo. Nabudúce si budem vsugerovať, že som debil. Hádam to pomôže.
Odniesli si to tuším všetky končatiny. Obité som mal obidva lakte, pravé bolo navyše celkom bohato vrúbkované od kamenistého asfaltu. Pravé rameno takisto. Ostatne, skoro každého tigra sa snažím dokončiť kotúľom. Aj teraz, akurát som nestihol rameno schovať poriadne. Pravé predkolenie bolo len oškreté, zahojilo sa medzi prvými. Ľavé koleno vyzeralo len poškriabane. Vyzeralo. Doma som zistil, že ho mám poriadne chytené. Hlavne väzivá na kolene. Normálne si človek povie, že na kolene žiadne väzivá nie sú. Kua, sú a riadne nahusto. Takže som bol odpísaný na pár týždňov. Mazal som si tam najrozličnejší maglajz. Najprv Dicoblene gel. Ten ma po čase začal štípať tak som skúsil Veral gel. Pri ňom som aj ostal. Ešte každé ráno kocku Colafitu aj s reklamným sloganom - Rozumí vašim kloubům. Priložený papierik kde výrobca garantuje 100 percentnú bezpečnosť pred vírusom BSE čili Nemoc šílenych krav. Výrobca Colafitu sa hlavne opieral o fakt, že v ČR nebol výskyt tejto choroby dosiaľ diagnostikovaný, pochádza to len z domáceho chovu kráv vrátane postup výroby kde údajne vírus nemá šancu prežiť. Teraz čo sa potvrdila nákaza v Jihlavskej maštali, nie je mi všetko jedno.

fTakže v kalendári sa objavili preteky v Pezinku kde sa poriadal cyklomaratón Vezikulák. Dĺžka trate bola 32 kilákov a dalo sa ísť aj dve kolá teda 64 kilákov. Nevedel som či pôjdem na krátku alebo dlhú verziu. Povedal som si, že na trati uvidím ako bude fungovať koleno a aká bude trať. Od toho tigra sa koleno dosiaľ nespamätalo. Dal som si bandáž a išlo sa na vec, reku, uvidíme. Zavolal som Ďurina ktorý začal s MTB cyklistikou toť nedávno asi pred rokom. Akurát sme mali pochybnosti či bude pršať lebo meteorológovia hlásili dážď. Takže keby ráno pršalo alebo bolo mokro, nikam sa nejde. Nič také sa nekonalo, tak sa išlo. 

Spoločná fotkaNáš kouč nám asi vraví, aby sme sa bez medaily nevracali. Jurove uzemňujúce gesto je výstižné čo si práve vtedy myslíme. :-)

Chvíľku trvalo kým sme na miesto štartu Rozálka trafili. Zaregistrovali sme sa a vyfasovali štartové čísla. Dostal som 35. Celkom pekné číslo. Aj na APMaratóne som mal pekné číslo. 300. Potom sme sa pomaly pripravovali na preteky. Usporiadateľ si vyžiadal chvíľku pozornosti aby nám popísal trošku trať. Než sa dostal v opise trate na Pezinskú Babu, blysol sa zmyslupnou vetou ktorú ani nedokážem poriadne citovať.
"Pozor, na Pezinskej Babe križuje trať hlavnú cestu, je to tam zabezpečené usporiadateľmi aby sa niečo nestalo ale nespoliehajte sa na usporiadateľov že je to zabezpečené".
S Ďurinom sme sa na tom zachechtali a počúvali ďalej. Potom ešte vravel o nebezpečných zjazdoch aby sme si dávali pozor.
Ostrý štart bol za hlavnou cestou na Pezinskú Babu. Odtiaľ sa už išlo navostro. 

MapkaTen sa mi podaril odštartovať geniálne. Spadla mi reťaz. Našťastie mám na pedáli taký malý patent ktorý mi ju dá tam, kam patrí. Po chvíli sa asfalka skončila a začal hneď parádny úzky stupák. Bolo treba zoskočiť z bajku lebo bajkovať sa veľmi nedalo. Potom sa cesta akotak umravnila a dalo sa aj predbiehať. Šťastný bol ten, čo ten krátky úsek na predbiehanie aj využil. Hodnú chvíľu sa išlo zase po úzkej cestičke. Celkom pekný terén, vravím si. Keby nie toho úvodneho kamenistého stupáku kde bolo nutné zoskočiť, tak to beru, tohle se mi líbí. Dostal som sa za pretekára z ktorého vanul nepríjemný zápach potu. Snažil som sa ho čo najskôr predbehnúť lebo som to nemienil čuchať. Nič proti nemu. Konečne sa mi to podarilo. Dostali sme sa na krátky úsek asfaltky ktorý som využil hlavne na vydýchanie sa. Potom sa skončila a začalo niečo, čo zmrvilo môj počiatočný pozitívny dojem. Ani nie tak dôvod, že bolo treba zoskočiť z bajku ako to, že bolo nutné tlačiť bike do veľmi prudkého a dlhého kopca na konci ktorého mi hodnú chvíľu trvalo kým som sa dostal z cyklistického bezvedomia a začal znovu dýchať, resp. registrovať okolie. Znovu som nasadol na bike ale už som cítil, že to nie je ono. Darmo, trojtýždňový cyklistický výpadok kvôli zraneniu kolena sa ohlásil. Horko-ťažko som si to odtrpel až k Trom jazdcom kde bola zelená odbočka doľava. Tá znamenala hlavne dolekopec. Konečne som sa mohol dať trošku dokopy. Snažil som sa ísť bezpečne a pritom relatívne dosť rýchlo. Naraz len z pravej strany rachot a prefičali okolo mňa evidentne jasní špecialisti na zjazd. Na najbližšom stupáku (asi Čermák) som ich aj tak dobehol. Nasledovala tuším nejaká lúka a na nej detský výlet. Opekali si a povzbudzovali nás. Išiel som okolo, slina v pravom kútiku a zamával im. Intenzita povzbudzovania sa zdvojnásobila z čoho som mal radosť a tuším aj tie detičky. :-)

MapkaKonečne začal byť cyklochodník celkom prijateľný. Zavesil som sa za pretekára ktorý voňal avivážou. Tempo a tá vôňa sa mi pozdávala a tak sme šlapali spoločne. Nakoniec ma pustil pred seba. Pamätám si to preto, lebo tam bola rýchla pasáž a cestičku predeľoval malý potôčik ktorý som samozrejme zbadal neskoro. Rýchlo sa rozhodnúť - spomaliť? alebo pokračovať a preskočiť? Pridal som a preskočil. Za tou priehlbňou bola ďalšia. Kua. Čo teraz? Dopadol som na predné koleso a zadné sa zviezlo tesne za priehlbňou. Trošku mi to rozhodilo smer ale ustál som to. Kua, som macher. :-)

Aviváž keď to videl, tak určite zvolil spomalenie, lebo keď som sa po chvíli obzrel, už bol v diaľke. Krátky stupáčik a zase dlhšia rýchla pasáž a namôjdušu znova skoro tá istá situácia ako predtým. Akurát iba s jednou priehlbňou. Keby som išiel pomaly. Koleso by určite zapadlo alebo ma minimálne poriadne rozhodilo. Vyriešil som to podobne. Akurát som pridal v duchu ešte poriadne šťavnatú nadávku.

Juro dobieha do cieľaNadávky som si mohol ušetriť na sadisticko-brutálne-extrémnom stupáku ktorý by mali problém vyjazdiť aj motokrosári. Každý poslušne zoskočil z bajku a začal tlačiť, nosiť či inak trepať bike na desivú nočnú moru menom Skalnatá. Niežeby to malo veľkú nadmorskú výšku ale stúpanie a povrch bol nerealizovateľný. V hlave sa mi preháňali myšlienky, čo za truhlíka navrhol túto trasu. Veď to nemá nič spoločné s bicyklovaním. To je obyčajná pešia turistika s bajkom. Názov tejto reportáže som nezvolil náhodou. Ani sa nepamätám ako som sa dostal hore ale nikomu neprajem tento kopec. Na vrcholku bola kontrola. Chalani zapisovali pretekárov. Usporiadateľ nás vopred upozorňoval, že na Skalnatej je kontrola, že sa to tam dá elegantne obísť ale aby to nerobili, je tam kontrola.

Za Skalnatou nasledovala tabuľa lebky s prekríženými hnátmi a hlásala nebezpečný zjazd. Fakt vyzeral dosť drsne a kamenisto. To však ďalšiemu polobláznovi nevadilo a prefičal okolo. Ešte som sa poriadne nespamätal s pešieho výstupu na Skalnatú a čakal ma Čertov kopec. Nasledovalo znovu zoskočenie z bajku a znovu pochod hore. Utvrdil som sa v názore, že túto trasu nemohol navrhnúť úplne normálny človek. Zase tabuľa s lebkou a desivo prudký dolekopec. V asociáciach mi prichádzal na um nájazd na skokanský mostík. Zo začiatku bol nájazd dosť kamenistý ale našťastie v polke to prestalo a dojazd vyzeral dosť bezproblémovo. Prežil som to. Keby som spadol, tak zastavím až dole v ľubovoľnej polohe ako snehová guľa, resp. omotaný okolo kameňov alebo nejakého stromu ktorý by sa priplietol do cesty. Nasledovala viac menej nenáročná cesta. Občasné tvrdé stupáky sa dali relatívne rýchlo prejsť zosadnutím z bajku. Negatívne hodnotenie trasy v mojej hlave sa definitívne utvrdzovalo. Čmeľok tiež prilial olej do ohňa. Skalnatý povrch a uzučký chodník ma dosť vydesil. Za týmto kopcom sa mi podarilo zablúdiť. Nechápem celkom dobre ako, ale fakt bol ten, že poslednú značku som videl červenú šípku doprava. Vytiahol som fľašu a chcel som sa napiť. Počas pitia som asi nedával dosť pozor a zistil som, že akosi dlho idem bez toho aby som zaregistroval červenú značku. Zabočil na najbližšom chodníku či ceste doľava a snažil sa napojiť na červenú ktorú som očakával naľavo. Stále nič. Tak stále klesám a klesám a klesám na duchu že vôbec na tú červenú narazím. Narazil som. Na hlavnú cestu vedúcu na Pezinskú Babu. V cieli som si pozrel kade som to asi zablúdil. Zistil som že som si spravil poriadnu obchádzku.
Tak si znovu šliapem do kopca a v pravom predkolení ma chytá kŕč. Pravá noha už asi nevládze makať aj za druhú. Likvidujem sladkú tyčinku vyfasovanú organizátormi na štarte a dolievam tekutiny.

Vlečiem sa na Babu a sledujem prekvapený ksicht "zabezpečovateľa" :-) . Bajkerov očakával z druhej strany. Usmerňuje ma a ja už viem že po krátkom stúpaní nasleduje dlhý zjazd. Z toho sa na pár pomalších pasáží (popílené kmene stromov čakajúce na odvoz resp. nepopílené popadané stromy) stal dlhý, rýchly a v podstate bezpečný zjazd. Na niektorých úsekoch som pustil brzdy a dokonca aj šliapal dolekopcom. Cink cink bžuuuuuum.

Záver zjazdu viedol povedľa vinohradov až nakoniec vyústil na asfaltku z ktorej už bol vidieť cieľ. Zabral som čo to dalo a zdarne tak ukončil preteky. Na druhé kolo som vonkoncom nemal chuť a ani koleno nebolo z toho dvakrát nadšené. Keď si vezmem malú natrénovanosť tak si myslím, že som došiel dobre. Poradie v akom som došiel do cieľa netuším ale hádam to kdesi na internete vyhrabem. 

Pri cieli podávali pifko alebo minerálku. Neviem prečo, ale znovu som si dal pívo. Bolo celkom dobré. Prevetrával som sa, popíjal a čakal na Ďurina. Konečne sa objavil a podarila sa mu geniálna vec. Spadla mu pred cieľom reťaz. Che. Šťastlivec. Celkom dobre došiel a hlavne som bol rád, že sa mu nič nestalo. Takisto ani mne. Ani neviem čo radšej. :-)

Zavolali sme nášmu koučovi aby zabezpečil odvoz. Kým sestra prišla, dali sme si ešte vezikulácky pikantný guláš. Ani neviem či to pálilo od horúceho alebo od papričky. :-) Keď sme zvládli Vezikulák, nejaký blbý guláš nás predsa nemôže zložiť. Mňam.

Dojedli, nasadli, vypadli.

Celkový dojem.
Na 60 korunové štartovné to bolo zorganizované celkom dobre. Trasa označená dobre (moje zblúdenie beriem na seba, nemal som vtedy chlastať), aj mapky sme dostali k štartovnému číslu, aj sladkú tyčinku (mimochodom, chutila výborne). Nebezpečné zjazdy boli vyznačené všetky čo fakt oceňujem. Možno by to chcelo trošku viac ústretovosti pri takpovediac občerstvovačkách. Ani neviem, či tí chlapci patrili k usporiadateľom Vezikuláka. Veľké výhrady však mám k navrhnutej trase. Neviem či je autor sadista alebo zlomyseľný človek ale každopádne, niektoré kopce mali s cyklistikou pramálo spoločného. Možno mám priveľmi extrémny názor ale myslím si, že bike je predovšetkým na bajkovanie a nie na nosenie. Pokiaľ organizátor nezmení trasu, nabudúce ma tam zaručene nikto neuvidí. (Hóóóóvadská to škoda :-))) ) Určite sa tam dali vybrať prijateľnejšie trasy. Celé Karpaty sú prešpikované kadejakými cestičkami, neexistuje aby sa v nich nedala vybrať pohodová cyklotrasa. Najbližší maratón? Asi Nová Dubnica. Uvidíme sa tam?

Pridať komentár

  1. Zažili sme
  2. Vyskúšali sme
  3. Pochodili sme
  4. Organizujeme

Časovka na Zošku 2020

Cestná cyklistika 26-04-2020

Milí moji verní čitatelia, mám pre vás vynikajúcu správu, som naspäť v akcii :-) A pre tých ostatných - viem čo som sľúbil v poslednej reportke, ale je mi ľúto, tak ľahko sa ma nezbavít...

Ötztaler Radmarathon 2019

Cestná cyklistika 01-09-2019

Pojem Ötztaler má medzi cyklistami cveng, patrí k najťažším amatérskym pretekom a preto aj kvalita tejto reportky by mala zodpovedať jeho náročnosti a legendárnemu sloganu „I have ...

Arlberg Giro 2019

Cestná cyklistika 04-08-2019

Kým minulý rok boli tieto preteky vrcholom mojej sezóny, teraz iba posledným testovacím tréningom pred ötzim. Hneď od začiatku som do nich vyrazil svižným tempom, ale nebola za tým žiadna prefíkaná ta...

Garmin Edge Explore – predurčený pre cyk…

Športovec používa HW SW 10-01-2019

  Garmin Edge Explore je zjednodušená a zmenšená verzia vlajkovej lodi Edge 1030 a je pokračovateľom línie cyklopočítačov s navigáciou v podobe modelov Edge Explore 1000 či...

Test Garmin Edge 1030 - 3. záverečná čas…

Športovec používa HW SW 16-09-2018

Pokročilejšie funkcie, trénovanie, tréningové plány, segmenty Najväčším pokrokom Garmin Edge 1030 voči predchodcom je v oblasti moderovaného tréningu a automatického merania  a vyhodno...

Test Garmin Edge 1030 - 2. časť

Športovec používa HW SW 14-08-2018

Navigácia a jazdenie podľa plánu Nemohla by to byť GPSka, keby nemala bohatú škálu navigačných možností a funkcií. Všetky tieto funkcie prebrala z bývalej vlajkovej lode Garmin Edge 1000 ...

Profil stúpania Železná studienka - Hrub…

Kopce profily 14-02-2015

Alternatívne asfaltové stúpanie v bratislavskom lesoparku. Až po Kačín ľahké a vhodné aj pre menšie deti. Do druhej kategórie je zaradené kvôli záverečnému stúpaniu na Hrubý vrch.  ...

Profil stúpania na Kamzík

Kopce profily 31-10-2014

Známe a relatívne rušné asfaltové stúpanie z centra mesta až takmer k vysielaču na Kamzíku, čo viac dodať...  ...

Profil stúpania Pekná cesta

Kopce profily 07-09-2014

Známe asfaltové stúpanie z Krasnian (Rače) na hrebeň Malých Karpát a Bratislavského lesoparku. Charakteristické je svojim veľmi strmými úsekmi. Touto cestou sa dostanete na sieť spevnených ciest v les...

Výsledky Časovky Ivana Červenku na Zošku…

výsledky 28-07-2019

Ďakujeme všetkým  pretekárom, že prišli na našu časovku si zmerať sily. Rok 2019 dopadol nasledovne... Odkazy na fotogalérie sú na konci tejto výsledovej listiny.  

Propozície 2019 Časovky Ivana Červenku n…

Propozície 30-05-2019

Amatérsky športový klub AŠK Sportreport Pezinok Vás pozýva na cestnú cyklistickú časovku do kopca určenú všetkým nadšencom cyklistiky, ktorí si trúfajú zdolať nástrahy tohto kopca.   Cyklistick...

Výsledky Časovky Ivana Červenku na Zošku…

výsledky 29-07-2018

Ďakujeme všetkým  pretekárom, že prišli na našu časovku si zmerať sily. Rok 2018 dopadol nasledovne...  

next
prev