Test Garmin Edge 520
- Napísal: Rasťo Trubač
- Published in Športovec používa HW SW
Garmin Edge 520 som mal k dispozícii po takmer celú sezónu 2016. Takže z testovaných zariadení je to jeden z najdlhšie testovaných kúskov. Čiastočne za to mohla zvedavosť, ako sa v praxi líši dotyková technológia od tlačidlovej a čiastočne preto, lebo počas tejto sezóny prišlo neúrekom nových firmvérov, ktoré navyše prinášali nové a nové vlastnosti a to až takým spôsobom, že testovaný prístroj na začiatku sezóny bol odlišný od toho čo som používal na sklonku roka 2016. Áno, aj takýto je výstižný dôvod pre testovanie Garmin Edge 520 – cyklopočítača určeného najmä na trénovanie a online funkcie.
Cieľová skupina pre Edge 520 sú najmä hobbíci, aktívni cyklisti a pretekári, ktorý potrebujú riadiť a sledovať svoju výkonnosť. Má širokú podporu ANT+ príslušenstva a navyše má priaznivé rozmery, hmotnosť a aj cenu.
Rozbalenie a parametre
V balení, ktoré je charakteristické pre Garmin Edge sériu som našiel nasledovnú zostavu:
EDGE 520 Bundle
držiak na bicykel (štandard) 2x,
vysunutý držiak (predĺžený),
bezpečnostné pútko,
USB kábel,
pulzomer PREMIUM,
ANT+ snímač kadencie (bezmagnetový),
ANT+ snímač rýchlosti (bezmagnetový),
manuál a príručka rýchlym spustením v slovenčine
+ bonus: kupón pre 30-dňový bezplatný test STRAVA PREMIUM
Zo základných parametrov vyberiem to najdôležitejšie
Rozmery zariadenia, ŠxVxH: 7.3 x 4.9 x 2.1 cm
Displej - veľkosť, ŠxV: 4.7 x 3.5 cm
Displej - rozlíšenie, ŠxV: 200 x 265 pix.
Displej - uhlopriečka, 5.8 cm
Displej - typ: farebný, LCD s podsvietením
Hmotnosť zariadenia: 59,9 g
Zo základného zoznamu vlastností vyberám GPS a Glonass prijímač, vstavaný barometer a teplomer,IPX7 vodotesnosť, podpora ANT+ zariadení, Bluetooth a podpora smart funkcii v spojení s kompatibilnými telefónmi a aplikáciou Garmin Connect Mobile, Podpora IQ Store aplikácií a widgetov, podpora STRAVA Live segments a veľa ďalších.
Podrobný popis technických parametrov, funkcií a obchodných informácií nájdete na slovenských Garmin stránkach
Garmin Edge 520 je charakteristický tlačidlovým ovládaním a nedisponuje dotykovým displejom. Má len menšiu vstavanú pamäť, ktorá je ale dostatočná na uloženie veľkého množstva záznamov či tréningových plánov. Dokonca je možné do nej dohrať aj menšiu mapu, ale bez navigačných a routovacích vlastností. Svojimi subtílnymi rozmermi nebude upriamovať pozornosť na riadidlách, ale veľkosť displeja je dostatočne veľká, aby bolo dobre čitateľné veľké množstvo údajov na displeji. Typická výdrž je deklarovaných 15 hodín.
Garmin Edge 520 slúži a je určený predovšetkým ako športový tester, ktorý zaznamenáva množstvo veličín od srdcovej frekvencie, údajov o jazde až po údaje z wattmetrov. Poradí si s rôznymi typmi tréningov a tréningových plánov, ako aj súťažením na segmentoch a podporuje aj rozšírené Strava segmenty. V prípade že ste majiteľmi strava.com Premium konta, môžete využiť aj Strava live segment funkciu, kedy online súťažíte na diaľku s výsledkami iných jazdcov na segmente a na displeji vidíte ako na tom ste. V prípade, že v partii máte viacero jazdcov s novšími Edge modelmi podporujúcimi online funkcie, môžete si spoločne porovnávať, kde sa nachádzajú vaši spolupútnici – táto funkcia sa nazýva Group track a je to novinka jesene 2016.
Nastavenie a základné používanie
Keďže sa Garmin Edge 520 ovláda tlačidlami, poďme sa na ne pozrieť.
Na ľavom boku sú tri tlačidlá:
- tlačidlo zapnutia GPS prípadne ovládanie podsvietenia
- tlačidlo nahor – posun v menu alebo prepínanie obrazoviek
- tlačidlo nadol – posun v menu alebo prepínanie obrazoviek
Na pravom boku sú dve tlačidlá:
- tlačidlo Enter – potvrdenie voľby
- tlačidlo Back – návrat späť alebo vyskočenie z volieb
Na spodnom okraji dve klasické tlačidlá typické pre Edge:
- tlačidlo Lap – záznam medzičasu alebo kola
- tlačidlo Start/Stop – spustenie – pozastavenie – ukončenie záznamu
Po zapnutí Edge 520 sa systém naštartuje do obrazovky s výberom aktivity.
Stlačením tlačidla nahor sa dostanete k voľbám o stave zariadenia, jasu podsvietenia, stavu a konfigurácie GPS príjmu, stavu a konfigurácie spojenia so snímačmi a Bluetooth pripojenia k smartfónu.
Naopak stlačením tlačidla dolu pristúpite k voľbe Ponuka, kde sa nastavujú všetky vlastnosti a zobrazenia Edge 520. Taktiež sa týmto spôsobom dostanete k vašim historickým záznamom, tréningovým plánom a jednotlivým tréningom, ako aj Connect IQ aplikáciám, widgetom a obrazovkám.
V rámci histórie môžete na displeji prezerať jednotlivé záznamy a ich údaje alebo sumárne štatistiky.
Moje štatistiky – tu sú zhrnuté namerané výkonnostné údaje športovca ako sú VO2 Max, FTP, zóny srdcovej frekvencie a výkonu, ktoré tu môžete aj upraviť.
Nastavenia – pod týmto menu nájdete všetky nastavenia, ktoré potrebujete pre správne fungovanie a meranie Garmin Edge 520.
Prispôsobenie Profilu aktivity – ukážky obrazoviek, ako sa dajú nastaviť jednotlivé položky.
Položka Snímače – je to tá istá položka ako pri voľbe stav – Pripája sa k senzorom. Na ukážku pridávam postup, ako sa pripájajú snímače, ako napríklad inteligentné svetlá Varia, Radar či Vision.
Nastavenia – Systém – tuná sa nastavujú základné parametre Garmin Edge 520, ako sú jednotky, podsvietenie, jazyk, interval záznamu merania a ďalšie parametre.
Tieto voľby a nastavenia sú obdobné ako pri iných modeloch Garmin Edge a podrobnejšie sme o nich písali aj v iných recenziách Garmin Edge prístrojov, alebo sú aj veľmi dobre popísané v dokumentácii.
Teraz sa vráťme na začiatok a na stav po zapnutí prístroja. Ak máme všetko nastavené ako potrebujeme, tak odtiaľto sa začne pravidelný záznam aktivity.
Po skončení aktivity stačí uložiť jazdu a zosynchronizovať s Garmin Connect stránkou.
Synchronizácia môže prebehnúť pripojením Garmin Edge k PC pomocou priloženého Micro USB kábla. Následne sa spustí aplikácia Garmin Express, ktorá zabezpečí synchronizáciu s connect.garmin.com (pravdaže musí byť nainštalovaná a používateľ prihlásený pod svojim kontom).
Druhou možnosťou je synchronizácia záznamov prostredníctvom spojenia Bluetooth s mobilným telefónom, ktorý využíva aplikáciu Garmin Connect mobile.
Strana Edge 520
Strana Smart mobilu
Aplikacia Garmin Connect Mobile
Pokročilé funkcie a mapy
Určite záznam aktivity vrátane mnohých ďalších veličín je užitočná a praktická vec, ktorá pokryje potreby mnohým cyklistom, ale Garmin Edge 520 má vyššie ambície. Sú to funkcie navigácie podľa prejdenej trasy, Virtual partner, Segmenty či plnenie tréningových plánov.
K týmto funkciám sa dostanete z úvodnej obrazovky šípkou nadol do Ponuky a tam voľbou Tréning.
Dráhy
Dráhy sú buď už prejdené alebo pripravené priebehy trasy, ktorú chceme absolvovať. Dajú sa vytvoriť v prostredí connect.garmin.com a zosynchronizovaním s Edge, alebo pomocou softvérov či stránok tretích strán, keď potrebujeme dostať záznam vo formáte gpx. Ten potom po pripojení k PC uložíme do adresára GARMIN\NEWFILES. Po prenesení a odpojení Edge od PC sa po zapnutí tento súbor skonvertuje do vhodného formátu a nakopíruje do priečinka GARMIN\COURSES a vy ho uvidíte v prostredí ako na snímkoch obrazovky.
Stačí si už len vybrať dráhu a spustiť jazdu a tlačidlom štart sa začne nahrávať Váš prejazd vybranou dráhou.
Garmin Connect Mobile Drahy
Segmenty
Segmenty sú kratšie úseky ktoré vytvorili používatelia portálu Strava.com alebo connect.garmin.com pre účely porovnávania a súťaženia na tomto úseku voči svojim záznamom alebo voči iným ľuďom, ktorí tento segment prešli. Podmienkou je, že máte vybratý príslušný segment a máte aktivovanú príslušnú funkciu. Potom pri jazdení, keď sa priblížite k segmentu, budete upozornený, že sa blíži segment a že si môžete na ňom zasúťažiť. Ak akceptujete voľbu, bude záznam uložený v Garmin Edge 520 a môžete ho neskôr analyzovať. Segmenty pochádzajuce z Connectu sa dokážu aj dodatočne prepočítať v prostredí Connectu aj bez vašej asistencie a v Connecte môžete vidieť, ako ste na tom v porovnaní s inými. Pre plnú funkčnosť tejto vlastnosti je potrebné verejne zdieľať váš záznam.
Garmin Connect Mobile Segmenty
Garmin Connect Segmenty
Existuje aj verzia segmentov – Live segment, ktorý vyžaduje mať Premium konto na strava.com, mať spustené online funkcie a aktívnu dostupnosť na internet prostredníctvom pripojeného mobilného telefónu. Vtedy jazdou cez segment vidíte v reálnom čase ako sa vám darí.
Segmenty som podrobnejšie popisoval aj v recenzii Garmin Edge 1000.
Tréningy a Tréningový kalendár
Ak máte tréningový kalendár a rozpis tréningu, je vhodné tieto údaje zapísať do Garmin Connect portálu. Je tam prehľadné prostredie, kde sa tá vytvoriť celý dlhodobý tréningový proces, ktorý sa následne môže zosynchronizovať do Garmin Edge 520 a potom ho v týchto položkách nájdete.
Trenažér
Novinka roka 2016 -je možné pripojiť inteligentné trenažéry pomocou ANT+ FE-C a snímať z nich údaje ako zo senzorov vrátane výkonu.
Intervaly
Intervalový tréning si môžete jednoducho naplánovať aj v Edge520 a aj z tohto miesta spúšťať.
Stanoviť cieľ
Pre napríklad fitnes účely je dobré si stanoviť cieľ jazdy a potom za ním ísť.
Miesta
Lepšie ich poznáte pod názvom Waypoint – teda uložené zemepisné polohy. Tu sú v limitovanom množstve približne 200 bodov a zobrazujú sa na mapovej stránke.
Mapy
Garmin Edge 520 je uvádzaný ako nemapový prístroj, tak prečo táto téma? Pretože on mapový je, ale so silnými limitmi. Predovšetkým sa musí jednať o vektorové mapy v Garmin formáte do veľkosti približne 50MB pretože Edge 520 má iba menšiu vstavanú pamäť. Ďalej táto mapa je zjednodušene iba ako farebný podklad, nie je možné podľa nej počítať routing. Ale to vo väčšine prípadov stačí, tak poďme si ukázať, ako do Edge 520 mapu dostaneme.
Odporúčaná cesta je navštíviť stránku garmin.openstreetmap.nl .
Tuná si môžete podľa preferencií vyklikať potrebné oblasti – ale pozor na veľkosť výslednej kompozície. Kapacita vnútornej pamäti Garmin Edge 520 je cca 100MB a tretinu až polovicu zaberajú firmware, uložené údaje a konfigurácia. Tak na mapu máte cca 50MB a menej.
Po výbere typu mapy a oblasti musíte vložiť svoju mailovú adresu na ktorú prídu 2 maily.
Prvý o potvrdení žiadosti o vygenerovanie a poradie vo fronte, kým sa nevygeneruje mapa. Toto môže trvať niekoľko minúť až desiatky hodín.
Druhý mail príde následne po vygenerovaní a v ňom je stručný návod a odkaz ako si stiahnuť mapu do PC.
Po kliknutí na linku sa dostanete na web stránku s viacerými súbormi. Úplne stačí, ak stiahnete súbor s časťou názvu gmapsupp, kde je zozipovaný výsledný mapový súbor.
Ten následne rozbaľte a spravte malé kúzlo. Premenujte ho z gmapsupp.img na gmapbmap.img a potom ho nakopírujde do pripojeného Edge 520 do adresára garmin. Garmin Edge 520 totiž akceptuje iba tento názov súboru s mapou!
Potom mapová stránka môže vyzerať ako ukážky.
Samozrejme mapových zdrojov je na internete omnoho viac ako spomínaný odkaz, musíte dodržať len požadovanú veľkosť, názov súboru a licencie.
Online funkcie a IQ store
Táto kapitola je oblasťou, kde Garmin za túto sezónu najviac popracoval, čo mi robilo nemálo problémov pri testovaní a dokumentovaní. O čo ide?
Čo sa týka IQ Store, tak sa inšpiruje smartfónmi a z tejto stránky si môžete stiahnuť aplikácie, widgety a údajové polia, ktoré vo firmvéri Garmin Edge 520 nie sú obsiahnuté. Prakticky každý mesiac sa vydával nový firmvér, ktorý obohacoval tieto funkcie. A keďže prebieha búrlivý vývoj, je ťažké zhodnotiť stabilitu týchto funkcií alebo odhadnúť kam sa bude uberať vývoj. Tak aspoň pridám zopár snímkov obrazovky pre objasnenie, ako sa pracuje s IQ storom a ako to vyzerá v Garmin Edge 520.
Online funkcie vychádzajú z funkčnosti ktorú som už viackrát popísal. Novinkou je ale napríklad aické spustenie livetracku pri spustení aktivity a najmä funkcia Group track. Má to však háčik. Táto funkcia vyžaduje, aby účastníci spoločného zobrazovania mali adekvátny hardvér teda aspoň modely Edge 520, 820 či 1000 a používali online funkcie prostredníctvom mobilných telefónov. Potom sa dá vyčariť kúzlo, že si navzájom môžu zdieľať svoju polohu a dokonca ju zobraziť na displeji kompatibilného modelu Edge (820, 1000). Určite to môže mať svoje kúzlo na cyklomaratónoch, či na cyklodovolenkách, keď sa parťáci rozdelia do rôznych výkonnostných skupín.
Praktické skúsenosti a zhodnotenie
Garmin Edge 520 je priamym nasledovníkom modelov Garmin Edge 500 a 510. Zostalo mu tlačidlové ovládanie, ale vo svojom vnútri prebral veľa z logiky a vlastností vyšších modelov Edge. Rozmerovo stále patrí k tým menším a tak natoľko nedominuje na riadidlách bicykla. Na montáž si môžete vybrať klasické gumičkové upnutie na predstavec alebo riadidlá, alebo využiť vysunutý držiak. Asi najmenej stabilné uchytenie sa mi javilo na riadidlách, pretože pri stláčaní tlačidiel, ktoré kladú relatívne vyšší odpor prichádzalo k pruženiu držiaku prístroja a pri agresívnejšom prístupe by mohlo prísť k vypadnutiu Edge z objímky. Stabilnejšie riešenie podľa mňa bolo upnutie na predstavec. Stabilita pri ovládaní bola o stupeň vyššia. Potom je to už len o osobných preferenciách a geometrii bicykla, či používať umiestnenie na predstavci alebo na vysunutom držiaku.
Dosť veľa jázd som paralelne používal Garmin Edge 1000 a Garmin Edge 520 a chcel som porovnať praktické používanie. Musím sa priznať že kombinácia dotykového a nedotykového ovládania sa mi vtedy plietla. Mal som preferenciu palcovať po displeji, moderná to disciplína dnes. Prichádzalo tak k mýleniu sa pri ovládaní jedného alebo druhého prístroja. Toto nebola dobrá cesta na overenie ovládania.
Preto som radšej pre autenticitu ovládania používal niekoľko jázd Garmin Edge 520 a potom som skúšal obdobné funkcie na Edge 1000. To odhalilo lepšie rozdiely medzi tlačidlami a dotykom. Predovšetkým záleží na tom, či ste typ človeka, čo už bežne používa dotykové technológie alebo nie. Ak nie, tak Garmin Edge 520 vám okamžite padne do rúk a budete ho vedieť ovládať po 2 – 3 jazdách aj potme. Tvrdosť tlačidiel bola vítané pri ovládaní v celoprstových rukaviciach a napomáhalo to pri minimalizácii nechceného prepínania. Akurát to chce trocha cviku si správne nahmatať tlačidlá.
Zástupcovia dotykového segmentu sa samozrejme budú snažiť ťukať na displej a až potom sa spamätajú a siahnu na boky prístroja. Pocítia, že ovládanie pomocou výberu položiek v menu je pomalšie ako pri výbere viacerých možností na displeji. Rovnako aj niektoré ďalšie činnosti sú skrátka komplikovanejšie a dlhšie trvajúce voči interfejsu určeného pre dotykové ovládanie.
A tu sme pri štruktúre ovládania. To je stále – našťastie – prispôsobené do štruktúrovaných menu. Toto je asi najrýchlejší spôsob ako pomocou tlačidiel ovládať mnohé parametre Garmin Edge 520. Aj keď som vo viacerých prípadoch narazil na nie celkom logické postupy v pohybe menu alebo v kontexte. Väčšinou to nastávalo po pridávaní funkcií v nových firmvéroch. Idea postupu zo štartovacej obrazovky na pár ťukov celkom vychádza pri dotykovom ovládaní, ale pri tlačidlovom je v pohode pri voľbe bežného tréningu. Ak chcete použiť funkcie s navigáciou či tréningami, nevyhnete sa preťukávaniu vnorenými voľbami. Takisto aj konfigurovanie prístroja je dosť prácna záležitosť. Keď už ale jazdíte, tak zásadný rozdiel v tlačidlovom alebo dotykovom ovládaní nebudete registrovať. Skratka ti ide akosi samé.
Mal som možnosť používať Edge 520 aj počas dovolenky vo francúzskych Alpách. Bolo tam krásne, náročne, ale najmä extrémne horúco. A práve vtedy som našiel veľké plus pre tlačidlový model. Pri veľkých horúčavách do kopca zo mňa prúdom tiekol pot a kvapkal na oblasť predstavca – teda presne tam, kde bol Edge 1000 alebo 520. Ak tam bola tisícka, tak občas kvapnutie potu na displej zafungovalo ako ťuknutie prstom alebo ak sa kvapka potu dlhšie udržala na jednom mieste displeja, tak ako keby ste dlhšie podržali voľbu displeja. Skrátka spustila sa nejaká funkcia, napríklad zmena zobrazenia údaju na displeji.... Bolo to také - annoying – otravné. Toto na Garmin Edge 520 nemohlo nastať. Pri Edge 1000 pomohlo iba upnúť ho na vysunutý držiak ďalej od miesta dosahu potu. Prekvapením to bolo pre mňa pre to, lebo som sa s týmto pri jazdení u nás nestretol. Toto nastalo až pri špeciálnom prípade v dlhých strmých alpských stúpaniach, vo vysokej teplote. A hnevalo to poriadne. Našťastie riešenie bolo poruke. Paradoxne toto sa nedialo ani pri daždi. Asi zafungovala až slanosť potu. Nakoniec sa ukázalo, že Edge 1000 sa hodí umiestniť na vysunutom držiaku a Edge 520 zasa na predstavci. Čitateľnosť displeja bola výborná aj na prudkom slnku. Aj v polotieni. Veľkosti písma boli dostatočné a aj nahratá mapa okolitého územia bola dobre čitateľné.
Dlhé alpské etapy odhalili aj výdrž batérie. Je už dávnejšie známe, že výdrž kolíše od režimu používania, či sa využíva podsvietenie, rozšírené funkcie alebo Glonass. Najviac životnosť ovplyvňovalo podsvietenie a Glonass. Tak som najprv robil klasický balkónový test. Základný režim bez podsvietenia, povolené Ant+ senzory a len GPS príjem – a Garmin Edge 520 dokázal zaznamenávať 19:23 hodiny, čo je výborné. Po aktivácii Glonass ten istý test dopadol s výsledkom 18:06 čo je tiež výborné. Z toho vyplýva že v režime základného záznamu tréningov Garmin Edge 520 vydrží prekvapujúco veľa. Tentokrát však Alpy preverili Edge 520 dôsledne. Okrem základného zaznamenávania údajov sme aktívne využívali mapový podklad, navigáciu podľa naplánovanej a podrobne vyklikanej trasy, s častým prepínaním obrazoviek a tým pádom častejším svietením displeja. Vtedy výdrž batérie klesla pod 11 hodín. Ak sa navyše ešte použili aj online funkcie – live track, tak pri maximálne plnej záťaži sme energiu Garmin Edge 520 vyčerpali po 8 hodinách. A to už voči 19 pri najjednoduchšom režime je poriadne veľký rozdiel. Tak som venoval troška času optimalizácii používania. Úmyselne sme nechali bežať Edge 520 aj počas obedných prestávok a postupne zapínali a vypínali jednotlivé funkcie. Nakoniec sme si našli optimálny režim. Pre cestnú cyklistiku hoci aj v Aplách postačoval príjem GPS signálu a Glonass zostal vypnutý, podsvietenie sme minimalizovali čo do intenzity aj do dĺžky svietenia a mapu sme používali v jednej zvolenej mierke. Vypli sme aj Live Track a bluetooth a priblížili sme sa k životnosti čo udáva výrobca – do 15 hodín. Ak sme sa navigovali podľa dráhy, 12 hodín bolo pre dennú jazdu vrátane prestávok aj tak dostatočne veľa. Rozpísal som sa o tomto fakte aj preto, lebo nie vždy sa mi podarí v rámci testovanie preveriť komplexnejšie správanie prístrojov. Toto beriem ako zaujímavý poznatok a ak vás čakajú obdobné dobrodružstvá, skúste si vopred aj vy režim, v akom budete fungovať a zistite si, či vám bude stačiť výdrž, alebo či treba si pribaliť power bank, alebo zvoliť úspornejší režim.
Online funkcie sú obdobné ako pri vyšších modeloch a celkom som si zvykol mať spárovaný mobil s Garmin Edge 520 počas jazdy. Ak mi niekto volal alebo posielal SMS, zobrazilo sa mi to na displeji a už bolo len na mne, či preruším jazdu a vybavím hovor alebo to nechám až po tréningu. Live Track som pomenoval ako bonzáčik. Z testovacích dôvodov som totiž rodine poslal pozvánku mailom a po návrate som mal na tanieri každú pivnú zastávku . No trocha som to zdramatizoval, ale Live Track si určite našiel svojich používateľov. Musím však dať aj kritiku do radov Garmin softvéristov. Počas tohto leta vo veľkej miere prekopávali online funkcie a aplikáciu Garmin Connect mobile a veru nie každý update bol plne funkčný. A keďže v hlavnej dovolenkovej sezóne Live Track má maximálne využitie, takéto chybovanie je cítiť o to viac.
Keď už kritizujem softvérový vývoj, čiastočne to postihlo aj oblasť IQ Store Aplikácií. Na obranu ale musím uviesť, že práve aplikácie z IQ Storu zažili najväčší rozmach a zásadné zmeny. Garmin sa v podobe IQ Sstoru inšpiroval Obchodu s aplikáciami od Googlu alebo Applu a v rámci svojich možností a funkčného rozsahu sprístupnil funkcie a dnes aj údaje zo snímačov vývojárom tretích strán a vytvoril prostredie pre inštaláciu ďalších aplikácií, widgetov, údajových polí, či výzorov displeja. Spočiatku som bol voči tomu skeptický, načo mať grafické čačky, čo všetko spomaľujú, žerú batériu a prinášajú nestabilitu – pomyslel som si. Ale postupným vývojom sa už stihli vyprofilovať viaceré šikovné nadstavby, ktoré prinášajú úžitok a príjemnú pridanú hodnotu používateľom zariadení Garmin. Dnes som už svoj názor pozmenil a niektoré vychytávky už aj sám využívam.
Avšak Garmin Edge 520 si cyklisti nekupovali len pre IQ Store, ale pre základné tréningové funkcie, ktoré Edge 520 ponúka. Mal som možnosť vyskúšať pripojiť k nemu viacero snímačov a periférií, ako napríklad wattmeter Garmin Vector, inteligentné svetlá a radar Varia, či Varia Vision náhľadový displej. Svoje skúsenosti v tejto oblasti som vypublikoval v iných recenziách. V tejto oblasti odporúčam v prvom rade správe prepojiť zariadenia a správne ich nakonfigurovať. Následne sa zoznámiť s ich správaním v praxi a potom si upraviť ovládanie a údaje podľa svojich preferencií. Pri správnom dodržaní sledu krokov je to priamočiary dej, ak však budete postupovať štýlom hurá všetko spojím a spustím, systém nemusí pracovať tak ako chcete a očakávate. Nedávne veľké zmeny firmvéru umožnili aj pripojenie produktov tretích strán v podobe wattmetrov, ale napríklad aj inteligentných trenažérov. Ak vlastníte inteligentný trenažér s ANT+ FE-C (Fitness Equipment Control) komunikačnou normou, alebo si taký plánujete obstarať, určite vás poteší podpora funkcií od Garmin Edge 520. Nielenže z takýchto trenažérov dokážete načítavať a zaznamenávať údaje o tréningu, ako sú watty, časy, rýchlosti, ale pomocou Edge 520 ich dokážete spätne ovplyvňovať, teda môžete napríklad regulovať záťaž.. Môžete „naprogramovať“ trenažér aby reguloval záťaž podľa Vami reálne prejazdenej dráhy alebo podľa skutočného kopca a zasúťažiť si. Ponuka takýchto trenažérov sa rozrastá a medzi lídrami v tejto oblasti (Cycleops, Elite, Tacx) je už viacero FE-C kompatibilných modelov. Ak sa k tomu pridá aj virtuálnu realita v podobe videí a aplikácií, zima vám utečie rýchlejšie ako leto. Ale má to jednu nevýhodu – peniaze. Väčšina spomenutých prípojných zariadení sa pohybuje v cene alebo aj niekoľkokrát prevyšuje cenu Garmin Edge 520.
Keď už sme pri cenách tak Garmin Edge 520 je v porovnaní so svojimi kolegami cenovo príjemne dostupný. Základný model má odporúčanú cenu 309 Eur, testovaný Garmin Edge 520 Bundle je v odporúčanej cene 389 Eur.
Za toto dostanete prístroj, ktorý ponúkne plnú sadu funkcií, ktoré športovec – cyklista potrebuje pre svoj tréning. Teda meranie mnohých veličín počas tréningu a následné vyhodnocovanie tréningu doma či s pomocou trénera, okamžité porovnávanie plánovaných a reálnych parametrov na displeji, tvorba tréningových plánov a jednotlivých tréningov (napríklad v prostredí connect.garmin.com) s pokynmi, navigácia podľa plánovanej či prejdenej dráhy v spojení s Virtual partnerom aj súťaženie na takejto dráhe. Garmin Edge 520 má plnú podporu segmentov – meraných úsekov buď vytvorených v prostredí Garmin Connectu alebo z bohatej ponuky segmentov Strava.com (musíte tam mať aktivované konto alebo pre Live funkcie platené Premium konto). Po tréningu vám Edge 520 pomôže spočítať recovery time, VO2Max, vykonať funkčné testy či upraviť tréningové zóny. A to v plnom rozsahu ako vyššie modely.
Záverom
Garmin Edge 520 považujem za cenovo najdostupnejší plnohodnotný tréningový prístroj pre cyklistov. Navyše s pribalenými ďalšími funkciami pre navigáciu či online funkciami. Určený je hlavne pre cyklistiku, ale je ho možné používať aj pri iných outdoorových aktivitách. Podporuje množstvo senzorov a periférií a poskytuje dostatočnú výdrž v teréne pre celodenný tréning.
++ rozsah funkcií a pripojiteľných zariadení
+ cena
+ prehľadnosť používania pomocou tlačidlového ovládania
+ limitovaná podpora zobrazovania mapy pre orientačné účely
+ výdrž pri základných funkciách
+ malá veľkosť s čitateľnými údajmi
+ príslušenstvo v bundle balíku
- pri náročnejších funkciách kratšia životnosť a komplikovanejšie ovládanie
- výskyt softvérových chýb najmä pri Online funkciách a IQ store