logosr

updated 6:12 PM, Jul 15, 2024 Europe/Bratislava

Tri dobré dôvody pre novú recenziu Garmin Vector Wattmetrov

  • Published in Športovec používa HW SW

GarminVector2Odkedy som sa na vlastnej koži, lepšie povedané na vlastných nohách, zoznámil s wattmetrom na bicykli, ubehlo už viac ako jeden a pol roka. Dobrú pol sezónu mi trvalo, kým som sa lepšie zorientoval s poskytnutými informáciami. Prvé poriadne praktické využitie nastalo vlani na jeseň na cyklistickej dovolenke na Korzike, kde som sa pomocou výkonových údajov úspešne vyhýbal väčším krízam v kopcoch, k čomu mávam sklony. Potom sa na sklonku minulého roka na tomto poli udiali veľké veci. Predovšetkým na trh sa behom posledných 10 mesiacov vyrojila záplava wattmetrov rozličnej kvality či ceny. Určite to zatrasie trhom a konečne sa ceny pohnú do prijateľnejších výšin. Reakciou Garminu (ktorých wattmeter Vector mám)  bolo uvoľnenie modelu Vector S, čo je ekonomická varianta so snímačom len v jednom (ľavom) pedáli a vylepšenie Vectora na verziu 2. Pri tejto príležitosti, ako exkluzívnu novinku, Garmin uvoľnil aj meranie nových dynamických veličín – metrík, ktoré zostávajú aj momentálne výsadou tejto značky. V tomto článku sa teda na tieto (už nie vždy najnovšie) novinky pozrieme.

Garmin Vector S (Single) resp Vector 2 a Vector 2 Single

Vector S je ekonomická varianta wattmetra, ktorý sa od hlavného modelu líši len tým, že má jeden senzor merania. Druhý pedál je obyčajný. Je vhodný pre cyklistov, ktorí vážne uvažujú s trénovaním s wattmetrom, ale nemajú také prostriedky, aby mali plné riešenie. Pritom však ide o dostatočne presné meranie výkonu. Nedostupné budú iba merania veličín, kde je treba oba senzory. Technická špecifikácia je identická ako pri štandardnom riešení.

v2s

 

 

 

 

 

Výhodou tohto riešenia je, že sa dá neskôr dokúpiť upgrade - teda ďalší snímač a časom sa dostať na plné riešenie. K dispozícii je v dvoch variantoch – na bežné kľuky alebo verzia Max pre rozmerovo väčšie kľuky. Odporúčané ceny sa dozviete na týchto stránkach Garminu.

Garmin Vector 2 sa odlišuje od staršieho modelu drobnými mechanickými vylepšeniami upevnenia senzoru vo vnútri pedálu a najmä úplne novými Pedal-Podmi. Samotný senzor a telo pedálu sú identické.

Garmin Vector2 Pods vector install v2upgrade

 

 

 

 

V čom sú nové Pedal-pody? Staršia verzia mala kovové telo upevnené pedálom cez oko a celý systém držal pohromade stiahnutím dokopy. Dôležité bolo správne použitie podložiek a sila dotiahnutia sústavy ku kľuke, preto aj montáž bola komplikovanejšia voči obyčajným pedálom. Nové Pody sú vyrobené z trvanlivého plastu. Majú po novom aj stavové LEDky, ktoré umožňujú ľahšiu diagnostiku pri problémoch. Hlavne sa zmenil spôsob upevnenia. Teraz je hlavné dobré utiahnutie pedálov na kľuku podľa odporúčaní so silou okolo 34Nm (kvôli presnosti merania). Podložky sa používajú len podľa potreby tak, aby bolo dostatočne pevné spojenie s kľukou a bolo spoľahlivé spojenie senzora s konektorom. Keďže rôzne typy kľúk majú rôzne tvarované ukončenie závitu pedálov, podľa toho sa vyberie vhodná alebo žiadna podložka, aby dotyková plocha bola čo najrovnejšia a čo najväčšia. Pedal-pod sa potom nasadzuje na korunku pedálovej osky,  kde po dotiahnutí drží v správnej polohe dostatočnou trecou silou. Výhodou je výrazne jednoduchšia montáž a demontáž. Pedále zberajú údaje zo senzora rovnako ako predtým, pripojením zberačov z opačnej strany. Preto aj prevedie pedálov sa opäť robí v dvoch variantoch, na bežné kľuky a Max na objemnejšie kľuky.  Pri akejkoľvek mechanickej manipulácii či pohybe Pedal-podu je treba robiť kalibráciu. Podrobnejšie technické údaje nájdete v priíslušných článkoch na tomto webe alebo na oficiálnych stránkach Garminu.

Dynamické metriky v podaní Garminu v spojeni s Garmin Edge prístrojmi

Spolu s uvedením modelu Vector 2, Garmin zároveň v dvoch krokoch uvoľnil meranie nových dynamických metrík, ktoré si v tejto kapitole priblížime.

Merania výkonu či kadencie z pedálov má v portfóliu už viacero firiem. Väčšina z nich využíva protokol ANT+, ktorý umožňuje spárovanie cyklopočítačov a GPS s ďalšími senzormi. Takže ponúkaných kombinácií v súčasnosti je neúrekom. Vlastníkom tohto protokolu je Garmin a tak využíva svoju výhodu na trhu tak, že špeciálne pre ich pedálové wattmetre sprístupnil nové rozšírenia merania veličín o ďalšie dynamické metriky. Preto tieto údaje momentálne nie sú dostupné na konkurenčných riešeniach. Samozrejme podmienkou je aj mať aktualizovaný firmvér v kompatibilných cyklopočítačoch, ako sú novšie rady Garmin Edge (510, 520, 810, 1000), či Forerunnerov, Fénixov alebo Epixu.

metriky

 

 

 

 

 

 

Nové metriky sú nasledovné:

Od verzie firmvéru 2.40 Vectora boli uvoľnené metriky:

Efektívnosť krútiaci moment - Torque Effectiveness (TE) a Vyhladenosť pedálovania - Pedal Smoothness (PS).

Kompatibilné prístroje dokážu zobrazovať tieto údaje v reálnom čase a sú aj zaznamenané vo .fit súbore a zobrazené v Garmin Connecte.

TE PS

 

 

 

 

 

Efektívnosť krútiaceho momentu - Torque Effectiveness (TE) sa  počíta pre každú kľuku na základe pozitívneho (tlačením) a negatívneho (ťahaním) momentu počas celej otáčky. Nižšie uvedený graf znázorňuje typický výkonovú krivku pre kľuky. Hodnoty TE zvyčajne dosahujú 60% -100%.

Vzorec Torque Effectiveness = (((P+) + (P-))/(P+)) X 100

Tento parameter sa využíva pri sledovaní modifikovaných tréningov orientovaných na rozličný spôsob šliapania.

TE

 

 

 

 

Vyhladenosť pedálovania  - Pedal Smoothness (PS) sa počíta na každej strane kľúk delením priemerným výkonom (Pavg) k špičkovému výkon (Pmax) počas celej otáčky (pozri graf nižšie). Tým sa meria ako rovnomerne bola použitá sila v priebehu 360 stupňov otáčky pedálu. Tvar krivky výkonu a výsledná hodnota sa líši v závislosti na štýle šliapania. Hodnoty PS zvyčajne dosahujú 10% -40%.

Pedal Smoothness = (Pavg/Pmax) X 100

Tento parameter sa využíva pri sledovaní modifikovaných tréningov orientovaných na rozličný spôsob šliapania.

PS

 

 

 

Od verzie firmvéru 3.5 Vectora pribudli nové údaje na stánke Connectu:

PP (Power Phase): silová fáza, okamih šliapnutia na pedále, počas ktorého vzniká reálna sila.
Meria sa pre každý pedál osobitne a zaznamenáva sa počiatočný a koncový uhol.

powerphase graf

 

 

 

Počiatočný uhol silovej fázy: uhol pedála na začiatku pôsobenia reálnej sily
Koncový uhol silovej fázy: uhol pedála na konci pôsobenia reálnej sily
Prvá hodnota udáva stupeň na začiatku fázy; druhá hodnota na konci fázy.

Dĺžka oblúka silovej fázy: dĺžka rotačného pohybu pedála pri pôsobení reálnej sily

PPP (Peak Power Phase): fáza maximálnej sily, kedy sa aspoň 50% vynaloženej sily využije na otáčanie kľuky

Počiatočný uhol fázy maximálnej sily: uhol pedála na začiatku pôsobenia maximálnej sily
Koncový uhol fázy maximálnej sily: uhol pedála na konci pôsobenia maximálnej sily
Prvá hodnota udáva stupeň na začiatku fázy; druhá hodnota na konci fázy.

Dĺžka oblúka fázy maximálnej sily: dĺžka rotačného pohybu pedála pri pôsobení maximálnej sily

PP stat

 

 

 

 

 

 

PCO: stredové vyváženie plochy, plocha pedála, na ktorú pôsobí sila. Stred pedálu je 0. Sily pôsobiace smerom dovnútra od stredu sú označené ako negatívne. Tie, ktoré sa vyskytujú smerom von od stredu označené ako pozitívne. PCO je uvedená v milimetroch

Priemerné PCO: stredové vyváženie plochy, plocha pedála, na ktorú pôsobí sila

PCO graf PCO stat

 

 

 

 

Poloha - Čas v sedle a zo sedla a príslušné výkonové štatistiky: Vector nezapočítava zmenu pozície, ktorá trvá menej ako 5 sekúnd.

 poloha

 

 

 

 

 

V prístrojoch sú nové metriky zaradené v kategórii "Cycling Dynamics" a obsahujú tieto veličiny:

PCO
PCO - Avg.
PCO - Lap
Power Phase - L Pk. Avg
Power Phase - L Pk. Lap
Power Phase - L
Power Phase - L. Avg.
Power Phase - L. Lap
Power Phase - L. Peak
Power Phase - R Pk. Avg
Power Phase - R Pk. Lap
Power Phase - R
Power Phase - R. Avg.
Power Phase - R. Lap
Power Phase - R. Peak
Time Seated
Time Seated Lap
Time Standing
Time Standing Lap

Edge 1000 poskytuje navyše grafickú stránku (štandardne vypnutá) s vybratými dynamickými metrikami (viď obrázok nižšie).

341 350 metriky

 

 

 

 

 

Keďže tieto veličiny sa zberajú kontinuálne, pri ich meraní sa zvýši odber z batérie a preto aj životnosť CR2032 môže klesnúť až takmer na polovičnú hodnotu voči štandardným údajom. Preto je aj možnosť merania týchto veličín v prístrojoch Edge zakázať.

Výbornou správou pre majiteľov prvých Vectorov je, že tieto nové dynamické metriky sú dostupné aj pre prvú generáciu.

Upgrade na Vector 2 v praxi

Garmin ponúka tzv. Upgrade kit, ktorý umožní zameniť pôvodný Garmin Vector na novú verziu Vector 2. Cenové a technické informácie si môžete pozrieť na stránkach Garminu.

Osobne som mal možnosť takýto upgrade vyskúšať a tu popíšem, ako som postupoval.

upgrade kit1

 

 

 

 

 

Kuriérom mi prišiel malý balík. Po rozbalení sa z neho vykľula malá biela krabička, ktorá v sebe ukrývala viac ako som čakal. V prvom rade to boli nové Pedal-pody, sada skrutiek a podložiek a na moje prekvapenie aj sadu tesnení a časti unášača pedála. V rámci návodu som nenašiel dôvod prečo to tam bolo, ale nakoniec som na stránkach Garminu zistil, že v rámci upgrade dali možnosť si vymeniť tento unášač, ktorý má mierne modifikované vylepšenie s tesneniami a tak si môžete vylepšiť samotný pedál. K tomu bol pridaný aj plastový sťahovák. Okrem obsahu tohto balíka budeme potrebovať ešte (ideálne momentový) kľúč 15mm.

UK1 UK2 UK3 UK4

 

 

 

 

 

 

 

 

Najprv je treba odopnúť konektor z opačnej strany kľuky a uvoľniť pedál z kľuky (pozor ľavý má opačný závit) a dôsledne vyčistiť závity na kľuke a pedále.

 demontaz1 demontaz2 demontaz3

 

 

 

Nasleduje voliteľné rozobratie pedálu. Pomocou priloženého plastového sťahováku sa uvoľní unášač pedálu ktorý v sebe obsahuje aj samotný zapuzdrený snímač. Ten sa uvoľní na opačnom konci maticou a celé jadro je možné vytiahnuť. Vymenia sa staré vymedzovacie krúžky a tesnenie, nanesie sa hrubšia vrstva vazelíny a môžeme jadro nasunúť do nového unášača. Celý systém sa zaistí podložkou a maticou. Nasleduje naskrutkovanie unášača do tela pedálu ktorý sa doťahuje s priloženým plastovým sťahovákom. Opäť pozor, jeden pedál má opačný závit. Tým sa vykonal mechanický upgrade.

 pedal1 pedal2 pedal3

 

 

 

Kto nechce alebo nepotrebuje meniť vnútro pedálu, môže predchádzajúci odsek preskočiť a pristúpiť k samotnej montáži pedálu na kľuku. Tam nie je nič zložité. Jediné je zvážiť možnosť voľby podložiek podľa typu kľuky. Dôležitým faktorom je to, aby z druhej strany dobre doliehal konektor na vodiacu dráhu v ose pedála. Na mojich Campagnolo kľukách som preto uprednostnil jednu podložku, keď potom konektor bol dobre zapustený a pritom spoľahlivo bol spojený so snímačom. Závit je treba jemne natrieť vazelínou. Odporúčané je doťahovať pedál s 15mm momentovým kľúčom silou 34 - 40 Nm. Dôležité je dotiahnuť oba pedále rovnakou silou. Následne je treba dôkladne očistiť a odmastiť vonkajšie plochy osi pedála.

 montaz1 montaz2

 

 

 

Nasleduje totiž namontovanie pedal podov. Tie sa montujú na rozšírenú časť osky pedálu pri kľuke. Montáž je jednoduchá, ale je dôležité dostatočné dotiahnutie.

 montaz pod

 

 

Nakoniec sa zozadu nacvakne konektor do kľuky tak, aby bol spoľahlivo elektricky spojený s vodivou dráhou v oske pedálu. Tým je celá montáž hotová.

Nasleduje prípadná aktualizácia firmvéru Vectora a nakoniec spárovanie a kalibrácia inštalačných uhlov s GPS kompatibilným prístrojom. Pri tomto kroku postupujte podľa inštrukcií na displeji prístroja (podľa modelov sa kroky mierne odlišujú), ale základ je taký že sa na trenažéri alebo na rovnej ceste krúti otáčkami medzi 80 – 90, až pokým sa nedokončí kalibrácia inštalačných uhlov. Následne ide statická kalibrácia keď sa nechajú kľuky v pokoji a dopočítajú sa vyváženie a momenty a tým je celý systém pripravený na jazdenie. V prípade problémov napomáhajú identifikovať stavy LED diódy na Pedal-podoch a statusové čísla na displeji GPS. 

54 66 136 187 195 204 223 227 250 256 260 341 350 metriky

 

 

 

 

 

 

LED indikácie

Stav LED indikácia Riešenie
Systém OK (zelená), Červená LED – slabá batéria 1 bliknutie v 10 sekundovom cykle Čo ešte nejazdíte, aha treba vymeniť batérie
Odpojený pedál 2 bliknutia v 10 sekundovom cykle Skontrolujte či je konektor dobre pripojený
Pripojený pedál ale komunikačný problém 3 bliknutia v 10 sekundovom cykle Skontrolujte či je v poriadku konektor, prípadne skúste reset pedálov pomocou odpojenia od napájania
Hľadá sa párový pedál 4 bliknutia v 10 sekundovom cykle Pedále sa nevedia zosynchronizovať, skontrolujte druhý pedál, majú rovnaký firmware?, udate fw
Inštalačné uhly nie sú skalibrované 5 bliknutí v 10 sekundovom cykle Vykonajte kalibráciu inštalačných uhlov
Nesprávna HW kombinácia 6 bliknutí v 10 sekundovom cykle Nepoužívajte PedalPod z Vectora 1 na Vector 2 pedáloch
Prebieha upgrade firmware 7 bliknutí v 10 sekundovom cykle Neodpájajte od napájania

Niektoré stavy pri statickej kalibrácii Vectora

Pravý pedál Ľavý pedál Význam
0 0 Kalibrácia úspešná
2 512 Nedokončená kalibrácia z dôvodov zarušenia
4 1024 Zistený pohyb pedálov počas statickej kalibrácie
16 4096 Pravý pedál nestihol zaslať kalibračné údaje
32 8192 Pravý pedál nekomunikuje

Ešte sa môžete stretnúť s nasledujúcimi kódmi

100        Crank length warning. Rozdiel medzi nastavenou a spočítanou dĺžkou kľúk je väčší ako 10mm. Toto sa môže zobraziť počas kalibrácie inštalačných uhlov.
200        Inštalačné uhly sa zmenili o viac ako 5% od poslednej uloženej kalibrácie. Kontrola sa vykonáva periodicky automatizovane.

Kompletný upgrade sa dá vykonať asi do trištvrte hodiny, upgrade bez rozobratia pedálu je hotový do 15 minút.

Zopár praktických postrehov

Prvý postreh mám k montáží nových Pedal-podov. Spočiatku som mal pocit, že ich spojenie s oskou nie je dostatočne pevné, ale po mesiaci používania sa obavy rozplynuli. Dôležité je však skutočne dobre odmastiť časti, ktoré budú o seba spojené, aby neprišlo k preklzovaniu pri manipulácii s pedálmi, čím by sa zmenili inštalačné uhly.

Dobrou pomôckou sú stavové LED nielen pre montáž, ale aj napríklad ako indikácia slabnúcej batérie. Pre mňa potešiteľné je aj dizajnová stránka, keď čierna farba Pedal-podov mi ladí s kľukami a pedálmi omnoho viac ako staršia verzia.

Ďalší postreh mám s výmenou batérií. Vždy je treba meniť batérie v oboch Podoch naraz, inak sa časom človek zapletie do hľadania a odstraňovania nečakaných stavov. Aj tu platí dobrá finta. Pri výmene batérií je dobré pre vložením novej batérie vytvoriť na kontaktoch skrat napríklad vložením batérie naopak, aby sa dobre vynuloval stav elektroniky. Raz sa mi totiž stalo, že som dal nové batérie ale pedále sa nechceli spárovať s GPS. Pomohol až tento reset. Toľko z hardvérového okienka.

Pri prvom kontakte s wattmetrom som mal z jeho  výstupov úplný guláš v hlave. Skratka som si musel zvyknúť na čísla a hodnoty a opozerať sa. Nakoniec som to aj opísal v predchádzajúcich článkoch. Keď som sa začal v tom trocha vyznať, prišla ďalšia smršť nových údajov a parametrov.

vela dat

 

 

 

 

 

Tieto nové dynamické metriky (alebo inak veličiny) sú však orientované viacej k technike jazdenia. Mať takéto parádne monitorovanie v časoch, keď som s cyklistikou začínal, určite by som mal elegantnejší a aj efektívnejší štýl jazdenia. Z týchto údajov totiž ľahšie zistíte, či šliapete dostatočne kruhovo, či správne využívate nášľapné pedála a pomáhate si aj v ťahu nahor. Dobre sa dá analyzovať aj zmena spôsobu šliapania medzi jazdou po rovine a do kopca alebo v sedle čí zo sedla. V kombinácií s využívaním merania úsekov cez stlačenie LAP potom viete rozanalyzovať, ako sa mení vaša technika jazdy s mierou zaťaženia či výškovým profilom.

useky

 

 

 

Ďalším zaujímavým údajom je aj akým spôsobom tlačíte do pedálu. Či ste v osi a teda optimálne rozkladáte silu, alebo či váš tlak na pedál je vybočený a teda sa znižuje efektivita prenosu sily. Veľmi pekne je to aj znázornené na osobitnej stránke na displeji Garmin Edge 1000. Tam som napríklad jasne odhalil, že po úraze päty jednu nohu kladiem jasne bokom, čo mi spôsobuje ťažkosti aj pri bežnej chôdzi a tu sa mi to jasne zobrazilo.

statistika rovina statistika zvlnene statistika stupanie

 

 

 

 

 

Tieto informácie v spolupráci s konzultáciami s trénerom, fyzioterapeutom či lekárom dokážu nielen zlepšiť techniku šliapania, ale aj zvýšiť efektivitu ako aj pomôžu pri ochrane proti preťaženiu úponov či šliach z dôvodov nesprávnej techniky jazdenia. Nie vždy totiž platí, že keď mi niečo takto vyhovuje, je to aj to najlepšie pre mňa. Najmä mladí pretekári by si toto mali dať do poriadku čo najskôr.

Tak v tomto smere Garmin – palec hore, pekný počin v tejto oblasti, ktorý zas o kus približuje profesionálne znalosti k masám. A kto sa už nechce dať prerobiť, môže tieto dynamické metriky vypnúť a polepší si s výdržou batérie v Pedal-podoch aj o tretinu.  V každom prípade vám nový Vector 2 s aktuálnym firmvérom sprístupní často netušené informácie a umožní sa opäť o dačo zlepšiť a poučiť.

Linky na súvisiace články:

 Ako trénovať s wattmetrom

Garmin Vector Montáž a kalibrácia

Prestavenie Garmin Vector

Slovenská stránka Garmin

Ministránka Garmin Vector

Add comment

  1. Zažili sme
  2. Vyskúšali sme
  3. Pochodili sme
  4. Organizujeme

Trnava Rysy 2024

Cestná cyklistika 15-07-2024

Minulý rok som z účasti vycúval po tom, čo som na radare videl, že sa cez Slovensko presúva veľká dažďová fronta. A ja som si už dávno sľúbil, že ma nikto neplatí za to, aby som musel jazdiť aj v dažd...

Mondsee Radmarathon 2024

Cestná cyklistika 16-06-2024

Tieto preteky mi veľmi neprajú, pri 1. účasti pred milión rokmi som na piatom kilometri v daždi nedobrzdil kolíziu, tiež som skončil na zemi a s narazeným kolenom pálil domov. Pri 2. úč...

Leitha.Berg Radmarathon 2024

Cestná cyklistika 19-05-2024

Túto reportku som naozaj nechcel písať, pri 10-tej účasti sa už o dvoch 40 km okruhoch nedá vymyslieť nič nové, ale je dobrou zámienkou, aby som sa mohol pochváliť - mám svojho vlastného Edgara. ...

Optimálna zostava na cestný bicykel pre …

Športovec používa HW SW 31-07-2023

Pôvodne tento článok mal byť recenziou modelu Garmin Edge 840. Avšak som si uvedomil, že skutočný a zásadný zmysel moderného trénovania na bicykli nestojí na jednom zariadení. Tak popri odhalení ...

Garmin ClimbPro 2 darček pre vrchárov

Športovec používa HW SW 13-04-2023

Spolu s uvedením modelov Garmin Edge 840 a Garmin Edge 540 na trh, prišla zároveň aj nová verzia obľúbenej funkcie ClimbPro. Zatiaľ je len na týchto prístrojoch, ale čoskoro sa rozrasti...

Nová vlajková loď cyklopočítačov Garmin …

Športovec používa HW SW 17-03-2023

Koncom jari 2022 bol uvedený na trh najvyšší model Garmin Edge 1040. Oproti predchodcom bol v každej oblasti prepracovaný a ako nový majiteľ som vyskúšal, či sa z tohto modelu stala nová vlajková loď...

Profil stúpania Železná studienka - Hrub…

Kopce profily 14-02-2015

Alternatívne asfaltové stúpanie v bratislavskom lesoparku. Až po Kačín ľahké a vhodné aj pre menšie deti. Do druhej kategórie je zaradené kvôli záverečnému stúpaniu na Hrubý vrch.  ...

Profil stúpania na Kamzík

Kopce profily 31-10-2014

Známe a relatívne rušné asfaltové stúpanie z centra mesta až takmer k vysielaču na Kamzíku, čo viac dodať...  ...

Profil stúpania Pekná cesta

Kopce profily 07-09-2014

Známe asfaltové stúpanie z Krasnian (Rače) na hrebeň Malých Karpát a Bratislavského lesoparku. Charakteristické je svojim veľmi strmými úsekmi. Touto cestou sa dostanete na sieť spevnených ciest v les...

Výsledky Časovky Ivana Červenku na Zošku…

výsledky 31-07-2022

Ďakujeme všetkým  za účasť. Rok 2022 dopadol nasledovne... Odkazy na fotogalérie sú na konci tejto výsledovej listiny.  

Propozície 2022 Časovky Ivana Červenku n…

Propozície 19-03-2022

  Po Dvoch rokoch pokračujeme! Amatérsky športový klub AŠK Sportreport Pezinok Vás pozýva na cestnú cyklistickú časovku do kopca určenú všetkým nadšencom cyklistiky, ktorí si trúfajú zdola...

Výsledky Časovky Ivana Červenku na Zošku…

výsledky 28-07-2019

Ďakujeme všetkým  pretekárom, že prišli na našu časovku si zmerať sily. Rok 2019 dopadol nasledovne... Odkazy na fotogalérie sú na konci tejto výsledovej listiny.   ...

next
prev

Banner new