Test Garmin Edge 820
- Napísal: Rasťo Trubač
- Published in Športovec používa HW SW
Koncom roka 2016 bol na trh uvedený nový model Garmin cyklopočítača – Edge 820. Preberá posolstvo modelov Edge 705, 800 a 810 - teda ide o mapový prístroj plný funkcií a meraní. Z aktuálneho top modelu Edge 1000 preberá dotykové ovládanie displeja a z modelu Edge 520 zasa kompaktné rozmery. S modelom Garmin Edge 820 prichádzajú zároveň aj nové komunikačné funkcie, ako je Group Track, ako aj hlbšia integrácie Widgetov a miniaplikácií z Garmin IQ storu.
Edge 820 sa v základnej výbave dodáva s cyklomapou Európy uloženej v 16GB vstavanej pamäti. Používateľské rozhranie pomocou profilov optimalizuje nastavenie pre rozličný druh aktivity a typu bicykla. Nechýba ani podpora E-bikov.
Edge 820 ponúka širokú škálu tréningových funkcií a merania veličín ako napríklad merania VO2 max, poradca zotavenia, FTP, meranie watt/kg, pripravenosť na výkon a podobne. So širokou ponukou ANT+ príslušenstva tak dokáže sprostredkovať obrovské množstvo informácií o prebiehaných aktivitách. Nájdete tu podporu systémov elektronického radenia od Shimana, Campagnola ako aj SRAM a podporu pre inteligentný trenažér s ANT+ FE-C protokolom.
Pre motiváciu pri športovaní podporuje Strava Live Segments, ako aj online prenos údajov z aktivity vybraným osobám, ale aj prenášať internetom a zobrazovať na kompatibilné zariadenia Garmin Edge svojich priateľov aktuálnu polohu, kde sa nachádzate. Táto nová funkcia sa nazýva Group Track a postupne bude implementovaná aj do iných vybraných modelov Garmin Edge.
Po pripojení Edge 820 cez Bluetooth k smartfónu získate možnosť zobrazovať diskrétne upozornenia na prichádzajúce hovory a sms – smart notifikácie, ako aj synchronizovať dáta so svojim kontom. Edge 820 podporuje aj Wifi pripojenie na známe siete pre rýchlu a pohodlnú výmenu informácií s Garmin Connect portálom.
Zoznámenie s Garmin Edge 820
Na testovanie som od slovenského zastúpenia Garmin obdržal Garmin Edge 820 Bundle verziu, ktorá okrem samotného cyklopočítača obsahuje aj nasledovné základné príslušenstvo:
EDGE 820,
držiak na bicykel (štandard),
držiak na bicykel (vysunutý),
ANT+ pulzomer PREMIUM,
ANT+ snímač kadencie,
ANT+ snímač rýchlosti,
USB kábel,
šnúrka na zápästie,
manuál a príručka rýchlym spustením v slovenčine.
Edge 820 z fyzickej stránky vychádza z modelu Edge 520 (má identické rozmery), avšak má dotykový displej, menej tlačidiel a vstavanú 16GB internú pamäť.
Parametre:
Rozmery zariadenia, ŠxVxH: 4.9 x 7.3 x 2.1 cm
Displej - veľkosť, ŠxV: 4.7 x 3.5 cm
Displej - rozlíšenie, ŠxV: 200 x 265 pix
Displej - uhlopriečka, 5.85 cm
Displej - typ: farebný LCD / dotykový
Hmotnosť zariadenia: 67.7 g
Akumulátor : nabíjateľná lithium - ion
Akumulátor - výdrž: do 15 hodín (s GPS)
Vodotesnosť: IPX 7
GPS prijímač: GPS + GLONASS
Teplomer,
Barometer,
Konektivita USB, Bluetooth®, Wi Fi®,
Z kľúčových vlastnosti modelu Edge 820 vyberám z oficiálnej Garmin .sk stránky...
Edge® 820 Bundle je rozšíriteľné aj o ANT+ príslušenstvo zo série Varia™, ktorá prispieva k aktívnej bezpečnosti pri jazde na bicykli.
Ak ste vlastníkom akčnej kamery Virb™ Elite Virb™ X/XE, ovládajte ju cez Edge 820. Ovládaním na displeji jednoducho spustíte alebo zastavíte nahrávanie vašich zážitkov na diaľku a bezdrôtovo.
Group Track je nová funkcia, ktorá umožňuje zdieľanie pozície viacerých jazdcov v reálnom čase priamo na mape zariadenia. Ak ste v minulosti využívali funkciu LiveTrack na zdieľanie pozície a treningových dát s vašimi blízkymi, táto funkcia rozšíri možnosti aj na vašich “spolujazdcov” a tréningových partnerov.
Edge 820 môžete použiť aj na výpočet odhadovanej hodnoty VO2 max pri cyklistike. VO2 max. je jeden s najlepších ukazovateľov aeróbnej vytrvalosti - maximálne využitie kyslíku. VO2 Max uvádza objem spotrebovaného kyslíku v mililitroch na kilogram telesnej hmotnosti za minútu. Všeobecne: čím vyššie číslo, tým viac kyslíka sa dostáva do svalov a výsledkom je rýchlejšia a dlhšia jazda alebo iná aktivita. Funkcia pre odhad VO2 max. je poskytnutá a podporovaná spoločnosťou Firstbeat® Technologies Ltd a podmienkou pre dostupnosť výpočtu je pripojený wattmeter.
NOVINKOU Edge 820 je používateľské rozhranie, ktoré okrem iného počíta s možným rozšíreniami funkcií, dátových polí a rôznych widgetov, ktoré umožnia rozšíriť funkcionalitu pre väčší zážitok z jazdy. Všetko je dostupné vďaka novej službe Connect IQ™ store.
Edge 820 je mnohými funkciami odvodený od modelu Edge 520 a tak odporúčam pozrieť článok o testovaní modelu Edge 520. Niektoré identické kroky v tejto recenzii budú z dôvodu duplicity vypustené.
Nastavenie a základné používanie
Ako každý GPS cyklopočítač, aj Edge 820 je treba najprv nastaviť, naplniť potrebnými údajmi a prispôsobiť obrazovky.
Odporúčaným krokom je pripojenie Edge 820 k počítaču a pripojenie k účtu na Connect.garmin.com. Po prvom pripojeni sa zosynchronizujú nastavenie používateľa (vek hmotnosť, prahy..) a prípadne sa ponúkne aktualizácia firmvéru. Takisto v tomto kroku je možné nastaviť pripojenie Edge na domácu Wifi sieť. Použite na to softvér Garmin Express.
Ak už máme Edge pripojený na počítač, tak si pozrime jeho softvérovú štruktúru.
Ako je na obrázku vidno, počet adresárov nám narástol. Celá táto štruktúra sa dá zálohovať. Do vnútornej 16GB pamäte je predohraná v priečinku Garmin Cyklo mapa Európy odvodená z openstreetmaps.org mapy vrátane výškového modelu. Najzaujímavejšie priečinky sú
Activities – tu sa ukladajú vaše prejdené záznamy
Courses – tu sú uložené dráhy na navigáciu
Workouts – tu sú uložené tréningové plány
Segments a Segments lists – tu sú uložené segmenty z Connectu alebo Stravy
New Files - do tohto priečinka sa ukladajú v prípade manuálneho vkladania buď plánované dráhy alebo iné typy súborov a po odpojení Edge od počítača a po zapnutí pri štarte si Edge tieto súbory preberie, skonvertuje do príslušného formátu a uloží do patričného priečinka pre ďalšie používanie.
Ostatné priečinky slúžia na nastavenie konfigurácií, či zabezpečenie chodu prístroja.
Edge820 je špecializovaný cyklopočítač, teda je nadizajnovaný na to, aby bol pripevnený na riadidlá bicykla a aby bol ľahko ovládateľný a boli ľahko čitateľné údaje aj počas jazdy na bicykli. Táto ergonómia je práve kľúčom k tomu, že rada Edge je natoľko obľúbená a používaná, že si našla svoje miesto aj popri univerzálnych smarfónov. K tejto ergonómii samozrejme patrí aj dobrá konfigurovateľnosť jednotlivých údajových obrazoviek a rozloženie údajov displeja.
Hlavná obrazovka
Po zapnutí Edge sa dostaneme na hlavnú obrazovku.
Na vrchu je stavový riadok, kde vidíte či máte príjem navigačných signálov, pripojené príslušenstvo či stav batérie.
Na spodku je vľavo ikona s nastavením Edge a vpravo ikona, cez ktorú môžete spravovať stiahnuté aplikácie z IQ storu.
V strednej časti displeja sú tri kruhové ikony. Myšlienka je taká, že máte na výber čo chcete robiť.
Ak chcete jazdiť a merať svoj tréning, vyberiete si hornú ikonu, po ktorej stlačení vojdete do príslušného profilu. Štandardne sú v prístroji tri profily – Train (tréning), Race – (pretekanie), indoor (s vypnutou GPS). Tieto profily si môžete prispôsobovať alebo môžete vytvárať vlastné profily.
V prípade, že chcete jazdiť podľa naplánovanej trasy, stlačíte ikonu Navigácia, vyberiete si dráhu na navigovanie a začnete aktivitu.
Tretia možnosť je, keď chcete trénovať podľa tréningového kalendára a naplánovaného tréningu. Vtedy vyberiete ikonu Tréning a buď tam budete mať vopred naplánovaný tréning pre dnešný deň, alebo si vyberiete tréningový plán podľa ktorého si dnes dáte do tela.
Takáto je idea úvodnej obrazovky.
Poďme sa podrobnejšie pozrieť na jednotlivé voľby
Stavová lišta
Ak potiahnete prstom od hornej stavovej lišty smerom dole, na displeji sa zobrazia základné parametre nastavenia ako sú jas displeja, nastavenie príjmu satelitov či pripojenie senzorov. Taktiež sa odtiaľto dostanete na zmenu týchto nastavení.
Ikona nastavenia
Ak už potrebujete podrobnejšie nastavenia, tak sú dostupné ťuknutím na ikonu nastavení.
Voľba história, jazdy
Po kliknutí na jednotlivé záznamy uvidíte štatistické údaje o jazde, pozriete si ju nad mapou, zobrazíte výškový profil alebo si z jazdy môžete vytvoriť dráhu pre budúcu navigáciu po nej.
Voľba História, celkové hodnoty
Tu si môžete pozrieť namerané sumárne údaje v Edge 820.
Po ťuknutí na profil aktivity sa dostanete na sumárne údaje pre jednotlivú aktivitu.
Voľba moja štatistika.
Pod touto voľbou si môžete pozrieť, ale aj nastaviť parametre potrebné pre správne trénovanie. Napríklad poradca pre zotavenie vám po 10 minútach aktivity odmeria a oznámi, ako ste po minulých aktivitách zotavený.
Ďalej si tu môžete pozrieť či nastaviť údaje pre funkčné parametre odvodené od merania wattmetra, ako sú VO2max podľa metodiky Firstbeat® Technologies Ltd, hodnoty FTP, TSS, Zóny výkonu. V neposlednom rade sú tu údaje o profile používateľa, prahoch srdcovej frekvencie či osobných rekordov.
Voľba kontakty
Ak máte aktivovanú funkciu DETEKCIA NEHODY (incident detection) a máte spárovaný Edge so Smart telefónom, môžete si tu zvoliť, na aké číslo sa má núdzový signál zaslať - kontakty.
Ak nevyužívate túto funkciu, dostanete iba informáciu zobrazenú vyššie.
Voľba nastavenia
Nakoniec je to posledná, ale tematicky a nastaveniami bohatá voľba nastavenia.
Táto voľba má niekoľko tematických zoskupení, ktoré ale zásadným spôsobom ovplyvňujú funkcie Edge, jeho správanie a Váš zážitok s ním. Preto chcem upriamiť pozornosť na správne nastavenie týchto parametrov.
Profil aktivít
V edge 820 sú prednastavené tri aktivity Train, Race a Indoor. Akonáhle si zvolíte jednu z týchto aktivít, Váš Edge 810 sa prispôsobí podľa nastavení pre každú aktivitu zvlášť. Viete ovplyvniť počet obrazoviek, ich obsah, mapové zobrazenie či spôsob výpočtu trasy. Teda bohaté možnosti pre vyhranie sa do detailov. A ak vám nestačia tieto profily, môžete si vytvoriť ďalšie a nastaviť ich podľa svojho uváženia. Napríklad profil pre iný bicykel, alebo pre turistiku, bežkovanie, futbal či inú obľúbenú aktivitu. Tieto nastavenia som už viackrát popisoval v recenziách rodiny Garmin Edge a preto pridávam len zopár súhrnných obrázkov.
Profil aktivity
Obrazovky
Predvolený typ jazdy slúži na správne nastavenie činnosti po automatickom uploade na Garmin Connect portál.
GPS režim si volíte s ohľadom na spotrebu či okolitý terén. Ak máte indoor aktivitu, vypnite gps, Normálne vyhovuje GPS a v prípade, že sa pohybujete v kraji kde je veľa prekážok pre satelitné signály, môžete si pomôcť aj s ruskou navigačnou sieťou Glonass, ale za cenu kratšej výdrže batérie.
Navigácia voľba slúži na výber mapy, ak ich máte viacero sád, nastavujete jej zobrazovanie a mierky a volíte ako sa má spočítať navigačná trasa
Upozornenia voľba slúži na nastavenie zvukových a obrazových alarmov ak dosiahnete alebo prekročíte parametre, ktoré chcete behom jazdy sledovať.
Automatické funkcie a ich nastavenia
Režim spustenia časovača
Ak si takto odladíte profil aktivita, odporúčam zazálohovať nastavenie Edge pripojením k počítaču a skopírovaním obsahu Edge priečinkov na disk počítača.
Snímače a údaje z nich
Ak ste si obstaralo verziu Edge 820 bundle, tak máte okrem samotného cyklopočítača pribalené ešte snímače srdcovej frekvencie, kadencie a rýchlosti. Tieto snímače komunikujú s Edge 820 pomocou ANT+ protokolu, ktorý vyžaduje aby sa jednotlivé snímače najprv spárovali s cyklopočítačom. Edge 820, ako aj každý ANT+ snímač majú vlastné identifikačné číslo, takže pri párovaní vlastne nastavujete ktorý konkrétny snímač bude Edge 820 poskytovať informácie. Týmto sa zaručí, že aj keď v blízkosti dosahu budú iné snímače (napríklad v cyklistickom balíku), tieto nebudú rušiť vaše údaje. Páruje sa tak, že konkrétne snímače dostanete do dosahu Edge 820 (do 2 – 3m), aktivujete ich tým, že začnú vysielať údaje (pulzmeter upnete na telo, snímače kadencie, rýchlosti – roztočíte kľuky či koleso...) a na Edge 820 spustíte vyhľadávanie snímačov. Postupne ich Edge objaví a vy ich potom môžete premenovať, nastaviť na nich parametre (napríklad obvod kolesa),či nakalibrovať (powermeter Vector). Garmin či tretie strany poskytujú bohaté množstvo snímačov, ktoré môžete spárovať. Od ďalších snímačov pulzov, cez merače rýchlostí na iných bicykloch, Inteligentné svetlá či radar, inteligentné váhy či merače tuku alebo inteligentné cyklotrenažery a merače výkonu.
Každý senzor musíte takto najprv spárovať a vznikne vám akýsi zásobník snímačov, ktorý Edge 820 pozná. Ak potom niektorý použijete, Edge si ho zístí a začne spracovávať jeho údaje. Pritom existuje aj nastavená logika, ktorý parameter bude prioritný. Napríklad ak máte senzor rýchlosti a použijete ho, údaje z neho budú mať prioritu pri zobrazovaní rýchlosti a údaje do záznamu budú osobitne ukladané do fit súboru. Alebo ak máte snímač kadencie a použijete Garmin Vector power meter, údaje o otáčkach kľúk sú prioritne brané z Vectora. Ak máte viacero pulzmetrov, je jedno, ktorý si oblečiete. Edge ak zdeteguje vami spárované, začne spracovávať jeho údaje a vy ho nemusíte ručne vyberať.
V tejto voľbe teda vykonáte všetko potrebné, čo je so snímačmi treba.
Režim šetriča batérie
Keď je treba šetriť, tak posledným krokom je vypínať displej
Group track
Základné nastavenie pre novú funkciu
Bluetooth
Zobrazí nastavenie spárovaného telefónu
Prenos zariadení
Možnosť zdieľanie niektorých súborov medzi jednotlivými Garmin zariadeniami.
Wifi
Wifi sme už nastavovali a tu je vidno stav
Systém
V tejto položke sú základné nastavenie prístroja ako takého, teda nastavenie displeja, jazyka, vzorkovania, jednotiek a pod.
Pre zhrnutie tejto kapitoly ešte zopakujem, že pre správne fungovanie, meranie a vyhodnocovanie je dôležité si správne nastaviť Moje štatistiky – Profil používateľa a tréningové zóny, prípadne nastaviť ďalšie prahové hodnoty. Toto je možné vykonať v Edge 820 ako to bolo popísané vyššie alebo nastaviť v prostredí Garmin Connectu a zosynchronizovať do zariadenia. Ďalej v nastaveniach si podľa vašich preferencií nastavte parametre profilov aktivít a v nich napríklad aj spôsob výpočtu navigačnej trasy. Nezabudnite, ak máte viacero snímačov ich spárovať s Edge. Ďalej sa už budú automaticky pripájať ak budú prenášať údaje a budú v blízkosti dosahu Edge 820. Bonusom je prepojenie so smartfónom cez bluetooth a využitie online funkcií či aktivácia automatického zaslania ukončenej aktivity cez mobilné dáta či známe wifi siete.
Mapy a navigácia
Garmin Edge 820 je aj mapovým a navigačným prístrojom. Preto má aj hneď na úvodnej obrazovke voľbu Navigácia.
V prístroji je výrobcom nahraná Navigačná cyklistická mapa Európy, ktorú Garmin 2 – 3x ročne aktualizuje. Táto mapa je odvodená z free Openstreetmap.org máp a je routovateľná. Vynechané sú tam obrysy budov, kvôli veľkosti pamäte, z ktorej zaberá polovicu. Openstreet mapa je tvorená používateľmi a v súčasnosti v aktuálnosti prekonáva mnohé komerčné mapy. Pre potreby cyklistov je výborná, keďže komunita je aktívna aj v tejto oblasti a keď nejaká skupinka vytvorí trail, o pár dní je aj na mape. Rovnako je to aj so značenými cyklocestami a turistickými trasami. Postupne sa zhusťuje aj sieť lesných ciest, ktoré na rozdiel od komerčných pôsobiteľov na Slovensku sú aj aktuálne. Takže ak jazdíte v rámci Európy, nie je dôvod (snáď okrem farebnej schémy) dohrávať iné mapy. Aj keď Edge 820 je cyklisticky počítač, navigovať dokáže aj autá či iné dopravné prostriedky a ak je dobrý mapový podklad, vie rozlíšiť optimalizovanie pre cestný alebo horsky bicykel. Akým spôsobom sa má spočítavať navigačná trasa je ovplyvnené nastavením profilu aktivity.
Nastavenia mapy a smerovania sú v prvom rade dostupne cez nastavenia jednotlivých profiloch a v Edge 820 takto vyzerajú.
Nastavenie routingu pre daný profil má dôležitý vplyv na výslednú trasu
Prirodzene, matematický výpočet, ako sa bicyklom dostať z bodu A do bodu B nemusí reprezentovať to, čo je v skutočnosti vhodné,preto pre navigačné funkcie sú k dispozícii navigácia podľa dráhy. Dráha je v skutočnosti prejdená alebo nad mapou cielene vytvorená trasa, podľa ktorej Vás Edge 820 bude posielať.
Takáto dráha sa dá vytvoriť z existujúceho záznamu napríklad v prostredí Garmin Connect a zosynchronizovať s Edge. Alebo ak ju máte v počítači tak stačí pripojiť Edge k PC a gpx súbor s dráhou nahrať do Priečinka Garmin – NewFiles. Po rozpojení od PC a zapnutí Edge spracuje túto dráhu a pripraví na používanie. Aj priamo v prístroji v histórii si môžete vybrať aktivitu a vytvoriť z nej Dráhu.
Iným spôsobom je vytvoriť dráhu postupne podľa priebežných bodov podobne ako sa to robí v automobilových GPS. Takže si vyhľadáte jednotlivé body a dáte ich do správneho poradia a gps spočíta ostatné.
Ďalšou možnosťou je nechať si spočítať okruhovú dráhu. Nastavíte podmienky routingu, približnú veľkosť okruhu, miesto štartu a svetovú stranu kam sa chcete vydať a po pár minútach máte na displeji tri ponuky.
Vstavaná mapa umožňuje aj navigačný výpočet na zvolenú adresu, uložený bod či POI.
Pri výpočte navigačnej trasy musíte mať trochu trpezlivosti a v komplikovanejších prípadoch to môže trvať minúty.
Konektivita a online funkcie
Garmin už nejakú tu dobu pracuje na tom, aby jeho navigačné prístroje a športtestery mali pomocou smartfónov aj spojenie s internetovým svetom. Preto je výhodné si Edge 820 spárovať cez bluetooth s telefónom a nainštalovať si aplikáciu Garmin Connect Mobile. Samozrejme mobil musí mať prístup k internetu.
Po spárovaní môžete plne využívať online funkcie ako napríklad Live Track, Group Track, odovzdávanie aktivít či preberanie dráh z Garmin Connect, alebo dostávať smart notifikácie na displeji Edge o tom že Vám niekto volá alebo obsahu SMS.
Do online funkcií by som zahrnul aj prepojenie na Elektronické radenie od výrobcov Shimana, Campagnola a Sram, ako aj kooperáciu s Ebajkami firmy Specialized čí kompatibilnými cyklotrenažérmi pre indoor trénovanie spolu s VR.
Taktiež môžete prepojiť a ovládať alebo prenášať údaje z Varia radar, Varia Vision, kamery Virb prípadne ovládať inteligentné svetlá Varia. Väčšinu týchto zariadení som mal možnosť testovať a recenzovať na týchto stránkach.
Tréningy a pokročilé funkcie
Dôležitou súčasťou Garmin Edge 820 sú aj tréningové plány a kalendár tréningov. Takto si môžete naplánovať a na každý deň nastaviť osobitný tréningový plán, ktorý môže pozostávať aj z viacerých cieľov. Ak si takýmto spôsobom naplánujete Vaše aktivity, stačí len správne vykonávať pokyny a dodržiavať výkonnostné zóny a o správnu dávku tréningu máte postarané. Do tejto problematiky patrí aj súťaženie s Virtuálnym partnerom, ktorý reprezentuje prejdenú dráhu alebo vykonanú aktivitu. Takisto sa môžete súťažiť na Segmentoch, ktoré nájdete na connect.garmin.com a môžete poslať do zariadenia alebo ak máte Premium konto na Strava.com, môžete súťažiť na live segmentoch pri online spojení.
Do tréningov sa dostanete z hlavnej obrazovky.
Segmenty
Tréningy
Tréningový kalendár
Trenažér
Intervaly
Stanoviť cieľ
Sledovať aktivitu
Alebo inak povedaný Virtual partner
Aplikácie a IQ store
Garmin Edge 820 a vôbec celá platforma Garmin Edge prístrojov sa dynamicky vyvíja a otvára vývojárom tretích strán. Takže dnes si už môžete nielen prispôsobiť obrazovky a polia, ale pridávať nové widgety, grafy, údajové obrazovky alebo celé aplikácie, ktoré dokonca môžu zaznamenávať doplnkové informácie. Široká paleta je dostupná cez Garmin Connect mobile alebo cez Connect IQ store dostupný na adrese https://apps.garmin.com či z prostredia connect.gramin.com alebo aplikácie Garmin Express. Jednotlivé aplikácie si môžete vybrať, nakonfigurovať a zosynchronizovať do zariadenia a takto si rozšíriť funkčnosť obdobným spôsobom ako appky na mobiloch.
To, že sa táto platforma ujala hovorí aj to, že aplikácie poskytujú aj výrobcovia športového príslušenstva či športové portály Strava, Traning Peaks či WikiLoc.
Praktické skúsenosti a zhodnotenie
Garmin Edge 820 je ďalším vývojovým stupňom rodiny Edge, teda aj používanie bolo bezproblémové od prvého okamžiku. Odozvy a rekcia na pokyny boli dostatočne rýchle, snáď až na vykresľovanie mapy a počítanie routingu. To je daň za dobrú výdrž, ktorá v balkónovom teste odhalila hodnotu 19hodín a 2 minúty, čo je veľmi slušná hodnota. Prirodzene výdrž ovplyvňuje aj počet funkcii, ktoré sa využívajú a po novom aj nainštalované a používané aplikácie. Ale aj pri obdobnom využití v porovnaní s inými modelmi Edge je výdrž nadpriemerná.
Viacmesačné testovanie prinieslo veľa skúseností ale aj poznatok, že počas tejto doby prišlo viacero verzií firmvérov, ktoré som aplikoval, a ktoré nielen riešili opravy chýb, ale prinášali aj nové funkcie a vlastnosti. V oblasti GPS príjmu, mapovej navigácie, či záznamu meraní je problematika stabilizovaná a asi aj tématicky vyčerpaná. Najväčší progres je v inteligentných funkciách, online komunikácie cez smartfón, ale najmä v oblasti aplikácií Garmin plaftormy IQ. Tu sa máme určite na čo tešiť a Garmin týmto zdvihol hodenú rukavicu od smartfónových appiek. Večný súboj univerzálny pristroj vs. špecializovaný nám tak prináša úžitok z oboch strán a dnes v dobe zrušeného dátového roamingu kto nie je online ako keby nebol.
Mal som možnosť priamej konfrontácie Edge 820 s Edge 1000, čo sú funkčne podobné prístroje, ale rozdielnej triedy. Edge 1000 pôsobí na riadidlách mohutne, má ľahšie čitateľný displej, kratšiu výdrž, ale je aj poznateľne rýchlejší v reakciách. Mal aj extra slot na pamäťovú kartu.Edge 820 svojimi kompaktnými rozmermi vzbudzoval menšiu pozornosť, ale aj vzhľadom na malú uhlopriečku displeja sa horšie pracovalo s mapou. Údajové obrazovky však boli veľmi dobre čitateľné. Ako som spomenul, funkčne sú takmer identické, ale vo vyššom modely získate lepšie čitateľný a väčší displej a rýchle reakcie, kým v nižšom modeli ušetríte peniaze a dostanete vyššiu výdrž.
Cenovka v lete 2017 je stanovená vo verzii Edge 820 Bundle na odporúčaných 499Eur, v štandardnej verzii je to 399Eur, vo verzii Edge Explore 820 je 349Eur. (Pre porovnanie nemapová 520 Bundle je momentálne odporúčaná za 390Eur a Edge 1000 bundle 609Eur). Keďže zo skúsenosti odporúčané ceny sú zvyčajne vyššie ako dostupné na trhu, tak nastavenie ceny je v prípade Edge 820 relatívne priaznivé a svojich zákazníkov si určite nájde.