logosr

updated 7:12 PM, Jul 15, 2024 Europe/Bratislava

SPOT GEN3 – dajte vedieť kde ste a ako sa Vám darí

  • Published in Športovec používa HW SW

spot gen3

Aj takto nejako by sa dala parafrázovať funkcia prístroja, ktorý Vám chcem priblížiť.

V oficiálnom informačnom letáku som našiel tento popis:

SPOT GEN3 Doprajte pocit bezpečia sebe a svojim blízkym, vďaka celosvetovo overenej satelitnej technológii, ktorá spoľahlivo pracuje aj na miestach bez pokrytia mobilných sietí (GSM). Stlačením tlačidla môžete odoslať svojim známym správu, že ste v poriadku alebo ak ste práve dosiahli vytúžený cieľ. V prípade núdze môžete rovnako jednoducho požiadať o pomoc svojich blízkych. V prípade ohrozenia života môžete stlačením tlačidla S.O.S. kontaktovať medzinárodné koordinačné stredisko GEOS, ktoré okamžite zorganizuje a spustí záchrannú akciu.

A to bolo presne to, prečo som sa rozhodol ho kúpiť a vyskúšať na vlastnej koži.

Veľa krát sme mali v našej partii debaty o tom, ako toto realizovať. Takmer všetky riešenia, ktoré sa nám ponúkali boli postavené na GPS a GSM technológii. Ale toto riešenie malo svoj zásadný problém. GSM síce pokrýva takmer 100% ľudskej populácie, ale tam, kde sa nám najviac páči – na horách – toto pokrytie prudko klesá a určite veľmi dobre poznáte, že sa často ocitnete bez mobilného signálu a práve vtedy by sa zišiel. Bežné telefóny v náročnejších podmienkach začínajú zlyhávať, výdrž batérie najmä v zime občas nepokryje ani celú túru a navyše ovládanie mobilu prípadne v spojení s GPS  býva v ťažkých podmienkach náročné a nespoľahlivé. Ak sa nachádzate v cudzine, pridávajú sa k tomu aj problémy s roamingom. Tak nech sme skúšali hocičo, buď to bolo extrémne drahé, alebo málo stabilné či komplikované riešenie, prípadne oboje.

Tak, keď som sa dostal k tomuto modelu SPOT GEN3, ktorý sľuboval toto riešiť,  skrátka som neodolal a obstaral som si ho.

Čo SPOT GEN3  je a ako funguje

SPOT GEN3 je turistické lokalizačné a sledovacie zariadenie. Lokalizačná časť je vlastne citlivý GPS prijímač, ktorý v pravidelných intervaloch zameriava Vašu polohu na Zemi. Sledovacia časť využíva satelitnú komunikačnú štruktúru GLOBALSTAR (satelitná telefónia) firmy Spot LLC (nemýľte si to s francúzskymi foto satelitami Spot) a to tak, že vysiela správy na družicu do centrály, kde sa potom tieto informácie preposielajú internetom (mailami, web portálom), alebo SMS správami, prípadne na celosvetové záchranárske stredisko. To, že taká malá krabička dokáže aktívne zasielať  údaje na družicu ma doteraz fascinuje.

spot2 satellite network

 

 

 

 

 

Systém funguje tak, že po zapnutí prístroja tento začne zachytávať gps signály pre spočítanie polohy. SPOT GEN3 má 5 ovládacích tlačidiel, z toho sú dva pod krytkou. Stredným tlačidlom sa aktivuje zaznamenávanie pohybu, kedy sa každých (štandardne) 10 minút zameria poloha a vyšle sa cez satelit správa o aktuálnej polohe. Toto sa deje aizovane, až pokiaľ neukončím režim sledovania. Zvyšné tlačidlá slúžia na zasielanie správ podľa želania. Napríklad (pravým) OK tlačidlom môžem zaslať prednastaveným osobám vopred pripravený text, že som splnil svoj naplánovaný cieľ.   Iný typ prednastavenej správy môžete zaslať ľavým tlačidlom. Pod krytkou vľavo je tlačidlo pre volanie pomoci od známych a pod pravou krytkou je volanie komerčnej záchrannej služby. Každá správa aicky priraďuje aktuálnu polohu. Táto služba pokrýva väčšinu Zemského pevného povrchu a schematická mapa pokrytia je na nasledujúcom obrázku.

spot gen3 spot coverage feb6 2015

 

 

 

 

Celé toto správanie sa konfiguruje cez webový portál http://www.findmespot.eu/, kde je treba sa zaregistrovať (a zaplatiť) a následne nakonfigurovať text správy a vybrať zoznam príjemcov. Môžete si tam vytvoriť aj rozličné profily týchto nastavení a tak pred plánovanou cestou môžete vybrať, či sa pochválite kde ste partii cyklistov, turistov, či rodinných príslušníkov. Portál navyše dokáže vyzdieľať mapové informácie, kde práve ste a kde ste sa pohybovali za posledný týždeň. Potom už len určeným osobám zašlete linku na stránku s Vašimi aktivitami. Táto stránka je trvalá, ale je ju možné zrušiť a vytvoriť inú.

unnamed Untitled 1

 

 

 

Prirodzene, každá zábava niečo stojí. Na to, aby ste mohli tento prístroj používať, musíte si zakúpiť SPOT GEN3 za odporúčaných cca 180 Eur a zaplatiť ročné predplatné služby v minimálnej čiastke 138Eur/rok. Existuje aj platba v mesačných cykloch, ale nie je tak finančne zaujímavá ako ročné predplatné. K tomuto si môžete ešte doplatiť aj rozšírené služby. Komerčná záchranná služba je tiež v podobe ročného poistenia za 138 Eur. Potom už nezáleží, v ktorej časti sveta sa nachádzate. Viac podrobností o možnostiach a cenách nájdete na slovenských stránkach http://www.mojspot.sk/.

baliky

 

 

 

Nezanedbateľnou výhodou tohto riešenia je kompaktnosť, ľahké používanie a výdrž na sadu 4ks AAA batérii minimálne 3 týždne nepretržitého používania. Triedu vodotesnosti má IPX7.

SPOT GEN3 nie je jediným typom, ale v ponuke je aj ďalší model SPOT TRACE, na ktorý som sa spočiatku zameral. Oslovil ma menšími rozmermi, s držiakom, ktorý sa dá pripevniť na pevné teleso a možnosťou externého napájania. SPOT TRACE má výhodu v tom, že sa v podstate spustí a trvalo je v prevádzke až pokiaľ sa nevybijú batérie. Tomu je prispôsobený aj lacnejší základný predplatný balík ktorý má neobmedzený počet SMS správ, cez ktoré sa zasielajú aizované alarmy ale aj  údaje o polohe obdobne ako pri mailoch. TRACE nemá žiadne indikačné LED, žiadne tlačidlá okrem zapnutia, takže je to vlastne taká čierna skrinka. Nakoniec som si uvedomil, že tento produkt je skôr vhodný na monitorovanie dopravných prostriedkov ako sú motorky, autá, lode, prípadne na ochranu voči krádeži, keď sa napríklad aktivuje funkcia alarmu pri zmene polohy a zašle sa sms. TRACE poskytuje rovnaké možnosti so zdieľaním sledovania pohybu ako GEN3, ale pri výletoch by mi asi chýbali možnosti zasielať preddefinované správy stlačením tlačidla ako je to v prípade GEN3 a tak som uprednostnil turistický model aj napriek väčším rozmerom.

unnamed7

 

 

Podrobné informácie a ceny SPOT prístrojov a služieb nájdete na stránkach www.mojspot.sk.

SPOT GEN3 v praxi

Po zakúpení dostanete do rúk menšiu krabičku v ktorej je všetko potrebné. Teda GEN3 prístroj, karabínové upnutie k nemu, USB kábel, sadu batérií, DVD s dokumentáciou a papierové návody.

spot balenie spot obsah

 

 

 

 

Prístroj je menší ako bežná turistické GPS, tak akurát na uchytenie do dlane, je oranžovo čiernej farby. V hornej časti sú tri stavové LED, vľavo hore tlačidlo zapínania, v spodnej časti pod krytkami záchranné tlačidlá a naspodku tri stavové tlačidlá. Pri každom z týchto 5 tlačidiel je indikačná LED. Krytky sa pootvárajú ľahko a majú funkciu zábrany pred nechceným volaním pomoci. Tlačidlá sa stláčajú zreteľne a bez vynaloženia zbytočne veľkej sily. Pre aktiváciu funkcie je treba tlačidlo trocha dlhšie podržať.

spot tlacidla spot gen3 v ruke

 

 

 

 

Po zapnutí prístroja sa rozblikajú LEDky  a potom počas chodu prístroja poblikáva na zeleno indikácia chodu. Ak začne blikať na červeno, dochádza batéria. Na začiatku aktivity sa spúšťa sledovanie stredným spodným tlačidlom. Ak sa sledovanie spustí, začne blikať indikátor GPS na zeleno (má gps signál) alebo na červeno (nemá). Taktiež bliká LED nad tlačidlom.  Ak chcem aktivovať zaslanie niektorej správy, na pár sekúnd podržím príslušné tlačidlo. Nad ním sa rozbliká LED. Záchranné tlačidlá pod krytom po spustení trvalo zasielajú periodické výzvy o pomoc až do zrušenia volania opätovným stlačením alebo do vybitia batérií. Horné stavové LED priebežne ukazujú či je prijímaný GPS signál alebo či sa zasiela periodická informácia o polohe. A to je vlastne celé ovládanie v teréne.

GEN3 som na túre nosil v ruke (keď som sa učil s ňou robiť) alebo som ju mal zacvaknutú na ruksaku. Pri bicyklovaní som ju mal v zadnom vrecku dresu. Prirodzene odporúčam GEN3 upevniť tak aby mal čo najlepší výhľad na oblohu.

Aktivácia na webe nie je zložitá ale vyžaduje aspoň 20 minút. Najprv je si treba na https://login.findmespot.com vytvoriť účet. Potom je treba priradiť sériové číslo prístroja (v priestore batérií) vyplneniu kontaktných informácií a online platby.

findmespot2 findmespot1

 

 

 

 

Následne je vhodne nastaviť texty správ pre jednotlivé tlačidlá a hlavne príjemcov.

nastavenie nastavenie1 nastavenie2

 

 

 

 

nastavenie3nastavenie4 nastavenie5

 

 

 

 

 nastavenie6 nastavenie7 nastavenie8 nastavenie9

 

 

 

 

Ukážka textu mailu/sms pri stlačení OK

Od Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Meno Priezvisko
 Latitude:47.
87339
 Longitude:16.80988
 GPS location Date/Time:04/11/2015 11:56:42 CEST

 Message:Dorazil som. Vsetko OK.

 Click the link below to see where I am located.
http://fms.ws/Mxyz_A9/47.87339N/16.80988E

 If the above link does not work, try this link:
http://maps.google.com/maps?f=q&hl=en&geocode=&q=47,87339,16.80988&ll=47.87339,16.80988&ie=UTF8&z=12&om=1

 Meno Priezvisko

 You have received this message because Meno Priezvisko has added you to their SPOT contact list.

 Ready for Adventure
 FindMeSPOT.com

Nakoniec môžete nastaviť zdieľanie Vašich aktivít ako web stránku a potom tento odkaz môžete rozposlať príjemcom.

findmespot5 unnamed

 

 

 

 

Po prihlásení pod svojim účtom existuje ešte jedna voľba – Spot Adventures, ktorá Vás presmeruje na stránku https://www.findmespot.com/spotadventures. Tam je potrebné doplniť svoj profilový popis a potom môžete na stránke zverejniť svoj výlet. Môžete ho vytvoriť na báze údajov zo SPOTu, zo záznamu z GPS, pridať popis, fotky videá a spraviť tak itinerár pre výlet a vyzdieľať ho ostatným. Zopár obrázkov, ako sa to robí, prikladám.

adventures1adventures2adventures3

 

 

 

 

 adventures4 adventures5 adventures6 adventures7

 

 

 

 

 

 

Pre používanie svojho SPOTU môžete využiť aj mobilnú aplikáciu SPOT App pre IOS alebo Android.

IMG 2700 IMG 2701

 

 

 

 

Ak mám prístroj zhodnotiť, tak musím uznať, že GEN3 spĺňa do bodky to čo má. Ľahké ovládanie, dlhá výdrž, a vlastne bezstarostnosť o prístroj je to, čo požadujem. A pritom ak chcem, tak moji blízki vidia, kde sa práve nachádzam aj keď by som hneď zmenil plány a dostávajú informácie o tom ako sa mi darí. Verím, že záchranné funkcie nebudem musieť nikdy použiť a GEN3 bude slúžiť len na zábavu.

spot gen3 v ruke

 

 

 

 

Vrelo ho odporúčam všetkým milovníkom hôr, mora a pohybu.

A čo na záver? Nič lepšie mi nenapadá, než citovať z obalu SPOTu:

There are 510.052.000 square kilometers of Earth to explore. Why are you sitting there reading a box? 

Add comment

  1. Zažili sme
  2. Vyskúšali sme
  3. Pochodili sme
  4. Organizujeme

Trnava Rysy 2024

Cestná cyklistika 15-07-2024

Minulý rok som z účasti vycúval po tom, čo som na radare videl, že sa cez Slovensko presúva veľká dažďová fronta. A ja som si už dávno sľúbil, že ma nikto neplatí za to, aby som musel jazdiť aj v dažd...

Mondsee Radmarathon 2024

Cestná cyklistika 16-06-2024

Tieto preteky mi veľmi neprajú, pri 1. účasti pred milión rokmi som na piatom kilometri v daždi nedobrzdil kolíziu, tiež som skončil na zemi a s narazeným kolenom pálil domov. Pri 2. úč...

Leitha.Berg Radmarathon 2024

Cestná cyklistika 19-05-2024

Túto reportku som naozaj nechcel písať, pri 10-tej účasti sa už o dvoch 40 km okruhoch nedá vymyslieť nič nové, ale je dobrou zámienkou, aby som sa mohol pochváliť - mám svojho vlastného Edgara. ...

Optimálna zostava na cestný bicykel pre …

Športovec používa HW SW 31-07-2023

Pôvodne tento článok mal byť recenziou modelu Garmin Edge 840. Avšak som si uvedomil, že skutočný a zásadný zmysel moderného trénovania na bicykli nestojí na jednom zariadení. Tak popri odhalení ...

Garmin ClimbPro 2 darček pre vrchárov

Športovec používa HW SW 13-04-2023

Spolu s uvedením modelov Garmin Edge 840 a Garmin Edge 540 na trh, prišla zároveň aj nová verzia obľúbenej funkcie ClimbPro. Zatiaľ je len na týchto prístrojoch, ale čoskoro sa rozrasti...

Nová vlajková loď cyklopočítačov Garmin …

Športovec používa HW SW 17-03-2023

Koncom jari 2022 bol uvedený na trh najvyšší model Garmin Edge 1040. Oproti predchodcom bol v každej oblasti prepracovaný a ako nový majiteľ som vyskúšal, či sa z tohto modelu stala nová vlajková loď...

Profil stúpania Železná studienka - Hrub…

Kopce profily 14-02-2015

Alternatívne asfaltové stúpanie v bratislavskom lesoparku. Až po Kačín ľahké a vhodné aj pre menšie deti. Do druhej kategórie je zaradené kvôli záverečnému stúpaniu na Hrubý vrch.  ...

Profil stúpania na Kamzík

Kopce profily 31-10-2014

Známe a relatívne rušné asfaltové stúpanie z centra mesta až takmer k vysielaču na Kamzíku, čo viac dodať...  ...

Profil stúpania Pekná cesta

Kopce profily 07-09-2014

Známe asfaltové stúpanie z Krasnian (Rače) na hrebeň Malých Karpát a Bratislavského lesoparku. Charakteristické je svojim veľmi strmými úsekmi. Touto cestou sa dostanete na sieť spevnených ciest v les...

Výsledky Časovky Ivana Červenku na Zošku…

výsledky 31-07-2022

Ďakujeme všetkým  za účasť. Rok 2022 dopadol nasledovne... Odkazy na fotogalérie sú na konci tejto výsledovej listiny.  

Propozície 2022 Časovky Ivana Červenku n…

Propozície 19-03-2022

  Po Dvoch rokoch pokračujeme! Amatérsky športový klub AŠK Sportreport Pezinok Vás pozýva na cestnú cyklistickú časovku do kopca určenú všetkým nadšencom cyklistiky, ktorí si trúfajú zdola...

Výsledky Časovky Ivana Červenku na Zošku…

výsledky 28-07-2019

Ďakujeme všetkým  pretekárom, že prišli na našu časovku si zmerať sily. Rok 2019 dopadol nasledovne... Odkazy na fotogalérie sú na konci tejto výsledovej listiny.   ...

next
prev

Banner new