Garmin Edge 510 Online služby
- Napísal: Rasťo Trubač
- Published in Športovec používa HW SW
Online funkcie Garmin Edge 510
Prepojovacie alebo Online funkcie sú úplne novou vlastnosťou prístrojov Garmin Edge 510 a 810. V tomto článku opíšem, ako som používal tieto funkcie a aké mám z používania skúsenosti. Pre korektné fungovanie je potrebné používať Smartphone s operačným systémom IOS alebo Android a so zabudovaným bluetooth a s bezplatnou aplikáciou Garmin Connect Mobile.
Použité zariadenia
Garmin Edge 510 som mal nastavený na 1 sekundový interval vzorkovania a snímanie merača srdcovej frekvencie a senzora kadencie a rýchlosti. Obvod kolesa v profile bicykla bol nastavený na manuálnu hodnotu.
Na prenos údajov do internetu som použil Apple Iphone 4 a stiahnutú aplikáciu Garmin Connect mobile.
Ako zobrazovacie zariadenia boli použité PC s Windows 7 a ešte jeden Iphone 4s.
Príprava zariadení pre funkciu Live track
Prvou podmienkou pre správne fungovanie online funkcií je spárovanie Edge 510 s mobilným telefónom prostredníctvom bluetooth. Na oboch stranách je treba zapnúť bluetooth a na Edge 510 treba spustiť príkaz spárovať smartphone. Najprv sa tieto zariadenia vzájomne vyhľadajú a dohodnú výmenný kľúč pre komunikáciu.
Proces spárovania sa musí potvrdiť na oboch zariadeniach. Keď sa zariadenia spárujú, na displeji Edge 510 sa zobrazia ponuky pre prepojovacie funkcie.
Na strane smartphonu je treba nainštalovať aplikáciu s názvom Garmin Connect Mobile. Je dostupná zadarmo buď v Appstore pre Apple IOS alebo v Google play pre systémy Android. A samozrejme treba mať aktivované mobilné dáta pre prenos živých informácií.
Použitie Live Track a funkcií pre nahratie dráh a odoslanie aktivity
Aplikácia Garmin Connect Mobile sa vlastne pripája na portál connect.garmin.com, kde je treba mať zriadený účet a pod týmto účtom sa prihlásite aj v tejto aplikácii. Po úspešnom prihlásení sú dostupné pre prezeranie predchádzajúce aktivity, ale najmä vaše uložené alebo vytvorené dráhy a tréningy. Tieto je potom možné kedykoľvek z Connectu uložiť do Edge 510 a použiť ich pri trénovaní. Ďalšou funkciou je možnosť stiahnutia podrobnej krátkodobej predpovedi počasia do Edge 510, kde si potom môžem zobraziť aktuálny trend vývoja počasia.
V rámci tohto testu vyskúšam stiahnuť dráhu uloženú na mojom účte v connect.garmin.com, navigovať sa po nej s pomocou virtuálneho partnera a prostredníctvom Live track funkcie prenášať cez internet aktuálne informácie kde som a ako idem pozvaným osobám.
Prvým krokom je stiahnutie dráhy do Edge 510. Túto dráhu som vytvoril v počítači doma z jednej z uložených aktivít. V prostredí connect.garmin.com to ide v detaile aktivity stlačením tlačidla Uložiť ako dráhu a pomenovaním dráhy. Toto je treba spraviť vopred. Dráh môžem mať vytvorených ľubovoľný počet.
V aplikácii Garmin Connect Mobile som si príslušnú dráhu vyhľadal, pozrel detaily a prostredníctvom tlačidla Odoslať do zariadenia som dráhu uložil do Edge 510.
Po tom ako sa dráha uložila do Edge 510, túto som v prístroji vybral pre navigáciu s virtuálnym partnerom.
Nakoniec je treba aktivovať Live Track. To sa robí na smartfóne. Najprv je treba zostaviť, koho na pozorovanie online aktivity pozvem. Môžem si vybať zaslať pozvánku mailom, prípadne zdieľať cez facebook alebo twitter. Vyskúšal som pozvánku cez mail. Vybral som si príjemcov buď z adresára v telefóne alebo jednoducho zadaním mailovej adresy. Text pozvánky je automatizovaný a lokalizovaný do slovenčiny.
Teraz už stačí stlačiť tlačidlo Spustiť LiveTrack a systém sám pošle mail a začne vysielať svoje údaje.
Na obrazovke telefónu je zrekapitulované, kto bol pozvaný k sledovaniu a je možné vysielanie aktuálnych údajov kedykoľvek zastaviť.
Na strane prijímateľa príde do schránky mail, kde je uložený odkaz na sledovanie aktivity naživo. Ak prijemca klikne na túto linku, otvorí sa mu prehliadač so stránkou livetrack.garmin.com s príslušnou reláciou, ktorá sa práve vysiela.
Na displeji Garmin Edge 510 sa zobrazí informácia, že začalo vysielanie LiveTrack.
Ak som doteraz nenaštartoval navigáciu po dráhe, môžem tak spraviť a začať trénovať. Ak sa nachádzam na začiatku dráhy, tak sa zobrazí informácia, že začínam sledovať dráhu a začne sa samotné súťaženie s virtuálnym partnerom. Prirodzene na každom začiatku aktivity je treba spustiť záznam. Pri súperení s virtuálnym partnerom po dráhe môžem sledovať, či som pred ním alebo za ním a o koľko, na mapovej stránke sledovať, kadiaľ treba ísť a mám k dispozícii výškový profil či obrazovky s údajmi o trénovaní.
Tak, ako prebieha cesta a zobrazuje sa mi mapa kadiaľ prechádzam, tak sa aj pre odoberateľov LiveTracku zobrazuje, kde sa nachádzam, kadiaľ som šiel, ako aj niekoľko aktuálnych informácií o tom ako idem rýchlo, koľko som prešiel, či v akej nadmorskej výške sa nachádzam. Toto celé je zobrazené nad mapou alebo satelitnými snímkami. Zobrazovanie beží spoľahlivo v počítači, ako aj v mobilnom zariadení. Je možné si nastaviť zobrazované jednotky (míle, kilometre) alebo jazyk, v ktorom sa zobrazujú sledované informácie. Obnovovanie údajov je rádovo v desiatkach sekúnd.
Prirodzene pri tejto funkcii ma zaujímalo, akú spotrebu dát bude odosielanie údajov mať. Tak som pre tento účel pred vyštartovaním vymazal počítadlo prenesených údajov. Po približne 20 kilometroch (necelej hodine) sa na prenos údajov použilo cca 300 kB oboma smermi (viď zosnímaná obrazovka). Takže aj dlhý maratón nezruinuje peňaženku a používať túto funkciu nie je finančne náročné. Pre ilustráciu v ten deň, keď som testoval LiveTrack funkciu prvý krát, bolo premenlivo a prehánky, ktoré ma chytili aj na trati. Tak som si zapol aktuálne radarové snímky a tie mi spotrebovali viac ako 1.5 MB dát.
Môže sa stať, že sa pri jazde ocitnem mimo signálu a vtedy sa prenos údajov prirodzene preruší. O tomto je informovaný sledovateľ a keď sa prenos obnoví, sledovateľ nemusí vykonať žiadnu činnosť na obnovenie.
V prípade, že dotrénujem, alebo z nejakého iného dôvodu ukončím prenos údajov v LiveTracku, u všetkých sledovateľov sa zobrazí informácia o tom, že sa relácia tohto prenosu ukončila. Pokiaľ vtedy nezavrie prehliadač, je možno sledovať históriu aktivity, či štatistické údaje. Po uzavretí prehliadača sa k týmto údajom už nie je možné u sledovačov vrátiť a aj opätovným spustením linky z pozývacieho mailu sa zobrazí len informácia, že toto vysielanie už bolo ukončené.
Po skončení aktivity zastavením stopiek mám ponuku, či chcem túto aktivitu uložiť do pamäte pristroja alebo ju neuložiť – odhodiť. Ak som jazdil veľmi dobre, natoľko dobre, že som si vytvoril najlepšiu rýchlosť či vzdialenosť alebo prevýšenie, ktorú si Edge pamätal, tak sa bezprostredne po ukončení aktivity vypísala hodnota rekordu.
Behom prvého testu aktivity som zistil, že údaje, ktoré zasielal senzor kadencie /rýchlosti boli chvíľami rušené a neskorším testovaním som prišiel na to, že zdrojom rušenia bolo bluetooth vysielanie údajov a pravdepodobne aj umiestnenie telefónu na mojej ľavej strane zadného vrecka, kde o kúsok nižšie je tento ANT senzor. V ďalšom skúšaní som dal telefón do pravého vrecka a rušenie som vtedy nezaznamenal. Rušenie pri prvom teste spôsobilo, že mi vzdialenosť ukazovala menšiu hodnotu ako pri Edge 800 a tým pádom bola iná aj priemerná rýchlosť. Edge 510 som testoval vo verzii firmware 2.30. Pár dní po ukončení testov Garmin vydal novú verziu firmware 2.50, v ktorej riešil aj problémy v spojení s telefónom a tak predpokladám, že príležitostné ovplyvnenie ANT snímačov je už vyriešené.
Počas opakovaného testu so vytvoril aj viacero obrázkov ilustrujúcich, čo je možné vidieť ako sledovateľ pri prenose údajov.
Poslednou vlastnosťou, čo som vyskúšal, bolo odovzdanie aktivity pomocou mobilného telefónu. V prostredí Garmin Connect mobile na to slúži voľba Odovzdanie aktivity. Po výbere tejto možnosti sa na connect.garmin. com zosynchronizovali a preniesli všetky nové aktivity z Garmin Edge 510.
Vytvorenie dráhy v prostredí connect.garmin.com
Vyššie som už spomenul, že je možné vytvoriť dráhu z nedávnych aktivít. Ale je možné ju vytvoriť aj postupným vyklikaním nad online mapou.
Po prihlásení sa do connect.garmin.com v menu je voľba Naplánovať a v nej položka Dráhy.
Po kliknutí na voľbu Dráhy sa zobrazí môj zoznam uložených dráh a v pravej hornej časti sa nachádza zelené tlačidlo plus. Po kliknutí na neho sa dá ručne vytvoriť nová Dráha.
Vľavo hore napíšem názov dráhy a v pravej časti mám menu na tvorbu dráhy. Najdôležitejší prepínač je tam voľba Zostať na cestách. Pri zaškrtnutí tejto voľby postupným ťukaním na cestu nad mapou sa podľa mapového routingu tvorí priebeh trasy, takže netreba pracne kúsok po kúsku značiť priebeh dráhy, ale tá sa vytvára podľa cestnej siete.
Ak ale plánujem vytvoriť dráhu v lese alebo mimo cestnej siete, tak túto voľbu je vhodné vypnúť.
Dráha sa potom vytvára klikaním na mape a tým si vytváram priebeh. Zároveň sa zobrazuje aj výškový priebeh podľa vstavaného digitálneho výškového modelu.
Potom už len stačí nastaviť priemernú rýchlosť a uložiť dráhu.
Ako náhle mám takúto dráhu uloženú na Connecte, prostredníctvom aplikácie Garmin Connect mobile ju môžem zaslať do Garmin Edge 510 k ďalšiemu používaniu prostredníctvom tlačidla Odoslať do zariadenia.
Dva testy mi stačili na úplné osvojenia nových prepojovacích online vlastností Edge 510. Už v tejto fáze vývoja je to ako celok použiteľné a funkčné. Predpokladám však, že v tejto oblasti bude ešte nasledovať ďalší rozvoj nových vlastností. Určite by som privítal možnosť online vyhľadania verejných dráh aj iných používateľov podľa mojej aktuálnej polohy a nasledné stiahnutie a navigovanie podľa nich, alebo možnosť z verejnej alebo vlastnej aktivity vytvoriť aj v mobilnom telefóne dráhu a zaslať ju do Edge 510, prípadne uložiť výrez mapy ako Custom map, ktorú Edge 510 podporuje.
V každom prípade je funkcia LiveTrack a prenos údajov, dráh a aktivít ľahko a intuitívne použiteľný a môže byť zaujímavým argumentom pri výbere zariadenia.