SportReport AŠK Pezinok
Log in
updated 7:35 AM CEST, Jun 13, 2021

Garmin Edge 510 Online služby

  • Published in Športovec používa HW SW

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

Edge 510

Online funkcie Garmin Edge 510

 

Prepojovacie alebo Online funkcie sú úplne novou vlastnosťou prístrojov Garmin Edge 510 a 810. V tomto článku opíšem, ako som používal tieto funkcie a aké mám z používania skúsenosti.  Pre korektné fungovanie je potrebné používať  Smartphone s operačným systémom IOS alebo Android a so zabudovaným bluetooth a s bezplatnou aplikáciou Garmin Connect Mobile.

 

 

Použité zariadenia

 

Garmin Edge 510 som mal nastavený na 1 sekundový interval vzorkovania a snímanie merača srdcovej frekvencie a senzora kadencie a rýchlosti. Obvod kolesa v profile bicykla bol nastavený na manuálnu hodnotu.

Na prenos údajov do internetu som použil Apple Iphone 4 a stiahnutú aplikáciu Garmin Connect mobile.

Ako zobrazovacie zariadenia boli použité PC s Windows 7 a ešte jeden Iphone 4s.

Príprava zariadení pre funkciu Live track

 

Prvou podmienkou pre správne fungovanie online funkcií je spárovanie Edge 510 s mobilným telefónom prostredníctvom bluetooth. Na oboch stranách je treba zapnúť bluetooth a na Edge 510 treba spustiť príkaz spárovať smartphone. Najprv sa tieto zariadenia vzájomne vyhľadajú a dohodnú výmenný kľúč pre komunikáciu.

 

Bluetooth spárovanie Edge 510 Bluetooth spárovanie Edge 510 Bluetooth spárovanie Edge 510

 

Proces spárovania sa musí potvrdiť na oboch zariadeniach. Keď sa zariadenia spárujú, na displeji Edge 510 sa zobrazia ponuky pre prepojovacie  funkcie.

Na strane smartphonu je treba nainštalovať aplikáciu s názvom Garmin Connect Mobile.  Je dostupná zadarmo buď v Appstore pre Apple IOS alebo v Google play pre systémy Android.  A samozrejme treba mať aktivované mobilné dáta pre prenos živých informácií.

 

Spárované Edge 510 s mobilným telefónom Spárované Edge 510 s mobilným telefónom Spárované Edge 510 s mobilným telefónom

 

Použitie Live Track a funkcií pre nahratie dráh a odoslanie aktivity

 

Aplikácia Garmin Connect Mobile sa vlastne pripája na portál connect.garmin.com, kde je treba mať zriadený účet a pod týmto účtom sa prihlásite aj v tejto aplikácii. Po úspešnom prihlásení sú dostupné pre prezeranie predchádzajúce aktivity, ale najmä vaše uložené alebo vytvorené dráhy a tréningy.  Tieto je potom možné kedykoľvek z Connectu uložiť do Edge 510 a použiť ich pri trénovaní. Ďalšou funkciou je možnosť stiahnutia podrobnej krátkodobej predpovedi počasia do Edge 510, kde si potom môžem zobraziť aktuálny trend vývoja počasia. 

 

Základné obrazovky aplikácie Garmin Connect Mobile Základné obrazovky aplikácie Garmin Connect Mobile Základné obrazovky aplikácie Garmin Connect Mobile

 

V rámci tohto testu vyskúšam stiahnuť dráhu uloženú na mojom účte v connect.garmin.com, navigovať sa po nej s pomocou virtuálneho partnera a prostredníctvom Live track  funkcie prenášať cez internet aktuálne informácie kde som a ako idem pozvaným osobám.

 

Prvým krokom je stiahnutie dráhy do Edge 510. Túto dráhu som vytvoril v počítači doma z jednej z uložených aktivít. V prostredí connect.garmin.com to ide v detaile aktivity stlačením tlačidla Uložiť ako dráhu a pomenovaním dráhy. Toto je treba spraviť vopred. Dráh môžem mať vytvorených ľubovoľný počet.

 

V aplikácii Garmin Connect Mobile som si príslušnú dráhu vyhľadal, pozrel detaily a prostredníctvom tlačidla Odoslať do zariadenia som dráhu uložil do Edge 510.

 

Odoslanie dráhy do Edge 510 Odoslanie dráhy do Edge 510

 

Po tom ako sa dráha uložila do Edge 510, túto som v prístroji vybral pre navigáciu s virtuálnym partnerom.

 

Zapnutie navigácie podľa vybranej dráhy Zapnutie navigácie podľa vybranej dráhy Zapnutie navigácie podľa vybranej dráhy Zapnutie navigácie podľa vybranej dráhy Zapnutie navigácie podľa vybranej dráhy Zapnutie navigácie podľa vybranej dráhy

 

Nakoniec je treba aktivovať Live Track. To sa robí na smartfóne. Najprv je treba zostaviť, koho na pozorovanie online aktivity pozvem. Môžem si vybať zaslať pozvánku mailom, prípadne zdieľať cez facebook alebo twitter. Vyskúšal som pozvánku cez mail. Vybral som si príjemcov buď z adresára v telefóne alebo jednoducho zadaním mailovej adresy. Text pozvánky je automatizovaný a lokalizovaný do slovenčiny.

 

Pozvánka na LiveTrack Pozvánka na LiveTrack

 

Teraz už stačí stlačiť tlačidlo Spustiť LiveTrack a systém sám pošle mail a začne vysielať svoje údaje.

 

Na obrazovke telefónu je zrekapitulované, kto bol pozvaný k sledovaniu a je možné vysielanie aktuálnych údajov kedykoľvek zastaviť.

 

Spustenie LiveTrack Spustenie LiveTrack

 

Na strane prijímateľa príde do schránky mail, kde je uložený odkaz na sledovanie aktivity naživo.  Ak prijemca klikne na túto linku, otvorí sa mu prehliadač so stránkou livetrack.garmin.com s príslušnou reláciou, ktorá sa práve vysiela.

 

Na displeji Garmin Edge 510 sa zobrazí informácia, že začalo vysielanie LiveTrack.

 

LiveTrack spustený LiveTrack spustený

 

Ak som doteraz nenaštartoval navigáciu po dráhe, môžem tak spraviť a začať trénovať.  Ak sa nachádzam na začiatku dráhy, tak sa zobrazí informácia, že začínam sledovať dráhu a začne sa samotné súťaženie s virtuálnym partnerom. Prirodzene na každom začiatku aktivity je treba spustiť záznam. Pri súperení s virtuálnym partnerom po dráhe môžem sledovať, či som pred ním alebo za ním a o koľko, na mapovej stránke sledovať, kadiaľ treba ísť a mám k dispozícii výškový profil či obrazovky s údajmi o trénovaní.

 

Navigácia a súťaženie s virtuálnym partnerom Navigácia a súťaženie s virtuálnym partnerom Navigácia a súťaženie s virtuálnym partnerom Navigácia a súťaženie s virtuálnym partnerom Navigácia a súťaženie s virtuálnym partnerom Navigácia a súťaženie s virtuálnym partnerom

 

Tak, ako prebieha cesta a zobrazuje sa mi mapa kadiaľ prechádzam, tak sa aj pre odoberateľov LiveTracku zobrazuje, kde sa nachádzam, kadiaľ som šiel, ako aj niekoľko aktuálnych informácií o tom ako idem rýchlo, koľko som prešiel, či v akej nadmorskej výške sa nachádzam. Toto celé je zobrazené nad mapou alebo satelitnými snímkami. Zobrazovanie beží spoľahlivo v počítači, ako aj v mobilnom zariadení.  Je možné si nastaviť zobrazované jednotky (míle, kilometre) alebo jazyk, v ktorom sa zobrazujú sledované informácie.  Obnovovanie údajov je rádovo v desiatkach sekúnd.

 

LiveTrack v akcii LiveTrack v akcii

 

Prirodzene pri tejto funkcii ma zaujímalo, akú spotrebu dát bude odosielanie údajov mať. Tak som pre tento účel pred vyštartovaním vymazal počítadlo prenesených údajov. Po približne 20 kilometroch (necelej hodine) sa na prenos údajov použilo cca 300 kB oboma smermi (viď zosnímaná obrazovka). Takže aj dlhý maratón nezruinuje peňaženku a používať túto funkciu nie je finančne náročné. Pre ilustráciu v ten deň, keď som testoval  LiveTrack funkciu prvý krát, bolo premenlivo a prehánky, ktoré ma chytili aj na trati. Tak som si zapol aktuálne radarové snímky a tie mi spotrebovali viac ako 1.5 MB dát.

 

Spotreba dát pri LiveTracku Spotreba dát pri LiveTracku

 

Môže sa stať, že sa pri jazde ocitnem mimo signálu a vtedy sa prenos údajov prirodzene preruší. O tomto je informovaný sledovateľ a keď sa prenos obnoví, sledovateľ nemusí vykonať žiadnu činnosť na obnovenie.

 

V prípade, že dotrénujem, alebo z nejakého iného dôvodu ukončím prenos údajov v LiveTracku, u všetkých sledovateľov sa zobrazí informácia o tom, že sa relácia tohto prenosu ukončila. Pokiaľ vtedy nezavrie prehliadač, je možno sledovať históriu aktivity, či štatistické údaje. Po uzavretí prehliadača sa k týmto údajom už nie je možné u sledovačov vrátiť a aj opätovným spustením linky z pozývacieho mailu sa zobrazí len informácia, že toto vysielanie už bolo ukončené.

 

Ukončenie LiveTrack Ukončenie LiveTrack

 

Po skončení aktivity zastavením stopiek mám ponuku, či chcem túto aktivitu uložiť do pamäte pristroja alebo ju neuložiť – odhodiť. Ak som jazdil veľmi dobre, natoľko dobre, že som si vytvoril najlepšiu rýchlosť či vzdialenosť alebo prevýšenie, ktorú si Edge pamätal, tak sa bezprostredne po ukončení aktivity vypísala hodnota rekordu.

 

Rekord

 

Behom prvého testu aktivity som zistil, že údaje, ktoré zasielal senzor kadencie /rýchlosti boli chvíľami rušené a neskorším testovaním som prišiel na to, že zdrojom rušenia bolo bluetooth vysielanie údajov a pravdepodobne aj umiestnenie telefónu na mojej ľavej strane zadného vrecka, kde o kúsok nižšie je tento ANT senzor.  V ďalšom skúšaní som dal telefón do pravého vrecka a rušenie som vtedy nezaznamenal. Rušenie pri prvom teste spôsobilo, že mi vzdialenosť ukazovala menšiu hodnotu ako pri Edge 800 a tým pádom bola iná aj priemerná rýchlosť. Edge 510 som testoval vo verzii firmware 2.30. Pár dní po ukončení testov Garmin vydal novú verziu firmware 2.50, v ktorej riešil aj problémy v spojení s telefónom a tak predpokladám, že príležitostné ovplyvnenie ANT snímačov je už vyriešené.  

 

Počas opakovaného testu so vytvoril aj viacero obrázkov ilustrujúcich, čo je možné vidieť ako sledovateľ pri prenose údajov.

 

LiveTrack v mobilnom telefóne LiveTrack v mobilnom telefóne Rozličné voľby zobrazenia LiveTracku v PC

Rozličné voľby zobrazenia LiveTracku v PCRozličné voľby zobrazenia LiveTracku v PC

 

Poslednou vlastnosťou, čo som vyskúšal, bolo odovzdanie aktivity pomocou mobilného telefónu. V prostredí Garmin Connect mobile na to slúži voľba Odovzdanie aktivity.  Po výbere tejto možnosti sa na connect.garmin. com zosynchronizovali a  preniesli všetky nové aktivity z Garmin Edge 510.

 

Odovzdanie aktivity Odovzdanie aktivity

 

Vytvorenie dráhy v prostredí connect.garmin.com

 

Vyššie som už spomenul, že je možné vytvoriť dráhu z nedávnych aktivít. Ale je možné ju vytvoriť aj postupným vyklikaním nad online mapou.

 

Po prihlásení sa do connect.garmin.com v menu je voľba Naplánovať a v nej položka Dráhy

 

Dráhy

 

Po kliknutí na voľbu Dráhy sa zobrazí môj zoznam uložených dráh a v pravej hornej časti sa nachádza zelené tlačidlo plus. Po kliknutí na neho sa dá ručne vytvoriť  nová Dráha.

 

Nová dráha

 

Vľavo hore napíšem názov dráhy a v pravej časti mám menu na tvorbu dráhy. Najdôležitejší prepínač je tam voľba Zostať na cestách.  Pri zaškrtnutí tejto voľby postupným ťukaním na cestu nad mapou sa podľa mapového routingu tvorí priebeh trasy, takže netreba pracne kúsok po kúsku značiť priebeh dráhy, ale tá sa vytvára podľa cestnej siete.

 

Ak ale plánujem vytvoriť dráhu v lese alebo mimo cestnej siete, tak túto voľbu je vhodné vypnúť.

 

Tvorba dráhy

 

Dráha sa potom vytvára klikaním na mape a tým si vytváram priebeh. Zároveň sa zobrazuje aj výškový priebeh podľa vstavaného digitálneho výškového modelu.

 

Vytvorenie dráhy Vytvorenie dráhy

 

Potom už len stačí nastaviť priemernú rýchlosť a uložiť dráhu.

 

Ako náhle mám takúto dráhu uloženú na Connecte, prostredníctvom aplikácie Garmin Connect mobile ju môžem zaslať do Garmin Edge 510 k ďalšiemu používaniu prostredníctvom tlačidla Odoslať do zariadenia.

 

Zaslanie novej dráhy do Edge 510 Zaslanie novej dráhy do Edge 510

 

Dva testy mi stačili na úplné osvojenia nových prepojovacích online vlastností  Edge 510. Už v tejto fáze vývoja je to ako celok použiteľné a funkčné. Predpokladám však, že v tejto oblasti bude ešte nasledovať ďalší rozvoj nových vlastností. Určite by som privítal možnosť online vyhľadania verejných dráh aj iných používateľov podľa mojej aktuálnej polohy a nasledné stiahnutie a navigovanie podľa nich, alebo možnosť z verejnej alebo vlastnej aktivity vytvoriť aj v mobilnom telefóne dráhu a zaslať ju do Edge 510, prípadne uložiť výrez mapy ako Custom map, ktorú Edge 510 podporuje.

 

V každom prípade je funkcia LiveTrack a prenos údajov, dráh a aktivít ľahko a intuitívne použiteľný a môže byť zaujímavým argumentom pri výbere zariadenia.

Pridať komentár

  1. Zažili sme
  2. Vyskúšali sme
  3. Pochodili sme
  4. Organizujeme

Dupľovaný Karpaťák 2020

Cestná cyklistika 15-12-2020

No do kelu! V trochu ostrejšej verzii mi táto myšlienka preletela hlavou ako reakcia na Jožov návrh, že ak na štart Karpaťáku do Pezinka pôjdem na bicykli, môžeme ísť spolu. Kto nepoznáte Joža a&...

Jasná 2020

Cestná cyklistika 27-07-2020

Asi sa pýtate čo to mám s hlasom,dávno som nebol happy ale už zasa som. Aj takto by sa dal z môjho pohľad parafrázovať tento ročník Bratislava Šamorín-Jasná textom Kuka z HS. ...

Časovka na Zošku 2020

Cestná cyklistika 26-04-2020

Milí moji verní čitatelia, mám pre vás vynikajúcu správu, som naspäť v akcii :-) A pre tých ostatných - viem čo som sľúbil v poslednej reportke, ale je mi ľúto, tak ľahko sa ma nezbavít...

Keď na bicykli nechcem byť sám

Športovec používa HW SW 13-06-2021

Sú situácie, keď by som bol rád, aby iní vedeli, kde som a ako sa mi darí. A to aj na bicykli. Či je dôvod pochváliť sa kadiaľ práve idem, alebo známym vysielať ako sa mi darí na pretekoch, prípadne r...

Podrobný test a používanie Garmin Rally …

Športovec používa HW SW 18-04-2021

Garmin Rally je už štvrtá generácia wattmetrov v cyklistických pedáloch, ktorú firma Garmin vyvinula. Zároveň je to po prvý krát, čo je k dispozícii viacero kompatibilných platforiem. Novinkou je aj p...

Trénovanie s wattmetrom Garmin Rally

Športovec používa HW SW 11-04-2021

  Garmin koncom marca 2021 ohlásil svoju 4. generáciu wattmetrov v podobe cyklistických pedálov. A to nie jedno prevedenie ale hneď 3 platformové verzie: RS - Shimano SPD-SL systém ce...

Profil stúpania Železná studienka - Hrub…

Kopce profily 14-02-2015

Alternatívne asfaltové stúpanie v bratislavskom lesoparku. Až po Kačín ľahké a vhodné aj pre menšie deti. Do druhej kategórie je zaradené kvôli záverečnému stúpaniu na Hrubý vrch.  ...

Profil stúpania na Kamzík

Kopce profily 31-10-2014

Známe a relatívne rušné asfaltové stúpanie z centra mesta až takmer k vysielaču na Kamzíku, čo viac dodať...  ...

Profil stúpania Pekná cesta

Kopce profily 07-09-2014

Známe asfaltové stúpanie z Krasnian (Rače) na hrebeň Malých Karpát a Bratislavského lesoparku. Charakteristické je svojim veľmi strmými úsekmi. Touto cestou sa dostanete na sieť spevnených ciest v les...

Výsledky Časovky Ivana Červenku na Zošku…

výsledky 28-07-2019

Ďakujeme všetkým  pretekárom, že prišli na našu časovku si zmerať sily. Rok 2019 dopadol nasledovne... Odkazy na fotogalérie sú na konci tejto výsledovej listiny.  

Propozície 2019 Časovky Ivana Červenku n…

Propozície 30-05-2019

Amatérsky športový klub AŠK Sportreport Pezinok Vás pozýva na cestnú cyklistickú časovku do kopca určenú všetkým nadšencom cyklistiky, ktorí si trúfajú zdolať nástrahy tohto kopca.   Cyklistick...

Výsledky Časovky Ivana Červenku na Zošku…

výsledky 29-07-2018

Ďakujeme všetkým  pretekárom, že prišli na našu časovku si zmerať sily. Rok 2018 dopadol nasledovne...  

next
prev