Garmin Edge Explore – predurčený pre cyklodopravu
- Napísal: Rasťo Trubač
- Published in Športovec používa HW SW
Garmin Edge Explore je zjednodušená a zmenšená verzia vlajkovej lodi Edge 1030 a je pokračovateľom línie cyklopočítačov s navigáciou v podobe modelov Edge Explore 1000 či Edge Touring. Garmin Edge Explore je skrátka cyklopočítač vhodný pre cykloturistiku, s navigačnými a smart funkciami. Má maximálne zjednodušené ovládanie, predinštalovanú cyklomapu Európy, podporu Connect IQ aplikácií a priaznivú cenu.
Tento model bol uvedený na trh začiatkom jesene 2018 a je určený predovšetkým cykloturistom ako ich spoľahlivý sprievodca cestami. A priam sa pýta k nemu dokúpiť príslušenstvo v podobe dopravného cyklo radaru a inteligentných svetiel (Garmin Varia séria). Tým budete na dopravu po mestách či okolí dokonale bezpečnostne vybavení.
Technické údaje, parametre a funkcie
V základnom balení v striebornej podobe nájdete okrem samotného Garmin Edge Explore aj papierový návod, pútko, USB kábel a sadu držiakov na riadidlá alebo predstavec bicykla.
Ako som už spomenul, Garmin Edge Explore je odvodený od top modelu Garmin Edge 1030. Napriek tomu nemá s ním ani rovnaké rozmery a ani rovnaký displej. Explore je skrátka o čosi menší a útlejší. Čitateľnosť displeja je výborná a na riadidlách pôsobí prirodzeným dojmom. Stále je však rozmerovo väčší ako modely Edge 820 či 520Plus, ktoré majú tiež mapovú podporu a preto sa aj mapa v prípade Edge Explore číta ľahšie.
Najlepšie o tom napovedia presnejšie technické údaje a parametre ktoré som prevzal zo slovenskej Garmin stránky.
Rozmery balenia, ŠxVxH: |
13.9 x 13.7 x 5.8 cm |
Rozmery zariadenia, ŠxVxH: |
5.5 x 10.5 x 1.8 cm |
Displej - veľkosť, ŠxV: |
3.9 x 6.5 cm / 7.6 cm (3") uhlopriečka |
Displej - rozlíšenie, ŠxV: |
240 x 400 bodov |
Displej - typ: |
farebný LCD / dotykový |
Hmotnosť balenia: |
336 g |
Hmotnosť zariadenia: |
116 g |
Akumulátor - výdrž (pohotovostný režim): |
do 15 hodín |
Teplotný rozsah (- + °C): |
od -20°C do +60°C |
GPS prijímač: |
GPS |
HotFix™ (rýchly výpočet pozície): |
Nie |
Vysoko-citlivý prijímač: |
Áno |
Predinštalované mapy: |
Cyklomapa EU |
Waypointy/obľúbené/pozície: |
200 |
História okruhov: |
až do 200 hodín záznamu jazdy |
Cesty: Interná pamäť: |
100 16 GB |
Vzhľadom na to, že existuje široká paleta modelov rady Garmin Edge, na porovnanie je ďalej spísané, ktoré vlastnosti Garmin Edge Explore obsahuje a ktoré nemá (v porovnaní s Edge 1030).
Obsahuje:
Jeden profil športu
Nastaviteľné obrazovky a údajové polia, v trocha zredukovanej ale plne postačujúcej forme
ANT+ a Bluetooth konektivitu s podporou merača srdcovej frekvencie, kadencie, rýchlosti, Cyklo radaru, svetiel, Virb kamery
Guest mode režim – určený pre požičovne pre zamknutie niektorých funkcii
Plnohodnotnú navigáciu nad predohranou mapou vrátane POI bodov
Podpora navigácie podľa vlastných trás a ciest
Podpora okružných jázd
Smart funkcie s podporou prepojenia s mobilom prostredníctvom Bluetooth
Notifikácia na sms a hovory
Detekcia nehody
GroupTrack
Synchronizácia na Garmin Connect portál
Podpora Connect IQ aplikácií a údajových polí
Naopak v tomto modeli budete zbytočne hľadať:
Nie je podpora wattmetrov
Nie je podpora tréningových plánov
Nie je podpora pokročilých metrík od FirstBeat
Nie je podpora Strava Live segmentov
Nie je podpora viacerých profilov
Môžete si nastaviť maximálne 2 plne nastaviteľné stránky
Nemá barometrický senzor a nezobrazuje strmosť stúpania
Nezobrazuje okolitú teplotu
Nemá podporu Wifi pre nahrávanie aktivít na Garmin Connect
Z toho pohľadu je vidno, že sa jedná o základný model cyklopočítača s navigáciou, ktorý v spomínanom balení dostanete za odporúčaných 249 Eur.
V rámci testovania som prirodzene vyskúšal balkónový test výdrže batérie a na jedno nabitie vydržal priemerných 10:38 hodiny.
Z pohľadu ovládania má Edge Explore tri fyzické tlačidlá. Vľavo hore na boku hlavný vypínač, s ktorým sa dá aj uzamknúť obrazovka.
Na spodnej hrane sú dve tlačidlá, Ľavé funguje ako záznam kola (LAP, medzičasu) a pravé na spustenie a zastavenie merania (Start Stop). Všetko ostatné sa ovláda na dotykovom displeji.
Zo spodnej strany v dolnej polovici je pod gumenou krytkou Micro USB konektor.
Ako poistku proti pádu je možné na spodnej strane uchytiť pribalené pútko.
Hlavná obrazovka
Po zapnutí prístroja sa po pár sekundách dostanete na úvodnú hlavnú obrazovku.
V hornej časti je stavový riadok. Ak od neho potiahnete prstom nadol, dostanete sa k stavovým informáciám a doplnkom. Takto sa dostanete k údajom o stave batérie, príjmu signálu, pripojených snímačov či telefónu, z neho môžete prevziať aktuálnu predpoveď počasia, uvidíte upozornenia o hovoroch a SMS. Ak máte pripojené inteligentné svetlá Varia alebo Virb kameru, môžete ich odtiaľto ovládať.
Na spodnej strane displeja je vpravo ponuka k prístupu k stiahnutým Connect IQ aplikáciám. Vľavo pod symbolom troch vodorovných prúžkov sa dostanete k nastaveniam prístroja, histórii záznamov, osobných rekordov či iných základných parametrov.
Cez ikonu Kam viesť môžete vyhľadávať uložené polohy či POI body mapy a dať sa k nim navigovať.
Cez ikonu Dráhy sa dostanete k navigačným funkciám jázd podľa trasy v Garmin Edge Explore.
Hlavnou ikonou Jazda vojdete do obrazoviek s údajovými poliami a mapou a môžete spustiť záznam trasy a jazdiť.
Ak už ste v takomto režime Edge Explore, na hlavnú stránku sa dostanete naspäť aj počas záznamu tak, že ťuknete do spodnej časti displeja a vyvoláte obrazovku so symbolom domčeka. Ak naň ťuknete, vrátite sa na Hlavnú domovskú obrazovku.
Nastavenie Garmin Edge Explore a popis položiek
Ako každý cyklopočítač, aj Garmin Edge Explore je dobré na začiatku nastaviť a nakonfigurovať podľa vlastných kritérií. Nastavenia sa vykonávajú spustením voľby troch prúžkov z hlavnej obrazovky, kde sa nám zobrazia jednotlivé položky voľby.
História – Tu uvidíte v časovom slede vaše jednotlivé vykonané jazdy, ktoré si môžete prezerať, ako aj súhrnnú štatistiku z jázd.
Moje štatistiky – tu sa ukladajú údaje o osobných rekordoch, tréningových zónach a profile používateľa.
Nastavenia Jazdy – dôležitá položka, tu sa totiž nastavujú a konfigurujú údajové obrazovky, vyberajú sa údaje, nastavujú upozornenia a automatické funkcie, ako aj nastavenia mapy a spôsobu výpočtu navigačných ciest.
Keďže v Edge Explore je len jeden profil, a ak budete meniť bicykle, budete podľa toho aj preferovať výpočet dráhy, do tohto menu budete vstupovať častejšie, pretože práve tu sa nastavuje, či ste na cestnom bicykli alebo na mtb a či napríklad chcete spočítať cestu aj cez nespevnené cesty, prípadne počítať dráhu podľa obľúbenosti. Práve táto vlastnosť je bonusom v stavanej Cyklomape EU, kde je zahrnuté aj po ktorých cestách sa chodí častejšie, teda heat mapa.
Tak zopakujem - Hlavná obrazovka – tri čiarky menu – nastavenie jazdy – smerovanie
Nastavenie jazdy - Smerovanie
Keďže jednou z hlavných úloh Garmin Edge Expore je navigovanie, nastavenie smerovania je rozhodujúce. Ak máme vyskúšané, že vstavaná mapa je v hľadanom okolí správna, pri voľbe Smerovanie podľa obľúbených sa do výpočtu zohľadňuje, ako často a ako veľa používateľov Garmin Connect vybrali práve tento dotyčný úsek cesty. Veď to poznáte, nie vždy tá najkratšia či ponúkaná cesta je tou najzaujímavejšou voľbou pre cyklistu a takto sa to dá zohľadniť.
V položke režim smerovania je zasa dôležité, akým typom bicykla idete. Ak máte cestný bicykel, určite nechcete, aby vám výpočet ponúkal nespevnený povrch. V rámci volieb máte aj možnosti vybrať iný typ presunu ako bicyklom, napríklad peši alebo autom či motorkou, ale v tom prípade z vlastnej skúsenosti odporúčam dohrať inú mapu regiónu, hoc aj Openstreetmap. Vstavaná mapa je totiž ladená pre smerovanie na bicykli a iné prostriedky nie sú natoľko vyladené.
Pri spôsobe výpočtu si môžete vybrať najrýchlejšiu, najkratšiu alebo trasu s čo najmenším stúpaním. Uzamknutie cesty slúži napríklad v hustej zástavbe, aby vplyvom rušenia gps signálu nedochádzalo k preskočeniu z jednej cesty na inú. V nastavení obmedzení presnejšie určíte, aký typ ciest akceptujete pri výpočte smerovania. Ak sa dostanete mimo vytýčenú cestu, môžete si nastaviť ako má Edge Expore zareagovať, či sa má spýtať na prepočet alebo automaticky zjednať nápravu.
Nastavenie jazdy – Mapa
Keď už jazdíte a ste tam, kde to dôverne nepoznáte, určite použijete mapovú stránku. A na tejto položke si nastavíte, ako má mapová stránka vyzerať a ako sa má správať.
Tu si môžete vybrať, ktorá mapa má svietiť na displeji ak ich máte viac, či sa má meniť mierka mapy alebo zostať v jednej, a či mapu chcete natáčať v smere pohybu.
Nastavenie jazdy – Navigačné výzvy
Ak vám beží navigácia, nastavíte si, či pri zmene smeru jazdy sa má zobraziť len text alebo aj okolitá mapa.
Nastavenie jazdy – Režim spustenia časovača
Podľa vlastnej obľuby sa časovač a tým aj záznam trasy spustí automaticky pri pohybe, alebo si to ovládate sami cez tlačidlo štart/stop.
Nastavenie jazdy – Automatické funkcie
Opäť podľa vašich preferencií si môžete nastaviť, či pri zastavení sa pozastaví aj záznam, či sa majú obrazovky samé prepínať, alebo sa má označiť okruh v pravidelných intervaloch a či pri ukončení jazdy sa má prístroj sám uspať.
Nastavenie jazdy – Upozornenia
Ak máte radi, keď vás Edge upozorňuje o naplnení nejakého parametra, napríklad vzdialenosti, tepu či času, tu si nastavíte príslušný časovač.
Nastavenie jazdy – Obrazovka s údajmi
V tejto časti si nastavíte podľa svojich predstáv, ako majú vyzerať jednotlivé obrazovky, koľko majú mať polí a aké údaje majú zobrazovať. Oproti iným top modelom,v Edge Explore tieto možnosti sú limitované, ale v praxi som na hranice limitov nenarazil.
Snímače
V základnom balíku Garmin Edge Explore sa nenachádza žiaden externý snímač. Nie je problém dokúpiť napríklad snímač srdcovej frekvencie alebo otáčok kolesa či kadencie. Následne si ich môžete spárovať s Edge Explore tak, ako je to zobrazené na nasledujúcej obrázkovej sekvencii. Môžete si nastaviť aj ich jednotlivé parametre.
Následne si modifikujte obrazovky tak, aby ste videli výstupné údaje zo snímačov.
Pripojené funkcie
Tuná uvidíte základné parametre prepojení, ak využívate Smart funkcie Edge Explore v spojení s inteligentným telefónom cez bluetooth, používate grouptrack, či hlásenie dopravnej udalosti. Tiež si tu viete zapnúť obrazovky – miniaplikácie so zobrazením predpovede počasia v spojení s mobilom, alebo v spojení s Garmin inteligentnými svetlami zapnete ovládaciu obrazovku. Rovnako aj ovládanie Virb kamery.
Režim šetriča batérie
Ak zistíte, že vám počas vašej jazdy nebude stačiť kapacita batérie, môžete Edge Explore prepnúť do režimu šetriča batérie. Vtedy sa vypne zobrazenie na displeji a údaje sa zobrazia na kratšiu chvíľu ťuknutím na displej.
Režim pre hostí
Funkcia vhodná pre požičovne. Veľké množstvo nastavení viete chrániť číselným heslom.
Systém
V tejto časti menu sú globálne nastavenie prístroja. Či má používať GPS príjem (aktivity vo vnútri), nastavenia jazyka a jednotiek, nastavenie hustoty záznamu, podsvietenia a možnosť vynulovania údajov.
Tým sme prešli všetky nastavenia Garmin Edge Explore a môžeme sa s ním vydať na cesty.
Jazdenie s Garmin Edge Explore
Tento model neprináša žiadne veľké vychytávky a komu prešlo rukou aspoň nejaký Garmin model, zistí, že každú vec už niekde videl. Preto niet divu, že v tejto sekcii nenapíšem nič nové. Upevnenie na bicykel je klasické na predstavec alebo riadidlá. Držiak je pripevnený gumičkami a Edge Explore sa k nemu pripája jednoduchým potočením do štvrťkruhu. Na hornej strane Explore dominuje takmer cez celú plochu displej, tak ovládacie tlačidlá sú na boku a najmä na spodnej hrane. S montážou je človek hotový za pár minút. Na jazdenie stačí vyjsť von na viacmenej otvorenú plochu. Zapneme prístroj a počkáme pár desiatok sekúnd až minút, kým sa zachytí GPS príjem. Po ťuknutí na ikonu Jazda sa dostaneme do údajovej obrazovky a sme pripravení na jazdu.
Od každého modelu Garmin Edge, v podstate dnes už od každého outdoor a športového zariadenia Garmin sa očakáva to, že počas aktivity je spustený záznam aktivity. Niekto preferuje automatický štart, pauzu, stop. Vtedy, keď sa pohnete, automaticky sa spustí záznam a časovač a Garmin meria vašu aktivitu. Ak zastavíte, zastaví sa aj záznam. Toto veľa ľuďom vyhovuje. Je to také bezobslužné. Mne to však nevyhovuje. Mám rád kontrolu nad vecami a preto som si nacvičil a zvykol, že každá aktivita sa začína stlačením tlačidla Start. Toto som si natrénoval ešte z čias, keď som vlastnil Polar Xtrainer. Tam to ani inak nešlo. Chce to poriadnosť aby som nezabudol spustiť záznam, ale časom si človek na to zvykne. Má to svoje výhody. Viem presne odkedy a dokedy zaznamenávam aktivitu a najmä nemusím riešiť problém, ktorý vzniká pri veľmi malých rýchlostiach, napríklad na križovatkách, či vo veľmi strmých kopcoch alebo pri inej ako bicyklovej aktivite, kde Garmin sám rozhoduje, či aktuálna rýchlosť je už státím, alebo idem skrátka tak pomaly a záznam sa nepozastaví. Pri bicykli takéto stavy nebývajú často, ale napríklad pri bežkovaní sa ľahko môže stať, že Garmin sa rozhodne, že stojíte a zastaví záznam, kým vy vlastne idete ďalej. Takže keď dostanem do krvi správne pustiť a potom zastaviť záznam, mám ošetrené všetky športy.
Garmin Edge Explore nemá barometer, tak výšku spočítava podľa GPS záznamu. Toto považujem za hlavnú mínusovú vlastnosť, pretože s cyklistikou sú zviazané kopce a stúpania a preto väčšinu cyklistov zaujímajú presné údaje či už o výške, sklone či nastúpaných metrov. Z výpočtu z GPS signálov však tieto údaje až tak presné nie sú. Každý záznam slúži na to, aby sme si ho spätne pozreli a vyhodnotili, tak aj výškové údaje je možné skorigovať pomocou celosvetového výškového digitálneho modelu, ale aj ten má svoje, aj keď menšie muchy.
Rovnako mi chýba aj teplomer, aj keď to je skôr estetický údaj a väčšine cyklistov nie je nevyhnutne potrebný.
Naopak, celkom som privítal svižnú odozvu úmernú top modelu Edge 1030 a taktiež dobre čitateľný a dostatočne veľký displej. Však viete, čo je to dostatočne veľký... voči dnešným mobilom je displej malý, ale napríklad spominaný Edge 1030 pôsobí na riadidlách mohutne a dlhšie mi trvalo, kým som akceptoval tú veľkosť. Pri Edge Explore je displej ešte menší. Ale na riadidlách je oveľa viac šik. Skrátka to na bicykli tak nekole oči. Pritom čitateľnosť mapy je pre jazdca úplne dostatočné. Edge Explore nemá automatickú reguláciu jasu, tak je treba nájsť si tú správnu mieru podsvietenia tak, aby v každých svetelný podmienkach bolo pohodlné čítanie a pritom nevyčerpával natoľko batériu. U mňa bol kompromis čosi nad 60%. Ak som písal o veľkosti prístroja, Edge Explore má stále podstatne väčší a aj čitateľnejší displej ako napríklad Edge 820 či 520. Tam už práca s mapou resp. jej čitateľnosť za jazdy nie je až tak pohodlná.
Garmin Edge Explore má slúžiť ako odolná alternatíva cyklopočítača s mapovou navigáciou, odolného, cenovo dostupného. V rámci týchto funkcií aj náhradnou alternatívou za používanie mobilu na riadidlách bicykla. A jazdí sa s ním skutočne pohodlne. Údajová stránka je výborne čitateľná, otrasy, teplo či zima sú mu ľahostajné. Behom pár kilometrov som sa zorientoval nad údajmi a ich rozmiestnením.Počet údajov naraz zobrazených prakticky nevyžaduje ďalšie údajové obrazovky. A to pritom posunom prsta si viem prepnúť obrazovku s výškovým profilom či na mapovú stránku.
Ako som spomínal, ešte z čias z používania Polaru (keď ešte neexistovali komerčné gps), som sa naučil disciplíne nielen pri stláčaní štartu a zastavenia záznamu, ale aj pri zaznamenaní medzičasov. To robím aj dnes pri Garmine, keď na rovnakých miestach poctivo stláčam lap, čím sa mi aj na displeji, ale najmä neskôr pri počítači spočítajú údaje o jednotlivých úsekoch cesty. Takže viem, ako dlho to trvá z Budmeríc do Vištuku ale napríklad aj akú priemerku som tam mal...
Ak potrebujem zastaviť na nejakú dobu, tak stlačím start/stop tlačidlo a počítanie a záznam sa zastavia. Ak prestávka je dlhšia, napríklad obed, tak sa po pár minútach prístroj vypne. Keď potom chcem pokračovať ďalej, jednoducho zapnem Explore a stlačením tlačidla Start/stop pokračujem v zázname.
Keď dojazdím, meranie ukončím opäť stlačením tlačidla start/stop. Uvidím obrazovku (rovnakú ako pri pozastavení), kde sa ponúka voľba s uložením jazdy. Kým pri pauze som odignoroval obe možnosti, teraz pre definitívne uloženie a ukončenie záznamu potvrdím na displeji voľbu Uložiť jazdu.
Po uložení záznamu jazdy do pamäti cyklopočítača sa ešte zobrazia zhrnutia z absolvovanej jazdy a tým je jazda zavŕšená. Môžem spustiť už len ďalší nový záznam.
Na jedno nabitie Edge Explore vydrží približne 10,5 hodiny, čo na bežné jazdenie bohato stačí, ale nie je to žiaden rekordman medzi modelmi. Tých uložených jázd môže byť v pamäti prístroja prakticky ľubovoľne veľa, keďže interná pamäť je dostatočne veľká kvôli mapám, takže ani ročná zbierka aktivít nie je problém. Samozrejme, dnes sa už predpokladá, že údaje ešte prenesiete buď do počítača, alebo do Garmin portálu connect.garmin.com alebo na iné obľúbené stránky.
Navigácia s Garmin Edge Explore
Firma Garmin je historicky firma, ktorá ako jedna z prvých ponúkala komerčné navigačné prístroje a preto je len logické, že aj v podobe modelu Edge Explore je k dispozícii bohatá ponuka navigačných funkcií, navyše optimalizovaných pre cyklistiku. Takže hneď z úvodnej obrazovky máte voľbu spustiť navigáciu ku konkrétnemu miestu na mape alebo bodu cez ikonu kam viesť, alebo nasledovať prejdenú alebo spočítanú a naplánovanú dráhu cez voľbu dráhy. O všetko potrebné sa potom postará navigačná funkcia Edge Explore v spojení s vstavanou mapou, ktorá optimalizuje smerovanie vhodné pre rozličné bicykle a k tom navyše aj preferencie podľa obľúbenosti jazdenia po trasách používateľov portálu Garmin Connect. Toto všetko je totiž zakomponované do prednahratej mapy, ktorá sa v pravidelných intervaloch aktualizuje. Mapa vychádza z voľne dostupnej Openstreet mapy, ktorú tvoria samotní používatelia a ktorú Garmin obohatil o vyššie spomenuté smerovacie algoritmy. Z toho aj logicky vyplýva, že správnosť výpočtu trasy silne závisí od kvality mapy a dobrého nastavenia parametrov. Dobrou správou je to, že tieto mapy sa neustále skvalitňujú a sú aj dostatočne aktuálne. Aj napriek tomu však môže prísť k nepresnostiam, či občasným nezmyselným návrhom určitých úsekov a preto aj pri spustenej navigácii sa nespoľahnite iba na spočítané smerovanie, ale sledujte svoje okolie a konfrontujte svoj postup s mapu a realitou.
Ak nastaviť správne parametre a kde sa k tomu dostanete som popísal v predchádzajúcich kapitolách.
Teraz uvediem pár obrazoviek ako sa môžete dať odnavigovať ku konkrétnemu cieľu. Od úvodnej obrazovky ťuknete na ikonu Kam viesť a dostanete sa k výberu cieľa.
Garmin Edge Explore vám ponúkne niekoľko možností ako vyhľadať cieľ – cez adresu, databázu bodov, vyhľadaním na mape, uloženej polohe...
Keď si vyberiete cieľ, Edge Explore začne zisťovať vašu polohu – predpokladám že ste vonku a zachytíte gps signál a po zachytení polohy spočíta trasu k cieľu.
Po spočítaní navigačnej cesty sa zobrazí postup na mape a vy môžete spustiť záznam aktivity cez tlačidlo start/stop a vydať sa po navrhovanej trase.
Samozrejme, navigáciu môžete spustiť aj behom jazdy alebo ju kedykoľvek prerušiť či zrušiť ťuknutím na červený krúžok na mapovej stránke.
Inou možnosťou, ktorú cyklisti veľmi často používajú, je navigácia podľa dráhy. Dráha je zvyčajne už prejdený záznam aktivity, či už vlastnej alebo od niekoho iného, ale aj napríklad vytvorenej na internete alebo v počítači. Rozdiel medzi priamou navigáciou na cieľ a navigáciou podľa dráhy je ten, že dráha má daný svoj priebeh a k cieľovému bodu sa nepočíta z vašej polohy do koncovej, ale výpočet sa vykonáva tak, aby v čo najpresnejšej forme sledoval dráhu ako svoju predlohu.
Túto formu navigácie spustíte z hlavnej obrazovky kliknutím na ikonu Dráhy a vyberiete si niektorú z ponúknutých možností. Uložené dráhy sú už pripravené aby sa podľa nich spočítalo smerovanie. Prípadne si ľahko vytvoríte takúto novú dráhu z niektorého z uložených záznamov aktivity, ktoré uvidíte zoradené podľa dátumu.
Ak si vyberiete dráhu, tak sa zobrazí ďalšia obrazovka, kde si môžete pozrieť jej parametre, ale najmä na spodku obrazovky svieti tlačidlo Jazda, čím sa spočíta a spustí navigácia. Ak sa začiatok dráhy nachádza ďalej, ako vaša aktuálna poloha, Edge Explore vyzve, či nás má odnavigovať na začiatok dráhy. Opäť potom stlačte start/stop tlačidlo pre spustenie záznamu a vydajte sa podľa inštrukcií.
Dráhy do Garmin Edge Explore dostanete buď prostredníctvom portálu connect.garmin.com a následnou sychronizáciou, alebo ak máte dráhu v kompatibilnom formáte .gpx, .tcx .fit, po pripojení k pc môžete dráhu skopírovať do prístroja do priečinka GARMIN\NEWFILES. Po naštartovaní Edge Explore sa zobrazí v zozname dráh.
Ako podrobnejšiu ukážku dám tretiu možnosť, okružnú dráhu. Je to dráha, ktorá sa spočíta priamo v Edge Explore na základe pár zadaných parametrov, ako je približná dĺžka, miesto štartu a smeru začiatku. Následne prístroj nad mapou spočíta tri varianty a vy si môžete vybrať jednu z nich. Výpočet môže trvať aj dlhšie, občas aj minúty a je to v podstate lotéria a výzva zároveň. Stáva sa, že v niektorých úsekoch je návrh uletený, ale s miernymi modifikáciami vedia vzniknúť aj zaujímavé návrhy. A ak aj zídete z cesty, prístroj začne prepočítavať a ponúkne ako sa dostať čo najskôr na pôvodnú dráhu.
Ak máte dobré a reálne podklady pre dráhy, tak navigácia aj v neznámom prostredí je príjemná a spoľahlivá. S pomocou dráh som úspešne absolvoval nejednu cyklodovolenku a aj keď s iným modelom, tieto funkcie sú v Edge Explore identické ako napríklad aj v modeli Edge 1030, vrátane vstavanej mapy. Však vyskúšajte.
Smart funkcie
Dnes sú už smart funkcie štandardom pre prakticky všetky športové a fitnes zariadenia. Sem patrí predovšetkým prepojenie so smartfónom a tým aj prístup k internetu a tak je možné synchronizovať údaje s portálom connect.garmin.com, ale napríklad aj stiahnuť aktuálnu predpoveď počasia pre aktuálnu oblasť. Ďalej sú to smart notifikácie na prichádzajúci hovor, prijatú sms alebo aj iné typy notifikácií. Nakoniec je cez mobil možné vybratým kontaktom zasielať kde práve ste, prípadne v rámci svojej vybranej skupiny si navzájom vymeníte svoju polohu. Ak sa (dúfajme že nikdy) stane nehoda, Edge Explore môže zaslať výstražnú sms vybratému kontaktu. Nakoniec cez mobil si môžete stiahnuť dráhy alebo aplikácie či údajové políčka z Connect IQ store.
Na všetky tieto funkcie potrebujete najprv spárovať Garmin Edge Explore s mobilom pomocou Bluetooth. Ak máte na oboch stránách povolený bluetooth a v mobile aplikáciu Connect mobile, párovanie začnite na strane Explore. Potiahnutím z hornej časti displeja nadol aktivujete stavové údaje čím sa dostanete k prepojeniu s telefónom.
Na strane telefónu potom spustite aplikáciu Connect mobile a cez ponuku vojdite do voľby Zariadenia Garmin.
Tam si buď už nájdete Edge Explore alebo cez voľbu Pridať zariadenie si ho doplníte.
Následne pustíte proces párovania Edge Explore s mobilom a to predovšetkým výmenou kľúčov. Na Explore sa zjaví čiselný reťazec, ktorý vyťukáte v mobile a tým si vytvoríte spojenie.
Potom nasleduje proces synchronizácie údajov o Vašej osobe, nastavení a ďalších parametrov a nakoniec sa zosynchronizujú samotné údaje.
Tým je proces spárovania ukončený. Odteraz už môžete nastaviť rôzne parametre pre Explore aj na mobile a potom ich preniesť do Garminu.
Na záver tejto sekcie pridám ukážku ako vyzerá livetrack z Garmin Edge Explore.
Nastavenie livetracku – v rámci nastavení si vyberiem príjemcov, napríklad cez mail, ktorým príde mail s linkou na sledovanie aktivity.
Po naštartovaní cez voľbu Spustiť LiveTrack sa tento mail odošle a postupne sa bude behom aktivity zasielať poloha a ďalšie údaje z Edge, ktoré príjemcovia uvidia cez web stránku. Po spustení ešte môžete nastaviť, či sa sledovacia stránka zneplatí hneď po ukončení aktivity alebo zostane ešte 24 hodín platná.
Na strane príjemcu to vyzerá nasledovne. Najprv mu príde mailová notifikácia o pozvánke na sledovanie aktivity. Ak kliknete na odkaz, otvorí sa mu stránka livetracku, kde sa postupne zobrazuje postup tréningu pozývateľovej aktivity a prípadne si môžete zobraziť aj grafický priebeh rýchlosti, výšky či srdcovej frekvencie.
Po ukončení aktivity sa na displeji mobilu zobrazí nasledovná hláška.
Vyhodnocovanie záznamov a údržba
Záznamy z Garmin Edge Explore je najlepšie možné prezerať v prostredí Garmin Connect. Na to, aby sa dostali údaje na connect.garmin.com portál je treba mať buď spárovaný Edge s mobilom a synchronizovať údaje cez appku Garmin Connect Mobile alebo synchronizáciou cez káblové pripojenie s PC prostredníctvom nainštalovaného programu Garmin Express. Ten si môžete stiahnuť na oficiálnych Garmin stránkach. Prirodzene na portáli Connect.garmin.com musíte mať vytvorené konto.
Keď si stiahnete a nainštalujete Garmin Express, pomocou neho môžete prepojiť Edge Explore s Vašim kontom. Prepojte Explore cez kábel s PC a spustite Express sw. Nasleduje sekvencia obrazoviek a krokov sprievodcu zobrazená nižšie, s pomocou ktorého vykonáte prepojenie.
Po prepojení sa automaticky skontrolujú dostupné aktualizácie firmvéru, prípadne vstavanej mapy a ak sa nájdu, môžete si ich dať aktualizovať.
.
Nakoniec zbehne synchronizácia údajov s portálom a tým sa dostanú vaše záznamy na tento web, kde si ich môžete prezerať a analyzovať. Takéto podobné údaje uvidíte na portáli.
Alebo na mobilnej verzii
Ak si dokúpite a pripojíte napríklad senzor srdcovej frekvencie alebo senzor kadencie, dostanete sa k ďalším údajom.
Ako vidíte, máte údaje podobné ako drahšie Garmin Edge modely. A úplne rovnako je možné aj do Garmin Edge Explore z Connectu nahrať dráhu a nechať sa navigovať. Proces je podrobne popísaný v recenzii Edge 1030. Teda si v Connecte vytvoríte dráhu, vyberiete si ju pre prenos, pripojíte Explore a zosynchronizujete. Ako vidíte najprv sa po synchronizácii nakopíruje dráha do priečinka NewFiles. Po odpojení a spustení Explore zistí, že je to dráha a sám ju presunie do priečinka Courses.
Keď už sme pri pripojenom Edge Explore k PC, tak sa pozrime na jeho adresárovú štruktúru.
Všetko dôležité je v priečinku Garmin. Priamo v ňom je niekoľko mapových sád (cyklistická mapa, 3D mapa, mapa časových zón...) a viacero priečinkov. V nich sú uložené napríklad záznamy aktivít, sumárne údaje, nastavenia, dráhy atď.
Ak vám Garmin Express ponúkne, že sú nové mapy alebo nový firmvér, odporúčam tieto mapové súbory alebo priečinky skopírovať ako zálohu do PC. Ak sa dačo stane behom update, viete sa vrátiť k pôvodným mapám, údajom či nastaveniam. Tým sme si z rýchlika prešli zálohovanie.
Posledným bodom k údržbe je aktualizácia firmvéru. Ak je vydaný nový firmvér, pri synchronizácii údajov sa tento firmvér stiahne a skopíruje do Explore. Pri najbližšom zapnutí Garminu sa Vás spýta, či chcete spraviť aktualizáciu. Ak potvrdíte, začne sa aktualizovať a po chvíli sa Edge reštartne. Prvé nabehnutie trvá dlhšie, kým sa zaktualizujú všetky nastavenia, ale potom Explore nabehne do úvodnej obrazovky a je pripravený Vám slúžiť.
Celkové zhodnotenie
Garmin Edge Explore je síce limitovaná verzia vyšších modelov Edge, ale napriek svojej limitácii na bežné používanie a navigovanie splní prakticky všetky potreby. To v spojení s odporúčanou cenou 250 Eur ponúka cenovo atraktívne Garmin zariadenie, s rýchlymi odozvami, kvalitným displejom, aktuálnou mapou a akurátnej veľkosti. Navyše je omnoho odolnejšie ako riešenie mobilu s navigáciou na riadidlách, čo dáva lákavú alternatívnu ponuku smerom k zákazníkom. Obmedzuje ho jeho priemerná výdrž na jedno nabitie presahujúce mierne 10 hodín a pre náročnejších aj absencia barometra a teplomera. Hlavne ten barometer a zobrazovanie aktuálnej strmosti stúpania mi osobne oproti vyšším modelom chýba. čiastočne sa to dá nahradiť Connect IQ aplikáciou. Mimochodom na https://apps.garmin.com/sk-SK/devices/edgeexplore/apps nájdete peknú zbierku viac či menej zaujímavých aplikácií, ktoré obohatia Váš Garmin Edge Explore.
Praktické používanie hodnotím kladne, primerané odozvy, spoľahlivá čitateľnosť displeja vo všetkých svetelných podmienkach. Veľké množstvo zobrazovaných údajov je samozrejmosť. Mapa v mojom okolí je presná a aktuálna a navigácia je identická ako v top Garmin modeloch. Paradoxne limitáciou možností sa ovládanie a používania značne zjednodušilo a je oveľa príjemnejšie aj pre nie celkom zbehlého človeka. Tak Garmin Edge Explore celkom rád odporúčam.
Osobne sa mi páčí aj spojenie Edge Explore s Garmin Varia adaptívnymi svetlami, ktoré je možné ovládať z displeja ale najmä spojenie s Garmin Varia Radar, čím sa jazda v meste ale aj menej hustej premávke stáva bezpečnejším.
++ ovládanie a používanie
+ cena
+ rovnaká navigácia a mapa ako v top modeloch
- priemerná výdrž batérie
-- nemá barometer