Logo

Garmin Edge 1030 - 1. časť testu

001 Edge1030Na jeseň 2017 bola uvedená na trh nová vlajková loď cyklopočítačov – Garmin Edge 1030. Číselne sa hlási ako nástupca Garmin Edge 1000 a sľubuje vylepšenia tak hardvérové ako aj softvérové a s podporou nových funkcií pre moderované trénovanie.

 

 

Hneď úvodom spomeniem predĺženú výdrž batérie až do 20 hodín na nabitie. Komu to nestačí, tak je tu novinka - možnosť pripojiť extra battery pack určený pre tento model. Edge 1030 prináša aj úplne nový, väčší a lepšie čitateľnejší displej, s vylepšeným dotykovým ovládaním, s užívateľsky nastaviteľnou citlivosťou a vyššou odolnosťou voči vplyvu dažďu. Zmenilo sa aj rozmiestnenie tlačidiel, konektora USB ako aj priestoru pre pamäťové médium.

002 bat

 

 

 

 

 

 

 

Prečistilo sa a predizajnovalo používateľské prostredie. Integrovalo sa väčšie množstvo pripojiteľných senzorov, vrátane podpory pre Bluetooth Smart senzorov. Rozšírili sa funkčné a komunikačné možnosti v spojení s mobilným zariadením a sprostredkovanom pripojení na online internet.

 003 profil road 004 profil indoor 005 profil mtb

 

 

 

 

 

 

Tým pádom sa prehĺbila integrácia s treťo-stranovými aplikáciami a portálmi ako sú Strava, Training Peaks a ďalšími pomocou IQ App storu. Niektoré prepojenia sú už prednahraté v Edge. Výrazne sa vylepšili možnosti plánovaných tréningov, pridali sa nové metriky a vylepšili sa metódy výpočtov efektívnosti trénovania a parametrov športovca.

 006 parametre vykonnosti 007 parametre vykonnosti 008 parametre vector

 

 

 

 

 

009 parametre vykonnosti 010 parametre vykonnosti 011 rekordy 012 rekordy

 

 

 

 

 

 

 

Z pohľadu navigácie sa vylepšili možnosti plánovania trasy, sledovania a výmeny vzájomnej polohy medzi vybranými priateľmi a pridala sa možnosť aického návrhu trasy do cieľa podľa preferencie obľúbenosti a početnosti reálne prejdených záznamov.

 013 drahy 014 navigacia

 

 

 

 

 

 

014 navigacia 016 preferencia

 

 

 

 

 

 

Tieto a mnoho ďalších vlastností si kúpite za odporúčaných 599Eur v základnej zostave a za 679Eur za Bundle verziu.

 017 balenie Edge1030

 

 

 

 

Obsah balenia a parametre Garmin Edge 1030EU Bundle

Na testovanie som od slovenského zastúpenia Garmin dostal vybavenie Edge 1030 vo verzii Bundle ktorý obsahuje:

  • Edge 1030 s predinštalovanou mapou Cyklomapa EU
  • Držiak na riadidlá
  • Vysunutý držiak na riadidlá
  • Pulzmeter Premium
  • Snímač rýchlosti
  • Snímač kadencie
  • Šnúrka
  • USB kábel
  • Príručky

Všetko je to zbalené v strieborne ladenej krabici s rozmermi 13.9 x 13.9 x 6.9 cm.

 018 obsah balenia Edge1030

 

 

 

 

 

 

Cyklopočítač Garmin Edge 1030 má nasledovné parametre:

Rozmery 5.8 x 11.4 x 1.9 cm.
Displej farebný dotykový 282X470 bodov, 3,5“/ 89mm uhlopriečka
Hmotnosť 123 g
Deklarovaná výdrž 15hodín
Odolnosť IPX7, od -20 do 60 °C
Vysokocitlivý prijímač GPS+GLONASS
Vnútorná pamäť 16GB, slot pre MicroSD kartu
Prepojenia cez ANT+, Bluetooth, Wifi 802.11 b/g/n
Integrovaný teplomer a barometer

Novinkou je možnosť dokúpenia externého batériového napájania, ktorý sa pripája odspodu k predsunutému držiaku. Jeho odporúčané cena je 129Eur a umožní predĺžiť chod o ďalších 24 hodín.

 019 akumulator

 

 

 

 

 

 

Pre dokumentačnú povinnosť Garmin Edge 1030 má aj tieto vlastnosti – kompatibilita s hlavnými systémami elektronického radenia (eTAP, EPS, Di2), inteligentnými stacionárnymi bicyklami, Prednahratá aplikácia Strava Live Segments a Strava Routes pre integráciu so Strava portálom, Trendline™ Popularity Routing pre optimalizáciu výpočtu trasy podľa frekvencie jazdenia na trase, Systém detekcie nehody, integrácia s Garmin Varia a Garmin Virb produktami, vybavený slotom na micro SD karty, široká paleta fyziologických meraní a štatistík, Live & Group Tracking cez Blutooth a smartmobil, dátové polia, aplikácie, widgety podľa vlastných predstáv a potrieb a prakticky všetko čo bolo v predchádzajúcom modeli Edge 1000. Plný zoznam funkcií a vlastností si pozrite na Garmin sk stránkach. Skrátka nová vlajková loď Garminu a referenčný cyklopočítač na trhu.

Tak ako sa predchádzajúci model niesol v znamení integrácie online funkcií, tak tento model si za hlavnú tému zobral fyziologické merania a vyhodnocovania a interakciu s tréningovými plánmi. A to je dôležitý fakt, najmä pre ambicióznejších cyklistov, prečo upgradovať z Edge 1000.

Nebolo by testovanie testovaním, keby sme sa na väčšinu vlastností nepozreli v praxi. Tak poďme po poriadku.

Rozbalenie a úvodný setup

Bundle varianta Garmin Edge 1030 obsahuje premium hrudný pas a bezmagnetové snímače kadencie a otáčok kolesa. Okrem toho vysunutý držiak na riadidlá ako aj dva dva držiaky na riadidlá alebo predstavec v klasickom gumičkovom upínaní. Teda dostatočne vybavenie aj na viac bicyklov. Čo sa aj pri zakúpení takéhoto produktu predpokladá. Po vybalení pôsobí Garmin Edge 1030 mohutne a na prvý pocit sa zdá ťažký. Ale keď porovnáme oficiálne údaje, tak je len o 9 gramov ťažší ako Edge 1000. Pri bezprostrednom porovnávaní s modelom Edge 1000 je nový model s rozmermi prakticky totožný. Zásadný rozdiel je ale v jednoznačne väčšom a kvalitnejšom displeji, ktorý dominantne vypĺňa plochu tela prístroja. Je natoľko veľký, že ovládacie tlačidlá sú presunuté hornej plochy na spodnú bočnú hranu.

020 edge 1030 1000

 

 

 

 

 

To má svoje dôsledky. Tlačidlá na hornej ploche sa mne osobne jednoduchšie ovládali a navyše boli dostupné pri akomkoľvek typu držiaku. Presunutím na spodnú hranu sa mi skomplikovalo ovládanie, ak Edge 1030 bol nasadený na držiak K-Edge – model kombo určený pre Edge 1000 a kamerku pod ním. Málo miesta medzi riadidlami a telom prístroja komplikuje stláčanie týchto tlačidiel. Je to našťastie len prípad tohto typu držiaka, originál držiak nie je tak zapustený a tým pádom je Edge 1030 vysunutý nad úroveň riadidiel. Ale pre tých čo už majú zakúpené príslušenstvo tretích strán to môže byť zaujímavá informácia. Ďalším dôležitým faktom pre originál držiak je nová vlastnosť Edge 1030 a to že je možné dokúpiť špeciálny originál akumulátor a práve cez tento držiak sú prepojené vodiace plochy medzi nimi. Tí čo potrebujete dlhú výdrž, toto majte v zreteli, je to veľmi praktické a stabilné riešenie.

IMG 6530

 

 

 

 

 

 

 

Na takto veľký displej sa privyká veľmi rýchlo. Čitateľnosť je najlepšia z doterajších modelov a najmä v mapovej stránke je to kvalitatívny posun nahor. Skrátka opäť tu máme kvalitnejší používateľský zážitok. 

IMG 6545

 

 

 

 

 

 

Rýchlosť reakcií a ovládanie je subjektívne obdobné ako pri Edge 1000, niektoré operácie sú poznateľne rýchlejšie. Vzhľadom na kvalitatívne lepšiu výdrž batérie sa Edge 1030 aj adekvátne dlhšie dobíja. Najmä ak je úplne vybitý. Na druhú stranu, pri klasikom balkónovom teste s GPS a Glonass vydržal 21:03 hodiny, čo je historicky najlepší Edge výsledok. Pri čisto GPS príjme sa výdrž predĺžila až na 21:31 hodiny, a to pri prednastavených parametroch a v teplotách blízko nuly. Takže tento test je veľmi povzbudzujúci. Ďalšie fyzické zmeny sú v podobe umiestnenia micro USB konektoru, ktorý je v Edge 1030 na spodnej hrane. Pre väčšinu používateľov je to dobrá správa lebo bežné dobíjanie je lepšie vyriešenie a je to skrátka praktickejšie umiestnenie voči predchádzajúcemu modelu. Trocha komplikovanejšie je to pre mňa a mne podobných, ktorí predtým používali aj počas jazdy malý power bank pre dobíjanie. Zmena polohy robí toto neoriginálne dobíjanie komplikovanejším svojim umiestnením konektora. Na druhu stranu Garmin ponúka prepracované vlastné riešenie bez kompromisov.  Ďalšia zmena je v umiestnení a krytke microSD karty, tá sa presunula na spodnú stranu a je masívne utesnená. Tam nemám žiadne výhrady.

030 edge 1030 USB 031 edge 1030 SD

 

 

 

 

 

 

 

Z fyzického pohľadu voči Edge 1000 má Edge 1030 viac bielej farby po obvode a tak sa dá na bicykli jednoznačne spoznať šťastný majiteľ Edge 1030.

Interná pamäť Edge 1030 je 16GB a je teda dvojnásobná ako v prípade Edge 1000, takže je aj viacej miesta pre mapy.

032 kapacita 033 subory

 

 

 

 

 

Väčšie zmeny však Garmin Edge 1030 prináša vo podobe softvéru a používateľského interfejsu. Už po zapnutí nasleduje úplne nová obrazovka, troška podobná napríklad modelom vetvy Explore.

Štandardne Garmin Edge 1030 ponúka 3 profily a tu sa chcem trocha pristaviť.

Najmä začiatočníci v tejto oblasti majú totiž prirodzený problém a otázku, či a ako je možné používať viacero bicyklov. Tak odpoveď je veľmi príjemná. ÁNO, môžete s jedným Edge 1030 používať nie jeden, nie dva, ale doslovne niekoľko bicyklov, priradiť k nemu vlastný profil (neskôr popíšem čo to znamená) a tieto profily môžete používať nezávisle. A áno, môžete používať aj rôzne množstvo senzorov a systém si vie s tým poradiť. Dokonca môžete použiť Edge 1030 aj na iné aktivity, aj keď nie je ergonomicky na to až tak určený, ale technicky nemáte problém si ho používateľsky prispôsobiť. A nakoniec, Edge 1030 môžete používať aj indoor, keď je GPS vypnutá a pritom môžete monitorovať a zaznamenávať vaše obľúbené aktivity vo vnútri.

Poďme späť. Po zapnutí prístroja (a prípadnom ďalšom naplnení parametrov) sa dostanete na úvodnú obrazovku. Toto je východzí bod pre používanie Edge 1030.

003 profil road

 

 

 

 

 

 

Trošku si ju prejdime.

V hornom – stavovom riadku je zobrazený stav batérie, kvalita príjmu GPS signálov, či ste spojený s iným zariadením cez bluetooth, pripojenie Wifi signálu, pripojenie k rôznym senzorom ANT+ (pulzmeter, merač otáčok kolesa, kadencie, výkonu), aktuálna teplota a hodiny.

V centrálnej časti obrazovky vidíte, že ste prednastavený na profil Road (cestný bicykel). Okrem tohto profilu je od úvodu priradený profil pre horsky bicykel a indoor bicyklovanie.

003 profil road 004 profil indoor 005 profil mtb

 

 

 

 

 

Tieto profily sú aj farebne odlíšené. Ak ste nastavený na príslušnom profile, všetky ďalšie aktivity sú v súvislosti s týmto profilom. Profily si prepínate ťuknutím prsta na šípky vedľa ikony profilu. Je treba si správne vybrať profil, lebo ďalšie operácie budú súvisieť s týmto profilom a jeho nastavením.

Pod ikonou profilu sú ďalšie štyri ikony – voľby. Navigácia, Tréning, História a Moje štatistiky.

Ako ich názov napovedá, po ich výbere sa aktivuje proces (súvisiaci s nastavením profilu), ktorý chcem vykonať. Každú činnosť popíšem neskôr v jednotlivých častiach.  Je to však dôležité z pohľadu, čo práve chcem vykonávať. Skrátene ak chcem jazdiť a popri tom chcem túto jazdu mať zaznamenanú, vyberiem si voľbu Road (indoor, mountain) a následne spustím zaznamenávanie a idem jazdiť.  Ak chcem sa dostať niekde alebo ísť podľa pripravenej trasy, postupujem cez voľbu Navigácia a Edge 1030 to poslušne vykoná. Ak potrebujem napĺňať pripravený tréningový plán, Postupujem cez voľbu tréning a riadim sa pokynmi ako mám jazdiť. Keď sa potrebujem dostať k svojim prejdeným záznamom, pomôže mi v tom voľba história a keď chcem vidieť, čo o mne hovorí meranie v Edge 1030, vstúpim do voľby Moje štatistiky.

Nakoniec v dolnom riadku sú dva ovládacie prvky, ikona s troma prúžkami – Nastavenie a ikona IQ – prístup k aplikáciám tretích strán, ktoré si môžete stiahnuť do Edge 1030 a používať ich. Túto voľbu vysvetlím neskôr. Teraz si rozoberieme Nastavenie prístroja.

Tuná nájdeme 5 volieb. Hneď prvá je Profil Aktivít.

034 nastaveni 1030

 

 

 

 

 

 

Profil Aktivít

V tomto menu si môžete upraviť profil aktivity. V prvom rade o akú aktivitu ide. Ako majú vyzerať jednotlivé obrazovky a aké údaje chcem sledovať, ďalej akým spôsobom sa má v rámci tohto profilu spočítavať navigácia,  či chcem používať porovnávanie sa na úsekoch – segmenty, používať aické funkcie a notifikácie, výber príjmu navigačného signálu či voľba máp. Môžete aj pridať, odobrať alebo premenovať profil. Profil slúži na to, aby ste mali pri každom druhu aktivity (cestna cyklistika, preteky, mtb, mestské jazdenie...) nastavené všetko tak ako chcete. Napríklad na výlete vás môže zaujímať východ a západ slnka či podrobná mapa ale na pretekoch výkon, rýchlosti či časy úsekov. Toto keď si raz nastavíte, tak potom si vyberiete ten správny profil a máte všetko pod kontrolou.

Prierezové možnosti nastavenia profilu sú na nasledovných obrázkoch.

034 nastaveni 1030 035 profily 036 parametre profilu

 

 

 

 

 

037 parametre profilu 038 parametre profilu 039 parametre profilu

 

 

 

 

 

040 parametre profilu 041 parametre profilu

 

 

 

 

 

 

Určite každý si nastaví obrazovky. Najprv sa nastaví počet obrazoviek, potom na každej počet polí, ich rozmiestnenie a nakoniec sa nastavujú jednotlivé údaje do polí.

041 udaje 042 udaje 043 udaje

 

 

 

 

 

044 udaje 045 udaje 046 udaje

 

 

 

 

 

 

047 udaje 048 udaje 049 udaje

 

 

 

 

 

 

050 udaje 051 udaje 052 udaje

 

 

 

 

 

 

053 udaje

 

 

 

 

 

 

Niektoré obrazovky sú tématické (mapa, výškový profil, podľa senzorov...) a niektoré sú všeobecné, kde si nastavujete číselné údaje alebo grafické priebehy.

054 obrazovka 055 obrazovka

 

 

 

 

 

 

Je to také vyťukávanie na displeji a najmä výber jednotlivých údajov polí trvá nejakú chvíľu, ale oplatí sa to.

Následne sa vyberie parameter predvolený typ jazdy. Ten slúži na to, že keď údaje z ukončeného tréningu prenesiete do prostredia Garmin Connect, tak sa k tejto aktivite priradí správna činnosť, napríklad cestná cyklistika alebo mtb a pod.

036 parametre profilu 056 typ jazdy 057 typ jazdy 

 

 

 

 

 

 

Ďalším parametrom profilu sú segmenty. Tu si nastavíte, či aktivujete funkciu segmentov, teda keď prechádzate úsekom, ktorý niekto označil, či sa aicky spustí súťaž na tomto vybranom úseku. Praktickú ukážku uvediem neskôr.

037 parametre profilu

 

 

 

 

 

 

Upozornenia slúžia na aické zobrazenie či zvukový alarm, ktorý vás upozorní že ste dosiahli určitý parameter (napríklad tep) alebo nastala prednastavená udalosť (napríklad upozornenie na jedenie).

     036 parametre profilu 058 upozornenia 059 upozornenia

 

 

 

 

 

 

060 upozornenia tep 061 upozornenia tep  063 upozornenia jedlo

 

 

 

 

 

 

Automatické funkcie – môžete si nastaviť aický režim spánku prístroja ak sa nepoužíva, autopauzu ak stojíte na križovatke (s nastaviteľnou prahovou rýchlosťou), či rolovanie obrazoviek.

   064 aicke funkcie 065 autolap 066 autolap banner

 

 

 

 

 

067 autolap banner 068 autolap banner 069 autolap banner

 

 

 

 

 

 

 

Zaujímavou funkciou je autolap, kde si môžete nastaviť aické zaznamenávanie úsekov, kôl či medzičasov, na základe vzdialenosti, času či označenia polohy. Po aktivácii úseku sa na displeji zobrazia sumárne údaje za úsek podľa výberu a v Garmin Connecte uvidíte vyhodnotenia týchto úsekov podrobnejšie.

Režim spustenia časovača je nastavenie, či sa má spustiť záznam merania aicky ako sa pohnete, budete si to všetko ovládať cez tlačidlo start/stop, alebo budete na to vyzvaný pri spustení pohybu. Keď zabudnete spustiť časovač, Edge vám nebude zaznamenávať údaje, na to nezabudnite.

070 autopause 071 autopause 072 casovac 073 casovac

 

 

 

 

 

Ďalším a dôležitým nastavením profilu je voľba Navigácia. Tu si nastavíte ako sa má zobrazovať mapa, jej farebná schéma, mierka a ak máte viacero máp, vyberáte si,  ktorú v tomto profile budete zobrazovať.

074 navigacia 075 mapa 076 mapa

 

 

 

 

 

Nemenej dôležité je správne zvolenie výpočtu smerovania pre daný profil. Tu si odladíte aický výpočet smerovania trasy po mape podľa dopravného prostriedku, podľa toho čí chcete ísť najkratšie, s najmenším nastúpaním, najrýchlejšie alebo podľa obľúbenosti trás. Tiež si môžete nastaviť akým typom ciest sa chcete vyhnúť (samozrejme tieto informácie musí mapa obsahovať).

077 smerovanie 078 smerovanie 079 Smerovanie

 

 

 

 

 

080 smerovanie 081 smerovanie 082 smenrovanie

 

 

 

 

 

 

Predposlednou možnosťou je GPS režim, kde si vyberiete, či chcete prijímať GPS alebo súčasne aj Glonass (ruský navigačný) systém.

083 gps

 

 

 

 

 

 

Nakoniec si pre daný profil viete nastaviť citlivosť dotykovej obrazovky. Dotyková obrazovka reaguje na vaše ovládanie aj keď máte rukavice a tuná si môžete upraviť jej citlivosť.

084 citlivost dotyku

 

 

 

 

 

 

Takže toto je nastavenie PROFILU AKTIVITY. Každý profil môže mať iné nastavenie a ako vidíte, Edge 1030 sa dá vynikajúco prispôsobiť podľa typu aktivity. Je to výborná vlastnosť ak vykonávate viacej disciplín, alebo štýlov bicyklovania a potom stačí si len zvoliť ten správny profil a Edge sa prispôsobí. Takýchto profilov si môžete vytvoriť prakticky do ľubovôle. Každý profil si navyše vedie vlastné štatistické informácie.

Snímače

Veľmi dôležitá téma, najmä pre používateľov s väčším množstvom príslušenstva. K Edge 1030 sa dá pripojiť veľa druhov snímačov, môžete ho prepojiť so systémom inteligentných svetiel, dopravného radaru, wattmetrov, ovládať s ním kompatibilné kamery a ďalšie príslušenstvá. To vyžaduje si dať tieto veci do poriadku. Idea je taká, že najprv jednotlivé senzory a príslušenstvá postupne spárujete s Edge 1030, následne ich dokonfigurujete ak je to treba a prípadne si nastavíte obrazovky cez ktoré sledujete či ovládate periférie. Dokonca môžete mať spárovaných aj viacero snímačov rovnakého typu (napríklad otáčok kolesa). Vtedy to funguje tak, že prvý senzor, čo bude v dosahu a sa zaktivuje (napríklad roztočením kolesa) bude počas aktivity platný, ostatné senzory rovnakého typu Edge nebude brať do úvahy. Každé jedno zariadenie má svoje jedinečné číslo a pri párovaní s Edge  sa táto informácia uloží do Edge. Keď potom Edge prijme signál z tohto snímača, začne s nim kódovane komunikovať a tak sa nemôže stať, že by mohlo vzniknúť rušenie, ak by sa dostal do blízkosti iný senzor. Samozrejme pri párovaní a aj pri pripájaní senzorov pred aktivitou dbajte na to, aby v blízkosti sa nevyskytovali iné senzory rovnakého typu. Voľba snímačov nemá súvis s nastavením profilov.

Teraz je už jasné, že ak máte napríklad cestný a MTB bicykel, a oba majú senzor rýchlosti, Pri aktivácii senzora (v tomto príklade roztočení kolesa) Edge zistí že je to senzor na MTB a potom aj vie aký má nastavený napr. obvod kolesa a teda ak budete na ňom jazdiť, budete mať tie správne údaje. Ak je vo vašom okolí veľa cudzích senzorov, Edge ich nemá spárované bude ich ignorovať. A zasa iný príklad. Stratil sa váš senzor, kúpili ste si nový, tak si ho jednoducho spárujete a používate. Senzory ktoré ste prestali používať môžete z Edge vymazať. Toľko na objasnenie. Ako sa to robí je na nasledovných obrazovkách.

Cez nastavenie prístroja si zvolíte voľbu snímače.

034 nastaveni 1030

 

 

 

 

 

Zobrazí sa stránka s už spárovanými snímačmi. Hneď prvá voľba je  Pridať snímač. Na nasledujúcej obrazovke si môžete pre zrýchlenie vybrať typ snímaču alebo hľadať zo všetkých kategórií, čo môže potom trvať dlhšie. Pri výbere kategórie vás Edge vyzve, akým spôsobom máte aktivovať snímač. Napríklad si nasadiť hrudný pás alebo roztočiť kľukami a samozrejme byť so snímačom v dosahu Edge (do 2 – 3 metrov). Ak prebehne spárovanie, zobrazí sa informácia či chcete toto zariadenie pridať do zoznamu. Po potvrdení podľa typu snímača môžete nastaviť špecifické údaje, ktoré snímač potrebuje pre správne meranie. Tým je potom proces párovania ukončený.

090 snimace 091 snimace 092 snimac add

 

 

 

 

 

092 snimac add 093 snimac add 094 snimace parovanie

 

 

 

 

 

 

095 snimace najdene 096 snimace najdene 097 snimac nastavenie

 

 

 

 

 

 

097 snimac vector 098 snimac nast 099 snimac nast

 

 

 

 

 

 

100 snimac rychlosti 101 snimac rýchlosti 102 snimace

 

 

 

 

 

 

 

Ak sa niektorý zo spárovaných snímačov dostane do blízkosti Edge a bude aktívny, Edge oznámi, že sa pripojil na snímač a od tohto momentu bude zaznamenávať a zobrazovať jeho informácie.

Snímače môžete dočasne zneplatniť a to tak že si ho v zozname snímačov vyberiete a stlačíte voľbu vypnúť. Potom sa snímač zobrazí ako šedý s červeným krížikom a Edge s ním nebude komunikovať až pokiaľ ho nepovolíte. Podobne sa dá aj snímač natrvalo odstrániť. Po stlačení voľby Odstrániť sa vás spýta či naozaj a po potvrdení natrvalo zmizne zo zoznamu snímačov.

103 snimace 104 snimac zapnuty 105 smimac vypnuty

 

 

 

 

 

106 snimac odstraneny

 

 

 

 

 

 

 

Pripojené funkcie

Do kategórie nastavení patria aj Pripojené funkcie. Tu sú zhrnuté základné nastavenie funkcií ktoré popíšem neskôr ako fungujú a sú to funkcie na online komunikáciu a zdieľanie informácií ako je spojenie s telefónom cez bluetooth, wifi pripojenie, prenos medzi Garmin zariadeniami, aktivácia funkcie rozpoznania dopravných udalostí a hlavné parametre pre Group Track. 

034 nastaveni 1030 107 pripojene funkcie 108 grouptrack

 

 

 

 

 

   

Režim šetriča batérie

Režim šetriča batérie po aktivácii vypne displej, aby sa v maximálnej miere znížila spotreba batérie.

034 nastaveni 1030 109 slabe beterie

 

 

 

 

 

 

Systém

Posledná a dôležitá položka v nastavení Edge 1030. Tu si nastavíte parametre displeja, podsvietenie. Zvolíte či chcete záznam údajov každú sekundu alebo inteligentné zaznamenávanie a umiestnenie súbora v prístroji. Samozrejme tu nájdete nastavenie jednotiek a jazyka a príkazy na update firmvéru či reset prístroja.

   034 nastaveni 1030 110 setup 111 displej

   

   

 

 

 

112 zaznam 113 zaznam 114 zaznam

 

 

 

 

 

 

115 jednotky 116 jazyk 117 vynulovanie

 

 

 

 

 

 

118 info

 

 

 

 

 

 

 

Bola to dlhá a vyčerpávajúca kapitola, ale v skutočnosti to nie je až tak zložité a teraz už Edge 1030 bude pracovať tak ako si predstavujete. Takže nám už nič nebráni k tomu aby sme s Garmin Edge 1030 začali jazdiť.

Základné jazdenie a funkcie

Zoberme si modelovú situáciu. Mám cestný bicykel, Edge 1030 so senzormi na srdcovú frekvenciu, kadenciu a otáčok kolesa. Všetko je to už spárované a profil je už nastavený.

Pre správne fungovanie je dôležité aby sa príprava na jazdu vykonala na otvorenom mieste vonku, aby bol možný príjem satelitných signálov. Po nasadení Edge 1030 do držiaka sa zapne tlačidlom vľavo v hornej časti. Za krátko sa ozve zvukový signál a na displeji sa zobrazí logo Garminu a Edge začne štartovať.  Po asi 15 – 20 sekundách sa zobrazí známa úvodná stránka. Od teraz prebieha pripájanie senzorov. Ak ste v dosahu a máte na sebe merač srdcovej frekvencie, o chvíľu Edge zapípa a oznámi že sa spojil na tento senzor. Postupne takto objaví aj zvyšné senzory. Ak nie, tak otočne kľukami alebo roztočte koleso, čím senzory aktivujete a prebehne pripojenie. Zvyčajne najdlhšie trvá zachytenie GPS signálov a výpočet polohy.  Keď sa spočíta poloha, Edge pípne a oznámi tento fakt a my sme pripravení na jazdu. V hornom stavovom riadku vidíme, ktoré senzory máme pripojené a sú aktívne. Následne si zvolíte príslušný profil aktivity (ak nie ste spokojní s tým čo vidíte na displeji).

121 uvod 122 pripravene

 

 

 

 

 

 

Ťuknutím na ikonu profilu vojdete do nastavenej obrazovky. Ak máte aktivovaný autostop a autoštart, môžete vyraziť a pri detekcii pohybu sa spustí časovač a záznam údajov. Ak máte nastavené všetko na manuál (ako ja), tak stlačte tlačidlo štart (na spodnej hrane vpravo) a spustíte časovač a záznam a môžete ísť jazdiť. V prípade, že v okolí cca 20m od miesta vášho štartu máte uloženú pozíciu,  skalibruje sa výškomer podľa výšky uvedenej v parametroch tejto pozície. Preto je vhodné si takéto miesta vytvoriť na lokalitách kde často začínate svoje jazdy a nastaviť na nich správnu nadmorskú výšku. Ako sa to robí uvediem v kapitole o navigácii. Ak v mieste štartu aktivity nie je taký bod, nadmorká výška sa bude autokalibrovať podľa barometra a satelitných signálov. Ten proces môže trvať niekoľko desiatok sekúnd, tak je vhodné ešte pred jazdením nechať čas na vykonanie tohto procesu (začne sa po úspešnom spočítaní polohy).

122 kalibracia

 

 

 

 

 

 

Počas jazdenia si môžete prepínať jednotlivé obrazovky posunom prstu na displeji zľava doprava alebo naopak.

122 udajova obrazovka 123 obrazovka mapa 124 obrazovka profil 125 obrazovka useky

 

 

 

 

 

 

Časovač a záznam aktivity môžete kedykoľvek pozastaviť stlačením tlačidla start/stop, teda tým istým ako ste spustili meranie. Obrazovka sa vtedy orámuje červenou čiarou. Počas prerušenia aktivity môžete Edge aj vypnúť (On-Off tlačidlom na bočnej hrane vľavo hore) a nemusíte sa báť, že stratíte údaje. Po prípadnom zapnutí, vojdení do profilu sa vrátite na červeno orámovanú aktivitu. Ak chcete pokračovať, opäť stlačíte tlačidlo  start/stop a časovač a záznam pokračujú. Aktivitu môžete prerušiť aj viackrát.

126 start 127 pauza 128 stop

 

 

 

 

 

 

   

Počas jazdenia môžete vytvárať vlastné manuálne medzičasy, úseky, kolá, laps, môžeme to nazvať ako chceme. Ide o to, že keď stlačíte tlačidlo LAP (na spodnej hrane vľavo), tak sa zaznamená toto stlačenie ako bod, ktorým sa vytvorí úsek, alebo kolo a k tomuto úseku sa aicky napočítajú údaje vzťahujúce sa na tento úsek. Napríklad čas, vzdialenosť úseku, priemerná srdcová frekvencia, prevýšenie, maximálky. Takto si môžete svoju jazdu rozdeliť na viacero úsekov a pri prezeraní záznamu uvidíte, ako sa vám na tom ktorom úseku darilo. Je to dobrá funkcia, ak sa pravidelne porovnávate buď v nejakom kopci, alebo medzi dvoma dedinami alebo medzi známymi miestami.

129 laps

 

 

 

 

 

 

Samozrejme podobné služby ako som popísal vyššie môžu robiť aj nastavené aické funkcie (autolap, autostop), závisí to na vašich preferenciách.

Keď dokončíte svoj tréning alebo jazdu, jej záznam ukončíte stlačením tlačidla start/stop. Objaví sa už známa stránka s červeným orámovaním a vy si na nej vyberiete voľnu uložiť záznam. Tým sa celý záznam od spustenia uloží do pamäte prístroja ako jeden súbor, ktorý pri najbližšej synchronizácii sa prenesie do prostredia Garmin Connect. Zároveň zostáva aj v pamäti Edge.

128 stop

 

 

 

 

 

 

V prípade, že sa vám darilo a podaril sa vám nejaký rekordný zápis, pri ukladaní záznamu sa takýto zápis zobrazí na displeji Edge.

130 noveftp 131 vo2max 132 historia 132 rekord

 

 

 

 

 

 

Základné vyhodnocovanie

Po skončení jazdy si môžete prezrieť, ako prebiehala vaša jazda. Okamžité ale menej pohodlné prezeranie je priamo v prístroji. Veď sa poďme na to pozrieť.

K prejdeným záznamom sa dostaneme z hlavnej obrazovky a ťuknutím na ikonu História. Na nasledujúcej obrazovke je ponuka na Jednotlivé jazdy alebo celkové hodnoty.

132 historia 133 jazdy volby

 

 

 

 

 

 

Celkové hodnoty sú buď za všetky aktivity alebo podľa profilu a zobrazia bežné sumárne dáta.

134 jazdy Suhrn 135 suhrn profil

 

 

 

 

 

 

Voľba Jazdy nás privedú k zozname uložených jázd v Edge 1030 a sú zoradené podľa dátumu. Ak ťukneme na niektorý dátum, na ďalšej obrazovke sa zobrazia voľby čo si chcete prezrieť.

136 jazdy volby

 

 

 

 

 

 

Zhrnutie zobrazí množstvo údajov týkajúcich sa prejdenej jazdy a rôzne štatistické ukazovatele.

137 jazdy data 138 jazdy data 

 

 

 

 

 

 

Mapa prirodzene zobrazí kadiaľ ste jazdili.

139 jazda mapa

 

 

 

 

 

 

Nadmorská výška zobrazí výškový profil prejdenej trasy.

140 jazda profil

 

 

 

 

 

 

Okruhy sú sumárne údaje ktoré sa spočítajú medzi jednotlivými stlačeniami tlačidla LAP alebo nastavenými aickými funkciami.

141 jazda okruhy 142 okruhy data 143 okruhy data

 

 

 

 

 

 

Training Effect je zaujímavá funkcia, ktorá graficky zobrazí, ako vhodne a intenzívne ste jazdili a to z pohľadu anaerobného tréningu a z pohľadu aerobného.

144 jazda prinos

 

 

 

 

 

 

Čas v zóne tepu je grafické znázornenie v akých pásmach tepu ste sa pohybovali.

145 jazda distribucia

 

 

 

 

 

 

Ak ťuknete vpravo dole na symbol mriežky, dostanete sa do ponuky tento záznam vymazať alebo uložiť ako dráhu pre navigovanie v budúcnosti.

146 jazda upravit

 

 

 

 

 

 

Druhou možnosťou je prezeranie aktivity po synchronizácii s Garmin Connect portálom a prezeranie v PC alebo v smartfóne pomocou aplikácie Garmin Connect Mobile.

Aby ste mohli Prezerať údaje na Garmin Connect, musíte si na tomto portáli založiť konto. Ďalej je treba do počítača stiahnuť zo stránok Garminu softvér Garmin Express, prostredníctvom ktorého z Edge 1030 po pripojení na počítač si najprv napárujete tento Edge ku svojmu kontu a následne ste schopní synchronizovať údaje, nahrávať trasy, nové mapy, firmware, IQ aplikácie a dokonfigurovať Edge 1030.

Garmin Express a registrácie Garmin Edge 1030

Po inštalácii Garmin Express nasleduje sprievodca nastavení, s pomocou ktorého vykonáte tieto kroky.

147 express 1 148 express 2 149 express 3

 

 

 

 

 

 

 

150 express 4 151 express 5 152 express 6

 

 

 

 

 

 

 

Z priložených obrázkov je zrejmý postup čo treba robiť, a samozrejme sa vyžaduje prístup internetu na počítači. Garmin Edge 1030 však dokáže komunikovať s portálom Garmin Connect aj bez PC, stačí keď je v dosahu známej wifi sieti a v rámci sprievodcu viete zadať názov wifi siete a prístupové heslo. Potom akonáhle je Edge 1030 v dosahu siete, aicky môže synchronizovať svoje údaje.

153 express 7 154 express 10 155 express 11 

 

 

 

 

 

 

156 express 12

 

 

 

 

 

 

Nakoniec sa Edge 1030 pripojí k vášmu kontu a zosynchronizujú sa údaje medzi Garmin Connect a Garmin Edge 1030.

156 express 13 157 express 14 158 express 15

 

 

 

 

 

 

159 express 16 160 express 17

 

 

 

 

 

 

 

Prezeranie základných údajov v portáli Garmin Connect

Týmito krokmi sme dosiahli, že údaje z jázd uložené v Garmin Edge 1030 sa dostanú cez Wifi alebo po pripojení k PC na portál Garmin Connect. Naň sa prihásite na stránke

https://connect.garmin.com

Prostredie portálu si môžete prispôsobovať a je vhodné aj nastaviť základné údaje o sebe, nájsť si priateľov a prepojiť sa s nimi ako aj nastaviť súkromie.

161 connect 1 162 connect 2 163 connect 3

 

 

 

 

 

 

Ak si tieto údaje nastavíte na Connecte, pri najbližšej synchronizácii sa prenesú do Garmin Edge a naopak.

Po synchronizácii sa k svojim záznamom dostanete cez voľbu v menu alebo záložke AKTIVITY

164 aktivity

 

 

 

 

 

 

V záložke sa vám zobrazuje posledná aktivita, ale vy sa môžete dostať k ľubovoľnej aktivite ak kliknete na Všetky aktivity.

165 vsetky aktivity

 

 

 

 

 

 

A tam si už vyberiete, ktorý záznam si pozriete. Pre ilustráciu záznam vyzerá nasledovne.

166 aktivita 167 aktivita 168 aktivita

 

 

 

 

 

 

169 aktivita 170 aktivita

 

 

 

 

 

 

Samozrejme, môžete si zobraziť podrobnejšie niektorú časť záznamu alebo si pozrieť väčšie grafické zobrazenie.

171 aktivita 172 aktivita

 

 

 

 

 

 

Celkovo na portáli Garmin Connect je veľké množstvo možností ako analyzovať svoje aktivity, robiť si poznámky, pridávať fotky, sledovať štatistiky alebo analyzovať výkonnosť.

Ako prezerať údaje na smartfóne bude popísané v ďalších kapitolách.

Pokračovanie v ďalšej časti....

2. časť testu garmin Edge 1030

3. časť testu Garmin Edge 1030

sportreport.sk