Logo

Oregon 600 a Garmin adventures

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

Garmin Adventures

Garmin Advetures je vlastne akýsi komplexný sprievodca, ktorý môže vytvoriť ktorýkoľvek používateľ Garmin navigátorov. Pozostáva zo záznamu trasy a k tomu pripojených poznámok, fotografií či videí, ktoré podľa času vyhotovenia sa správne umiestnia pozdĺž zaznamenanej trase. Takto sa dá jednoduchým spôsobom vytvoriť elektronický sprievodca krajinou. Na ukážku som vytvoril aj ja jeden takýto balíček a následne popíšem, ako sa to dá spraviť.

 

 

 

Najdôležitejšou fázou je prirodzene zber údajov v teréne. Možno to znie komplikovane, ale je to vlastne jednoduchá záležitosť. Potreboval som na to GPS, fotoaparát, dajme tomu dobré počasie a zaujímavú trasu. Pre jednoduchosť v spracovaní je ideálne, ak sa pred výletom nastaví čo najpresnejší čas na fotoaparáte, lebo potom sa dá veľmi jednoducho priradiť k fotografii poloha zo záznamu z GPS. Kto má model Oregon 650 to má ešte jednoduchšie a všetko má v jednom.

Naplánoval som celodňovú náročnejšiu rodinnú (rozumej s deťmi do 10 rokov) túru v Západných Tatrách, ktorú som pomenoval „Okruh na Roháčske plesá“. Aby som sa mohol venovať len turistike, tak som si najprv nad mapami vyťukal okruh, ktorý chcem zvládnuť. Zaslal som ho do GPS, nastavil som, aby sa zobrazoval na mape bielou (kontrastnou) farbou. Nabil som batérie do fotoaparátu a GPS, skontroloval som pamäťovú kartičku a mohol som ísť na dané miesto.

Po príchode do Roháčskej doliny som zaparkoval na veľkom parkovisku pod Spálenou (zjazdovkou), a teda celý okruh sa začína a končí tu. Cesta spočiatku vedie cez les po zelenej značke, ktorá ústi na asfaltke s červenou značkou. Nasleduje asi hodinový postup po asfalte až po rozbočku ciest s názvom Adamcula, kde zabočíme doprava po modrej značke k Roháčskemu vodopádu. Po pár minútach asfaltka končí a vchádzame do lesa po kamennej ceste, ktorá sa strmo týči k nebu. Keď už máme toho relatívne dosť, z diaľky je počuť hukot vody a onedlho zbadáme odbočku k vodopádu.  Po asi 200m klesania sa ocitáme rovno pod vodopádom.  Po krátkej fotozastávke sa vraciame na pôvodný chodník a pokračujeme v strmom stúpaní nahor. Hodina po chodníku vystlanom kameňmi dáva zabrať, a tak príde vhod križovatka „Pod predným zeleným plesom“, kde končí les a dá sa odpočinúť na lavičkách či kameňoch. Otvorený terén nám ukázal krásne výhľady na Baníkov, ale aj na záverečnú tretinu strmého stúpania k Roháčskym plesám. Deťom sa už veľmi nechce, ale nechajú sa presvedčiť a vydáme sa nahor. Po chvíľke krátkeho klesania prechádzame maličkým plieskom, ktoré nám dá zabudnúť na únavu. Ďalej chodník prechádza cez morénový úsek posiaty balvanmi, ktorý keď prekročíme vystrieda cikcakové stúpanie k „rázcestiu pod Troma kopami“. Odtiaľ už len cez 100 výškových metrov a konečne prichádzame na najvyšší bod trasy – Roháčske plesá. Najvyšší čas, lebo nás už začala zmáhať únava. Tak sme si dali oddych pri najvyššom plese. Krásne sa v ňom odzrkadľujú okolité štíty.  Nasleduje klesanie po zelenej značke popri ďalších troch krásnych plesách. V spojení s Roháčskymi štítmi, kde je na hrebeni vidno malé postavičky turistov, krásnou kvetenou striedajúcou sa s kosodrevinou, je to najkrajší úsek trasy. Na rázcestí Smutnej doliny sa pripojíme na modrú značku a vytrvalo klesáme až ku Ťatliakovej chate. Za ňou nasleduje únavné 1,5 hodinové klesanie asfaltkou až takmer k parkovisku, ku ktorému sa dostaneme zelenou prepojkou, ktorou sme šli na začiatku. Celá trasa trvala v pomalom tempe aj s prestávkami približne 8 hodín (13,5km / 750m) a len únavná asfaltka jemne kazila dojem z úžasnej túry, kde som sa nafotil do zbláznenia.

 Roháčsky vodopádMalé Zenelé plesoRoháčske Pleso

 
 
 

Takže materiálu som mal nadostač. Po príchode domov som mal k dispozícii denný záznam z trasy a obrovské množstvo fotiek, z ktorých som povyberal vhodných adeptov na sprievodcu. Ďalšia práca bola už pri počítači. Pre praktické použitie odporúčam v grafickom programe redukovať veľkosť fotografií na nižšie rozlíšenie, ale dôležité je, aby sa nemodifikoval exif záznam fotky (kto sa tomuto nerozumie, nech preskočí tento krok).

Spustil som Garmin BaseMap a pripojil Oregon 600. Presunul som záznam z túry do nového zoznamu a zeditoval som záznam tak, že som odstránil nesprávne úseky a pomenoval som trasu. Taktiež je možné napríklad zredukovať počet bodov alebo upraviť zaznamenané waypointy a podobne.

 

 

Pripojenie Oregon 600úprava trasy

 

 
 
 
 
 

Nasleduje priradenie zemepisných súradníc k fotografiám (geotagging). Do spomenutej exif databázy vo vnútri jpg obrázku fotografie sa zapíše údaj o polohe podľa gps záznamu na základe zhody času. Po kliknutí pravým tlačidlom myši nad záznamom trasy vyberiem z ponuky „Označiť fotografie geoznačkou pomocou sledovania“ a vyberiem adresár s fotografiami. V ďalšom kroku mám možnosť nastaviť rozdiel času vo fotoaparáte voči skutočnosti (ak som čas predtým nesynchronizoval). Ponúkne sa zoznam fotiek, ktoré budú označené polohou. Po potvrdení sa označí poloha fotenia a fotky pribudnú vľavo v zozname a na mape.

 

 

Označenie polohy fotenia do fotiek

výber fotografií

 

 
 
 
 
 

znázornenie polohy fotenia na mape

 
 

Takto mám pripravený podklad pre Adventure.

Vytvorenie Adventure je možné viacerými cestami, napríklad cez menu Subor – Nový – Dobrodružstvo Garmin, čím spustím sprievodcu tvorby dobrodružstva.

 

 

nove dobrodružstvo

 

 
 

Ak mám v zozname viacero záznamov trás, ponúkne mi na výber, ktorú chcem použiť.

 

 

výber trasy

 

 

V Ďalšom kroku sa ponúknu objekty ktoré bude dobrodružstvo obsahovať.

 

 
 
 
 

výber objektov

 

 
 

Prípadne môžem doplniť ďalšie objekty, ako sú napríklad poznámky nad konkrétnym miestom.

 

 

vloženie poznámky

 

 
 
 
 
 

pridanie ďalších položiek

 

 
 

 

Nakoniec je dobré doplniť popis trasy, ktorý sa potom zobrazí pri vyhľadávaní a uľahčuje výber vhodného dobrodružstva.

 

 

popis dobrodružstva

 

 
 

Po ukončení sa zobrazí prezentácia Adventure a dobrodružstvo môžem publikovať na internete.

Podmienkou je mať vlastné MyGarmin konto, pod ktorým je treba sa prihlásiť a dobrodružstvo sa zašle.

 

 

náhľad na dobrodružstvo

zverejnenie dobrodružstva

prihlásenie na MyGarmin

 

 
 
 
 
 

Odovzdanie údajov na web

 

 
 

Aj po zverejnení dobrodružstva je ho možné ešte upraviť alebo zrušiť zverejnenie.

 

 
 
 

A ako sa dostanem k Adventures na internete?

V programe Basecamp, keď kliknete vľavo pod ponukou Dobrodružstvá Garmin a kliknutím na otáznik, sa v ľavej dolnej časti zobrazí ponuka nájsť.  Otvorí sa panel s voľbami na presnejšie vyhľadávanie. Základ ponuky je odvodený od miesta – regiónu, ktorý je zobrazený na podkladovej mape. Napríklad mal som otvorenú oblasť Tatier, a tak sa ponúkli dobrodružstvá z tohto okolia a našiel som aj práve vytvorenú trasu. Po označení a  kliknutí na tlačidlo „Prevziať“ sa príslušné Adventure uloží do počítača.

 

 

hľadanie adventures v BaseCampe

ponuka dobrodružstiev

 

 
 
 
 
 

Mimo prostredia Basecamp je dostupná linka (po kliknutí na názov trasy), napríklad http://adventures.garmin.com/en-US/by/rasto-t/turistika-okolo-rohacskych-plies

Po stiahnutí pod položkou Dobrodružstvá Garmin sa spustí prezentácia trasy.

Potom už len stačí toto dobrodružstvo odoslať do Oregon 600 kliknutím pravým tlačidlom a voľbou odoslať a vyberieme priečinok v GPS.

 

 

odovzdanie adventures do GPS

identifikácia dobrodružstva v GPS

 

 
 
 
 
 
 
 

V Oregone sa potom môžem dať podľa dobrodružstva navigovať cez voľbu Kam viesť – Adventures – vybrať  - a stlačiť štart, čím sa spustí navigácia.

 

 
 

kam viesť - adventures

 

 

 

 Adventures má v GPS aj vlastnú aplikáciu, odkiaľ sa tiež dá spustiť navigovanie.

 

 

aplikácia adventures v gps

 

 
 
 

Želám vám veľa pekných zážitkov s Adventures a teším sa na vaše dobrodružstvá.

 
 
sportreport.sk